İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Üretici Teknolojileri
  3. Cloudflare Access – Bölüm 9

Cloudflare Access – Bölüm 9

featured

Cloudflare yapısını incelediğimiz makale serimizde dokuzuncu bölüme gelmiş bulunmaktayız. Bu bölümde Cloudflare arayüzünde sırayla değindiğimiz özelliklerden Access menüsünden bahsedeceğiz.

Cloudflare Access aslında bağlantıları daha güvenli hale getirmeyi amaçlıyor. Bunu donanımsal firewall cihazınızdaki SSL VPN ayarı gibi düşünebilirsiniz. Cloudflare Access modülü belirleyeceğiniz bir IP veya bağlantıya erişimde kullanıcı kimliği ve güven ilişkisinde bulunduğu kaynakları bir araya getirerek her istek veya oturum açma durumu için kuralları uygulayan bir sistemdir. Access, kendi kendine barındırılan yani dışarıdan bir doğrulama vb. kaynağına ihtiyaç duymayan SaaS uygulamalarını güvence altına alan bir platformdur.

Cloudflare Access ile bir uygulamayı örneğin bir web sitesine erişimi veya admin paneline erişimi ya da bir ip adresine erişimi güvence altına aldığımız zaman, o uygulamanın ana bilgisayar adına yönelik gelen herhangi bir isteği öncelikle Cloudflare ağında duracaktır. Cloudflare gelen bu isteği uygulamaya erişim izni olan kullanıcıların listesine göre kontrol edecek ve erişim yetkisi var ise içeriye alacaktır.

Cloudflare yapısındaki Access modülünü klasik VPN uygulamalarından daha geçerli kılan husus ise Cloudflare’in 200 veri merkezinden oluşan uç yönetim ağından bu işlemleri gerçekleştiriyor olmasıdır. Bu yüzden VPN uygulamalarından daha hızlı geri dönüş sağlamaktadır.

Bir diğer avantajlı husus ise donanımsal firewall cihazlarının arayüzlerinden yapılan VPN, SSL VPN ayarlarının biraz karışık ve birkaç ek kurala daha ihtiyaç duyması, karşı tarafta çalışabilmesi için client uygulamasına ihtiyaç duyması gibi durumları da ortadan kaldırıyor oluşudur.

 

Resim-1

Cloudflare Access modülü ücretli sürümlerde dahi ekstra ücrete tabi olabilmektedir. Kullanım başı gibi bir ücretlendirme yapılmaktadır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

www.cloudflare.com

TAGs: Cloudflare, Cloudflare Access

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayar Mühendisliği Doktora programında öğrenciliğim devam etmektedir. Bir Vakıf üniversitesinde 2016 yılı itibariyle Bilgisayar Mühendisi 2020 yılı itibariyle ise Ofis Yöneticisi mühendis olarak çalışmaktayım.  Başlıca uzmanlık alanlarım arasında Asp.Net Web Forms, Asp.Net MVC, .Net Core, C# ve SQL Server gelmektedir. Bunların yanı sıra iş hayatımda sistem ve siber güvenlik konularında da çalışmalarım devam etmektedir. Çeşitli AB destek projelerinde yazılım sorumlusu olarak görev yapıyor ve çalışmalarımı Secure Design Pattern, Yazılım Güvenliği, Siber Güvenlik, Bilgi Güvenliği konularında sürdürüyorum. Asp.net ile Proje Geliştirme ve Bilgisayar Mühendisliğine Giriş isimli kitapların yazarıyım.

Yorum Yap