1. Anasayfa
 2. Exchange Server 2007

GFI FAXmaker SMTP 14 for Microsoft Exchange 2007 Kurulumu – Bölüm 4


3

Bundan önceki makalelelerimizde GFI FAXmaker SMTP 14 for Microsoft Exchange 2007 ürününün GFI FAXmaker sunucusu tarafındaki adımlarını incelemiştik bu makalemizde ise Microsoft Exchange 2007 sunucumuz tarafındaki adımları inceleyerek GFI FAXmaker sunucumuz ile Microsoft Exchange 2007 sunucumuzun haberleşmesini sağlayacağız.

GFI FAXmaker makalelerimizin birinci bölümünden’de hatırlayacağımız faxmaker14_x64.exe’yi Microsoft Exchange 2007 sunucumuz üzerinde’de çalıştırarak ilk bileşenleri seçtiğimiz Şekil-1’de görmüş olduğumuz ekrandan Exchange 2000/2003/2007 SMTP connector seçeneğini seçerek wizard yardımı ile SMTP connector’umuzu kurabiliriz. Exchange 2000/2003/2007 SMTP connector seçeneği sadece Microsoft Exchange sunucular üzerinde aktif hale gelmektedir ek olarak GFI FAXmaker ürününü direkt olarak Microsoft Exchange 2007 sunucu üzerine kurarsanız kurulum esnasında SMTP connector otomatik olarak oluşturulur. Ancak biz wizard kullanmak yerine manuel olarak SMTP connector kurulumumuzu yapacağız.


Şekil-1

SMTP connector kurulumumuzu manuel olarak yapacağımız için Exchange Management Console giriş yapıyoruz ve ardından Organization Configuration> Hub Transport>Send Connectors> New

SMTP Send Connector seçeneklerini takip ederek ilk SMTP connector’umuz olan ve Microsoft Exchange 2007 sunucumuzdan GFI FAXmaker sunucumuza gönderilecek bilgilerimizi taşıyacak olan Send Connector’umuzu oluşturmaya başlıyoruz. Şekil-2’de görmüş olduğumuz gibi Name kısmına istemiş olduğumuz bir isim veriyoruz ben ilerleyen zamanlarda ne için kullanıldığını hatırlayabilmek adına GFI FAXmaker adını verdim Select the intended use for this Send connector seçeneğinde ise Custom’ı seçerek Next’ı tıklayarak bir sonraki adıma geçiyoruz. Bir sonraki adımımız olan Address space kısmında ise önceki makalelerimizden’de hatırlayacağımız gibi GFI FAXmaker kendine has domain kullanmaktaydı bu nedenle Şekil-3’tede görmüş olduğumuz gibi buraya faxmaker.com ve smsmaker.com adreslerini yazıyoruz ve Next diyoruz. Smsmaker.com adresini yazmamızın nedeni ise ilerleyen zamanlarda GFI FAXmaker üzerinden sms göndermek istersek tekrar SMTP connector’umuzla uğramamak adına yaptık.


Şekil-2


Şekil-3


Şekil-4

Address space kısmındaki işimizi tamamladıktan sonra Next seçeneğine tıkladığımızda karşımıza Network settings gelmekte burada Route mail through the following smart hosts seçeneğini seçerek Add diyoruz ve GFI FAXmaker sunucumuzun ip adresini girerek Ok diyoruz ve ardından Next seçeneğine tıklıyoruz burada smart host tarafında yani GFI FAXmaker sunucumuz üzerinde yapacağımız authentication’ı seçmemizi istiyor biz senaryomuzda böyle bir ayar yapmadığımız için direkt olarak Next diyerek devam ediyorum devam ettiğimizde bizden kaynak sunucumuzu soruyor SMTP connector’u kaynak sunucu üzerinde oluşturmuş olduğumuz için otomatik olarak geliyor bu nedenle ben Next diyerek devam ediyorum ve en son ekranda ise New seçeneğine tıklayarak Send Connector’umuzu oluşturmuş oluyoruz.


Şekil-5

Şimdi ise GFI FAXmaker sunucumuzdan Microsoft Exchange 2007 sunucumuza gelecek olan bilgilerimizi taşıyacak olan Receive Connector’umuzu oluşturmaya bu işlemimizede tamamladıktan sonra artık gelen ve giden fakslarımızı Microsoft Outlook üzerinden gönderip alabileceğiz. Exchange Management Console üzerinden Organization Configuration> Hub Transport>Receive Connectors> New Receive Connector adımlarını izleyerek Receive Connector’umuzu oluşturmaya başlıyoruz. Şekil-6’da görmüş olduğumuz gibi Name kısmına istemiş olduğumuz bir isim veriyoruz ben ilerleyen zamanlarda ne için kullanıldığını hatırlayabilmek adına GFI FAXmaker adını verdim Select the intended use for this Receive connector seçeneğinde ise Custom’ı seçerek Next’i tıklayarak bir sonraki adıma geçiyoruz.


Şekil-6

Bir sonraki adımda ise bizden Microsoft Exchange 2007 sunucumuzun hangi ip adreslerinden ve hangi portundan kabul edeceğimizi soruyor ben burada sunucu üzerinde tanımlı olan tüm local ip adreslerinden 25 numaralı port üzerinden e-mail kabul edeceğim için olduğu gibi bırakıp Next seçeneğine tıklayarak devam ediyorum. Şekil-7’de karşımıza gelen ekran’da ise bizden hangi ip adreslerinden e-mail kabul edip etmeyeceğimizi soruyor biz bu Receive Connector’umuzu sadece GFI FAXmaker’ın olduğu sunucumuzla haberleşmesi için oluşturduğumuz için sadece GFI FAXmaker sunucumuzun ip adresini yazıyoruz OK ve Next diyerek bir sonraki adıma geçiyoruz ve burada New seçeneğini tıklayarak Receive Connector’umuzu oluşturmuş oluyoruz.


Şekil-7

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referans

GFI FAXmaker

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

1982 yılında Amasya'da doğdu. 2004 yılında başlamış olduğu profosyonel iş hayatında çeşitli firmalara outsource olarak destek verdi. 3 yıla yakın bir zaman Microsoft Destek Hattında Destek Mühendisi olarak çalışan Abdulkadir Tophan şuanda özel bir şirkette IT Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Sahip olduğu sertifikalar: MCP, MCSA+S+M/2003, MCSE+S+M/2003

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. 08/06/2012

  Abdulkadir bey merhaba. Yazınız çok güzel olmuş. Bu yazınızı okuyarak kurulum gerçekleştirdim ve fax maker sorunsuz çalışıyor. Fakat şimdi fax server’ı başka bir bilgisayara aktarmam gerekiyor. Acaba konfigürasyonu bir şekilde aynen kopyalayabilirmiyim.

 2. 18/11/2013

  Abdulkadir bey merhaba. Makaleniz çok başarılı. Bu makalenizde belirtmiş olduğunuz ayrıntılara dikkat etmeme rağmen bir türlü test işlemini geçemedim. Exchange server 2010 kullanıyoruz. 2 adet HUBCAS sunucum var. Send ve Receive connectorleri oluşturuyorum. GFI Faxmaker Configuration Wizarda mail sunucu olarak CASArray’i gösteriyoru. Fakat test işlemi sırasında aşağıdaki hatayı almaktayım.

  Test started…
  Sending test from ‘test@faxmaker.com’ to ‘Administrator@firmadomain.com’ failed.

  161, 504 5.7.4 Unrecognized authentication type

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir