1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2007

Exchange 2007 SCC Cluster Pasif Node Uninstall İşlemi


0

Exchange 2007’ye ile beraber gelen High Availability seçeneklerinden herhangibir tanesinin kurulmasından bir süre sonra belirli sıkıntılardan ya da yetersizliklerden dolayı bazı sunucularınızda ki Exchange Server 2007’leri uninstall etmeniz gerekebilir. Örneğin geçen yıllar sonrasında donanımlarınızın değişmesi söz konusu ve Single Copy Cluster (SCC) olarak kurulmuş mimarinizdeki Node’ları birer birer yeni donanımlara aktarmanız gerekiyor. Bu durumda gerekli sunucu ve data aktarımlarını ilk etapta gerçekleştirip sonrasında geride kalan eski sunucularınızda ki Mailbox rollerini uninstall etmeniz gerekir. Peki ama Cluster mimarisi içerisinde yer alan sunuculardaki Exchange Server 2007’ler nasıl uninstall edilir? Bu makalede SCC mimarisi içerisinde ki Node’lardan bir tanesini uninstall ederek ortamdan tamamen kaldıracağız.

1. MSHOWTO-MB01 isimli aktif node’un uninstall edilmesinden hemen önce resource’ları farklı bir sunucuya aktarın. Bunun için; Start > Programs > Administrative Tools > Cluster Administrator > Groups > kaldıracağınız Node’un bulunduğu grup üzerinde sağ klikleyip “Move Group” u seçerek resource’ları farklı bir sunucuya taşıyın. Aynı işlemi kaldırmak istediğiniz sunucunun aktif rol oynadığı tüm CMS’lerde gerçekleştirin. Bu işlemlerden sonra, kaldırmak istediğiniz Node’un tamamen pasif bir sunucu rolü üstlendiğinden emin olun.


Şekil-1

2. MSHOWTO-MB01 isimli sunucu üzerinde Control Panel > Add or Remove Programs > Microsoft Exchange Server 2007’yi seçin.


Şekil-2

3. Exchange Maintenance Mode ekranında Next diyerek devam edin gelecek olan Server Role Selection ekranında Exchange Clustered Mailbox Role ve Management Tools (opsiyonel) kutucuklarını boşaltın.


Şekil-3

4. Finish diyerek işlemi sonlandırın ve sunucuyu restart edin.


Şekil-4

Restart işleminin ardından sunucu üzerinde Exchange Server 2007’yi tamamen kaldırmış durumdayız fakat içerisinde bulunduğu Cluster’dan da (MAILSERVER) çıkartmak için aşağıdaki adımları gerçekleştirmemiz gerekli.

5. Bunun için; Start > Programs > Administrative Tools > Cluster Administrator > MSHOWTO-MB01 > Sağ klik > Stop Cluster Service’yi tıklayın. Bu şekilde sunucu üzerinde ki Cluster hizmetini durdurmuş olacaksınız.


Şekil-5

6. Son olarak Node’u MAILSERVER isimli Cluster’dan tamamen silmek için Start > Programs > Administrative Tools > Cluster Administrator > MSHOWTO-MB01 > Sağ klik > Evict Node’u tıklayın ve Restart edin.


Şekil-6

7. Restart sonrasında Node’u tamamen kaldırmış olduk her şeyin yolunda gittiğini görmek için ise Adsiedit.msc’yi kullanarak “MSExchServerRedundantMachines” isimli Attribute içerisinde kaldırdığınız sunucu adının görünmediğini kontrol edin.


Şekil-7

Bu adımların ardından Cluster mimarinizden aktif bir sunucunuzu ilk önce pasif node olarak değiştirip sonrasında uninstall işlemini gerçekleştirmiş olduk. Makalede anlatılan işlemler, özellikle yeni sunuculara geçişte ya da yaşanan sıkıntılar sonrası varolan mimarinin değiştirilmek istenilmesi noktasında işinize yarayacaktır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

How to Remove the Passive Mailbox Role from a Single Copy Cluster

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir.Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır.Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir.Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar:MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap