1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2007
  3. Exchange 2007′de Kullanıcıya Yeni Mail Adresi Yaratılması

Exchange 2007′de Kullanıcıya Yeni Mail Adresi Yaratılması

Günlük hayatımızda iletişim araçlarından en sık kullandığımız yöntemlerden birisi mailleşmek. Hayatımıza budenli giren mail iş hayatımızın olmazsa olmazlarındandır. Bugün başlayacağımız makale dizisinde sizlerle ’ nin mail yapısına dair bir çok bilgiyi paylaşmış olacağız.

Şirket standartlarına göre kullanıcılara açıyorsunuz. Fakat Müdür bey sizden yeni bir mail adresi istedi. Hem standart mail adresini hem de özel olanı kullanmak istediğini bildirdi. Peki bu durumda ne yapacağız? Eğer istediği mail adresi bizim domainimizde olan yeni bir isim ise işimiz çok kolay olacaktır. Eğer başka bir domainde ise o konuyu diğer yazımda anlattım.

Tabiki de geleceğimiz yer müdür beyin mailbox ayarlarında bulunan “ Addresses” kısmı olacaktır.


Resim 1

Burada göreceğiniz gibi sadece bir tane mail adresi var ve o adres kalın puntolar ile yazmakta. Bunun anlamı varsayılan adresinin bu adres olduğunu belirtmek içindir. “Edit” butonuna basarak varsayılan adresini değiştirebiliriz. Eğer bu işlemi yaparsak eski adresi kullanılamaz duruma gelecektir. Fakat bizden istenen bu değildir.


Resim 2

Bu yüzden varsayılan kısmına dokunmuyor ve “Add“ butonuna basarak yeni mail adresini ekleyeceğimiz kısmı açıyoruz. Müdür beyin ikinci mail adresini yazıyoruz. Nasılsa aynı domainde olduğu için bir sorun yoktur.


Resim 3

“OK” Butonuna bastıktan sonra ikinci mail adresininde ekleneceğini göreceğiz.


Resim 4

Burada şunu yapmış olduk. Müdürün mevcut bir mail adresi vardı. Bizde isteği üzerine kendisine yeni bir adres daha tanımladık. Böylece iki adrese atılan mailler aynı mailbox a düşecektir. Böylece istenilen senaryoyu tamamlamış olduk.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Technet.microsoft.com

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada danışman olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahip olan Fatih Teke, Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor ünvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis, basketbol ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Symantec EndPoint Protection, Exchange, TMG, Lync, SCCM, SCOM ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yorum Yap