İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Üretici Teknolojileri
  3. Gmt Systems Nedir?
k_zd_m_

Gmt Systems Nedir?

gmtsystems
SAFİR

Bugün bilişim teknolojilerinin en önemli konularından bir tanesi olan Monitoringİzleme alanında yeni bir ürünü sizlere anlatmak istedim. Yazılarımı takip edenler iyi bilirler ki monitoring konusu özel ilgilimin bulunduğu ve zaman zaman yeni araştırmalar yaparak, testler gerçekleştirerek çıkan sonuçları incelemeyi sevdiğim bir konu. Sanırım MSHOWTO‘da SCOM, DataDog, Azure Monitor gibi farklı birçok izleme aracını sizlere tanıtmaya çalıştım. Bugün de sizlere yeni bir ürün incelemesi ile geliyorum ve tamamen Türk mühendisleri tarafından geliştirilmiş Ağ izleme ve yönetme yazılımı ten bahsedeceğim.

? Ne yapar? Ne işe yarar?

Yukarıda bahsettiğim gibi bu ürün Ağ (Network) izleme ve Yönetim Ürünüdür. Günlük iş süreçlerinin devamlılığı ve etkinliğine dönük, bilişim teknolojileri yöneticilerinin ihtiyaç duydukları kullanıcı-dostu, kapsamlı ve gerçek zamanlı ağ yönetimine olanak tanıyan 100% yerli bir yazılımdır. Kısacası, ağ yönetimine istikrar kazandırmak, standartlaştırmak, basitleştirmek ve verimlilik sağlamak adına kolay kullanımı olan bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Ben demo talebinde bulundum ve izleme sonuçlarını beğendim.

Resim-1

Biraz daha teknik detaylara girmek ve Gmt System’in modüllerini sizlere anlatmak istiyorum.

Ağ Performans İzleme modülü, aynı ağa dahil ağ cihazlarının SNMP ve IPMI protokollerini kullanarak veri toplayan ve geçmişe dönük kayıtlarla performans analizi yapmaya olanak sağlayan kısmıdır.

Ağ Akış Analizi modülü ile aynı ağa dahil ağ cihazlarının Netflow, Sflow, Ipfix protokolleri ile istenilen tarih aralığında akış verilerin, protokoller, portlar, kaynak ve hedeflere göre yorumlanıp performans raporu çıkaran kısmıdır.

Konfigürasyon Yönetimi, Ağ cihazları üzerinde toplu aktif liste değişikliği ve yönetimine olanak tanıyan oldukça gelişmiş ve kullanımı kolay yazılım modülüdür.

Son modül olan OVF imajı sayesinde dakikalar içerisinde kurulumu mümkün olan Gmt, otomatik keşif ve ağ topolojisi gibi özellikleri sayesinde kolayca cihaz tanımlamaları ve ilişkilerini (korelasyon) kurabilmekte ve hızlı bir şekilde ağı dinlemeye başlamaktadır. Birçok parametrede alarmlama, raporlama gibi fonksiyonları ile kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Kurulum-entegrasyon ve kullanım kolaylığının yanında herhangi bir ekstra ürün lisanslamasına ihtiyaç duymamaktadır. Aşağıda sizlere dashboard’lardan bir tanesini göstermek isterim.

Resim-2

Sanırım Gmt Sytems’in ne yaptığını ve modüllerini anlamış olduğunuz, isterseniz şimdi de bu ürüne nereden erişebileceğinizi, ücretlendirmesini, kurulum, yönetim gibi tüm teknik bilgileri anlatan dokümantasyonlara nereden ulaşabileceğinizi de kısaca belirteyim.

Şu an için herhangi bir kredi kartı bilgisi dahi girmeden buraya https://nmp.gmt.systems/ tıklayarak Gmt System’si 15 gün boyunca ücretsiz olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun dışında aşağıdaki ekran görüntüsünde de göreceğiniz üzere fiyatlama için bir hesaplama modülü sitede de yer almakta isterseniz buradan hesaplama yapabilir isterseniz de iletişim formundan fiyat bilgisi talep edebilirsiniz.

Resim-3

Ürüne ait tüm teknik bilgilere ve gerçekten çok iyi bir şekilde hazırlanmış bilgi bankasına bu linkten erişebilirsiniz https://kb.gmt.systems/

Resim-4

Özetle, bugün sizlere Türk mühendisleri tarafından geliştirilmiş Ağ izleme ve yönetme yazılımı Gmt Systems’ten bahsettim, umarım çalışmalarının sonuçlarını alırlar, sizler de ürünü bahsettiğim gibi ücretsiz olarak deneyebilir ve tecrübelerinizi Gmt Systems ekibi ile paylaşabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: gmt systems, gmt systems nedir,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda Mayasoft'ta Teknoloji Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap