0

İlk iki makalede varolan Exchange 2003 Front-End sunucularına CAS ve HUB’ları Network Load Balance’ıda devreye sokarak eklemiştik. Serinin bu üçüncü makalesinde ise varolan Exchange 2003 Clustered Back-End (Mailbox) sunucularına Exchange 2007 Clustered Mailbox sunucularını (E2k7-MB-01 ve E2k7-MB-02) ekleyeceğiz. Bu şekilde mimarimizdeki toplam Exchange Server sayısı bu makaledeki işlemlerin ardından sekizi bulacak. Serinin sonraki makalelerinde adım adım Legacy Exchange Server’ları (Exchange 2003) ortamdan kaldıracağız.

Makalede Exchange 2003 Front-End ve Back-End yapısının zaten var olduğu düşünülerek hareket edilmiştir. Aşağıdaki resimdeki dizayn geçişin tüm evrelerinde ki tüm sunucu rollerini içermektedir. Kullanılan isimler ve IP’ler aşağıdaki gibidir:

Mimari
Şekil-1

Exchange 2003 Clustered back-end çalışan bir ortama yeni bir Exchange 2007 mailbox server eklemek istedğinizde mutlaka yeni bir Cluster kurmalısınız. Buradan çıkartılması gerekenleri kısaca, yeni bir Quorum Disk, yeni bir database alanı, yeni bir Cluster IP’si, yeni bir CMS adı, yeni bir CMS IP’si olarak sıralayabiliriz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

2005 senesinde www.mshowto.org web sitesini kurmuştur. Sitenin fikir ve isim babasıdır. Son yıllarda Microsoft'ta çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir