1. Anasayfa
 2. Exchange Server 2007

Exchange 2007’de Mail Atmak ve Mail Almak


0

Makale dizimizin bu yazısında exchange sunucumuzun mail trafiğini aktif hale getirme işlemini paylaşıyor olacağız. Exchange’i kurduğumuzda varsayılan olarak dışarıya mail atamaz ve alamaz durumdadır. Bunu düzeltmek için Exchange üzerinde bazı ayarları yapmamız gerekmektedir. Bu işleme geçmeden önce şirketinizin politikalarına göre aksiyon almanız çok faydalı olacaktır.

İlk olarak Exchange’i dışarıdan mail alabilir duruma getirelim. Bunun için aşağıdaki resimdeki gibi Server Configuration > Hub Transport’a geleceğiz. Burada Exchange Server’ımızın üzerinde sağ click ”Proparties” i seçin.


Resim 1

Karşımıza gelen ekranda en sağta bulunan “Permission Groups” u tıklayacağız. Burada gördüğünüz gibi “Anonymous users” kısmı boş gelecektir. Burayı işaretleyin.


Resim 2

Şimdi dışarıdan mail alabilir duruma geldik. Peki ya dışarı mail göndermek istediğimizde bu işlemi nasıl aktif edeceğiz? Bunu yapabilmek için Exchange Server üzerine bir gönderici tanımlamamız gerekecektir. “Hub Transport” üzerinde “Send Connector” kısmına geliyoruz. Burada hiç connector olmadığını göreceksiniz. Boş bir alanda sağ click ile “New Send Connector“ü seçin.


Resim 3

Karşımıza çıkan sihirbaz bize bu işi kolay bir şekilde yapmamızı sağlayacaktır. “Name” kısmına deneme olarak “disari serbest” yaziyoruz kolay anlasilsin diye. Tabi bu durumu şirket politikanıza göre uyarlayabilirsiniz.


Resim 4

Next butonuna bastıktan sonra karşımıza “New SMTP Send Connector” ekranı gelecektir. Burada adres kısmına * yazarak dışarıdaki tüm adresleri belirtmiş oluyoruz. Eğer bu connectoru sadece fatihteke.com için yapacak olsaydık adres kısmına sadece fatihteke.com yazmamız gerekirdi. Eğer yaparsak bu connector fatihteke.com harici hiçbir adrese mail atamaz. Cost değerini 1 verip OK e basıyoruz.


Resim 5

Next butonuna bastıktan sonra karşımıza gelen ekran çok önemlidir. Burada 2 seçenek vardır;

 • Use domain name system (DNS) “MX” records route mail automatically
 • Route mail through the following smart hosts

Birinci seçenekte bu connector maili otomatik olarak yönlendirecektir. Eğer alltaki seçeneği seçersek başka bir connector gösterip route yapmış oluruz. Örnek vermek gerekirse şirketimizin hem Ankara’da hemde Antalya’da yeri var diyelim. Şirket politikamız tüm dışarı giden mail trafiğinin merkez olan İstanbul’dan yapılmasını istiyor. İşte bu durumda aşağıdaki seçeneği seçip Ankara ve Antalya’daki Exchange Server ları İstanbul’a yönlendiririz. Böylece maili atan taraf İstanbul’daki server olur.


Resim 6

Next tekrar basıyoruz ve karşımıza son ekran olan “Source Server” kısmı geliyor. Kurulumda ikinci bir Exchange yada bir Edge kurmadığımız için burada standart serverımızı seçip devam ediyoruz. (Edge konusuna ilerideki yazılarımda değineceğim)


Resim 7

Next ve New butonlarına basarak ilk “Send Connector” ü oluşturmuş olduk.


Resim 8


Resim 9

Exchange 2007′yi adım adım inceleyeceğim yazı dizisinin ilkini bitirmiş olduk.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Technet.microsoft.com

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinde Birim Yöneticisi olarak görev almakta olan Fatih Teke, Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahiptir. Ayrıca Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor unvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Active Directory, Exchange Server, Symantec EndPoint Protection, Skype For Business, Teams, SCCM, SCOM, Powershell Scripting ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir