1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2007

Exchange Database’inizi Standby Continuous Replication (SCR) ile Yedekleyin! – Bölüm 1 – Kurulum


0

Exchange Server 2007 SP1 ile birlikte sunulan High Availability seçeneklerinden bir tanesi olan Standby Continuous Replication (SCR) ile yapınız içerisinde birden fazla lokasyonda, yapınızı felaket anında ayağa kaldıracak tüm bilgileri tutabilirsiniz. SP1 öncesinde ki hiçbir High Availability senaryosunda tüm yapınızı ayağa kaldıracak birden fazla lokasyon belirtmeniz mümkün değilken SCR ile yapınızın (Mailbox Sunucuları) bir kopyasını birden fazla lokasyonda saklayabilmeniz mümkün. Bu ve benzer birçok getirisi ile birlikte SCR her türlü felakat senaryosuna karşı önlem almak isteyen kurumların vazgeçemeyecekleri bir özellik durumunda. İki makalelik bu SCR serisinde daha önce 5 video’da kurduğumuz SCC ortamının 2 sunucusu için SCR’yi etkinleştirip sonrasında, SCR olarak çalışan sunucuyu aktif olarak çalışır hale getireceğiz. Yani merkez lokasyonu (SCC) tamamen kaybettiğimiz bir yapıda backup lokasyondan (SCR Target) tüm Exchage mimarisini (Mailbox Sunucuları) ayağa kaldıracağız.

Disaster mı! SCR Sonrası Unutulmaya Yüz Tutacak Kelime!

Makalede bahsi geçen isimler, network yapısı ve sunucu rolleri aşağıda verilmiştir:

SCR Target: MSHowto-SCR01

SCR Source: MSHowto-MB02

Node1, Node2 ve Node3 aynı Quorum bilgisini okumaktadırlar.

CMS IP: 192.168.10.31

CMS Adı: MSHowtoMail

SCR
Şekil-1

1. SCR Target olarak kurulacak bilgisayarları Exchange mimarinize pasif node’lar olarak ekleyin. Bu iş için daha önce hazırladığımız birçok Cluster makalesini ve Exchange kurulum makalelerini referans alabilirsiniz.


Şekil-2

2. SCR Target olacak sunucuların kurulumundan sonra mimarinizde aktif-pasif olarak çalışan sunucularınızdan aktif olanın üzerinde Exchange Management Shell’i açın ve aşağıdaki komutu çalıştırın. Komut içerisinde yer alan ReplayLagTime parametresi SCR Source’dan (MSHowto-MB02) SCR Target’a (MSHowto-SCR01) aktarılacak olan log dosyalarının Target’taki database’e yazım zaman aralığıdır. Default parametre değeri 24 saat, maximum izin verilen süre 7 gün ve minimum izin verilen süre 0 saniye olarak belirlenmiş durumdadır. Bu parametre için yazım formatı Gün.Saat:Dakika.Saniye şeklindedir. Bu değerler oluşturulduktan sonra SCR’nin disable edilmesine kadar tekrar değiştirilemez.

Enable-StorageGroupCopy “MSHowtoMail\First Storage Group” –StandbyMachine MSHowto-SCR01 –ReplayLagTime 0.0:0:0

Enable-StorageGroupCopy “MSHowtoMail \Second Storage Group” –StandbyMachine MSHowto-SCR01 –ReplayLagTime 0.0:0:0

– StandByMachine : SCR Target sunucu adı

– ReplayLagTime : Log dosyaları SCR Source’dan SCR Target’a akratıldıktan sonra log dosyalarının database’e yazılması için beklenecek süre

– TruncationLagTime : Log dosyalarının SCR Target’ta database’e yazılmasından sonra tamamen silinmesi için beklenecek süre (Kullanım şekli, minimum, maximum ve default değerleri ReplayLagTime ile aynı)


Şekil-3

3. Bu ilk işlemden sonra SCR olan sunucudaki T:\ disk alanına baktığınızda bir takım log dosyalarının geldiğini görebilirsiniz. Fakat asıl .edb dosyası ilk anda gelmeyecektir. Bunun sebebi minimum 50 log dosyasının SCR target’a aktarılması gerekliliğidir. Yani daha önceki ReplayLagTime parametresi ile belirlediğiniz zaman aralığı (beklememek için 0.0:0:0 olarak belirlenmişti) 50 log dosyasının oluşmasından daha az bir zaman değeri ise 50 log dosyasının sunucuya aktarılmasını beklemeniz gerekecektir. Bu rakamı değiştirmek (bydesing) mümkün değil.


Şekil-4

4. Bu durumda .edb dosyasının oluşmasını beklememek için, SCR target’da manuel seed işlemi gerçekleştirelim. Suspend komutu ile birlikte SCR Source’dan SCR Target’a o anda akacak olan log dosyarını durdurmuş olacaksınız. Aşağıdaki komutları sırası ile SCR Target’ta çalıştırın:

Suspend-StorageGroupCopy “MSHowtoMail \First Storage Group” –StandbyMachine MSHowto-SCR01

Suspend-StorageGroupCopy “MSHowtoMail \Second Storage Group” –StandbyMachine MSHowto-SCR01

Aşağıdaki iki komutu (Update-StorageGroupCopy) çalıştırmadan önce aşağıdaki hatayı almamak için, SCR target’taki T:\ diskinde yer alan database klasörlerindeki EDB, .LOG, .JRS ve .CHK uzantılı dosyalarını silin, silinmeden Database’in manuel seed edilmeye çalışılması durumunda aşağıdaki hata ile karşılaşılması olasıdır.


Şekil-5

5. Silme işleminden sonra aşağıdaki komutları sırasıyla çalıştırın:

Update-StorageGroupCopy “MSHowtoMail \First Storage Group” –StandbyMachine MSHowto-SCR01

Update-StorageGroupCopy “MSHowtoMail \Second Storage Group” –StandbyMachine MSHowto-SCR01


Şekil-6

Bu işlemden sonra artık merkez ofisinizde bulunan database’leriniz, SCR Target sunucu üzerinde yerini almaya başlayacaklardır. Bazı durumlarda Update-StorageGroupCopy komutunun hemen ardından Resume-StorageGroupCopy komutunu (Normal şartlar altında komut otomatik olarak kendisi çalışır) kullanmanız gerekebilir.


Şekil-7

6. Bu noktada aşağıdaki komutun SCR Target üzerinde çalıştırılması ile Copy Status’leri görebilirsiniz.

Get-StorageGroupCopyStatus –Server: MSHowtoMail –StandbyMachine: MSHowto-SCR01


Şekil-8

Bir süre mail alışverişinden sonra T:\ diski içerisindeki datanın aşağıdaki resimdeki gibi arttığını göreceksiniz.


Şekil-9

Bu makalenin ikinci bölümünde disaster anında kaybedilen merkez Datacenter’ın (Node1 ve Node2) yerine SCR Target’ın (MSHowto-SCR01) devreye sokularak Mailbox sunucularının ve database’in nasıl restore edileceğini inceleyeceğiz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Managing Standby Continuous Replication

How to Enable Standby Continuous Replication for an Existing Storage Group

How to Enable Standby Continuous Replication for a New Storage Group

How to Disable Standby Continuous Replication for a Storage Group

How to Prepare for Disk Management Activities when Using SCR

How to Move a Storage Group in a Standby Continuous Replication Environment

How to Move a Database in a Standby Continuous Replication Environment

How to View the Status of Standby Continuous Replication

How to Verify a Standby Continuous Replication Copy

How to Suspend Changes to a Standby Continuous Replication Target

How to Resume Replication to a Standby Continuous Replication Target

How to Seed a Standby Continuous Replication Target

Activating Standby Continuous Replication Targets

Standby Continuous Replication: Site Resilience with Standby Clustering

Standby Continuous Replication: Database Portability

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir.Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır.Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir.Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar:MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yaz