1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2007

Exchange Server 2007′de Content Filter Agent – Bölüm 2


1

Bu bölümde Exchange Management konsolu ya da Exchange Management Shell kullanarak Content filter agent’ı nasıl konfigüre edeceğimizi görelim.

Bölüm 1 için tıklayınız

Content filter agent’ı konfigüre etmek için aşağıdaki adımları sırasıyla takip etmeliyiz:

ü  Content filter agent’ı etkin hale getirin (varsayılan olarak etkin gelir).

ü  Spam karantina mailbox’ı oluşturun.

ü  Allow ve Block grubuna dahil olacak kelimeleri belirleyin.

ü  Hariç tutulacak alıcı ve gönderenleri belirleyin.

ü  SCL eşik (threshold) değerlerlerini ve bu değerlere karşı uygulanacak işlemleri belirleyin.

ü  Puzzle doğrulamasını etkinleştirin ya da devredışı bırakın.

ü  Red cevaplarını ayarlayın.

Adım adım işlemleri uygulayalım;

1.    Content filter agent varsayılanda etkin geldiği için diğer adıma geçerek spam karantina mailbox’ı oluşturalım. Content filtering bileşenlerini konfigüre etmeden önce karantinaya alınmış iletileri tutacak mailbox’ı oluşturmanızı tavsiye ederim. Bunun için;

a.     Acive directory’de mailbox’ı olan bir kullanıcı oluşturun.

b.     Exchange Management Shell’de Set-ContentFilterConfig komut dizinini –QuarantineMailbox parametresi ile çalıştırın;

 

Set-ContentFilterConfig –QuarantineMailbox karantina@tess.local


Şekil – 1

Böylece komutta geçen mailbox karantina maillerine atanmış olacaktır.

2.    Exchange Management konsolunu açın, Organization Configuration altında Hub Transport’a gelin. Sağ bölümde Anti-Spam tabına geçin. Content Filtering üzerinde sağ tuşla basarak özelliklerine girin. Custom Words tabına geçin.

Messages containing these words or phrases will not be blocked bölümüne girdiğiniz kelimelerin geçtiği maillerde content filtering uygulanmayacaktır. Bu maillerin tümüne izin verilecektir.

Messages Containing These Words or Phrases Will be blocked, unless the message contains a word or phrase from the list above: Bu bölümde gireceğiniz kelimelerin geçtiği mailler iki şartla bloklanacaktır. Bir üst bölümde aynı kelimeye allow vermemişseniz veya Exceptions sekmesinde maili gönderen kişinin e-mail adresi yoksa.


Şekil – 2

Not: Bloklanmış kelime içeren maile SCL değeri olarak 9 verilir.

3.    Exceptions tabına geçelim, bu bölümde e-mail adresleri tanımlarsınız. Bu e-mail adreslerinden gelen maillere içerik filtrelemesi uygulanmayacaktır. Bu bölüme en fazla 100 e-mail adresi girebilirsiniz.


Şekil – 3

4.    Action tabına geçelim.

Delete Messages That Have an SCL Rating Larger or Equal To seçeneğini seçin ve bir eşik değer belirtin. Bu SCL değerine ulaşan bütün maillerin silineceğini unutmayın.

Reject Messages That Have an SCL Rating Larger or Equal To seçeneğini seçin ve bir eşik değer bellirtin. Bu SCL değerine ulaşan bütün mesajlar reddedilecektir.

Quarantine Messages That Have an SCL Rating Larger or Equal To seçeneğini seçin ve uygun bir eşik değer belirtin. Bu SCL değerine ulaşan bütün mesajlar karantina altına alınacaktır.


Şekil – 4

Burada önceki adımlarda karantina mailbox’ı assgn işlemini yaptığımız için Quarantine messages that… seçeneğini işaretlediğinizde otomatik bu mailbox’ın altta geldiğini göreceksiniz.

5.    Exchange 2007 Puzzle doğrulaması, Outlook 2007 e-mail postmark doğrulaması ile birlikte, mesajın SCL değerini düşürmek amacıyla çalışan bileşenlerdir – eğer mesaj spam olarak algılandıysa tabi. Spam olmayan maillerde bu bileşenler devreye girmezler. Postmark doğrulaması varsayılan olarak etkin durumda gelir.

Outlook 2007 kullanıcıları için postmark validation konfigüre edildiğinde, bu kullanıcıların e-maillerinde hesaplanabilir bir validation header (puzzle) yer alır. Bu header Exchange 2007 content filtering üzerindeki puzzle validation tarafından çözümlenebilir. Eğer puzzle validation bunu başarıyla çözebilirse spam olarak düşünülen mailin SCL değerini düşürür. Mesaj geçersiz e-mail postmark validation header içeriyorsa ya da mailde e-mail postmark validaiton yer almıyorsa, SCL değerinde herhangi bir değişiklik yapmaz.

Puzzle Validaiton’ı ve Outlook 2007 E-mail Postmark validation’ı etkinleştirmek ya da devredışı bırakmak için Exchange Management Shell’de aşağıdaki komutu kullanmalısınız;

Set-ContentFilterConfig -OutlookEmailPostmarkValidationEnabled <$true | $false>

6.    Reddedilen SMTP mesajlarına SMTP nondelivery report (NDR) ile cevap verilir. Bu mesaj “Message Rejected Due to Content Restiction” şeklindedir. İsterseniz bu mesajın içeriğini Set-ContentFilterConfig -RejectionResponse komut dizini ile değiştirebilirsiniz. Yalnız metnin içeriği 240 karakteri geçmemeli ve koda tırnak içinde eklenmelidir.

Set-ContentFilterConfig -RejectionResponse “Iletiniz reddedildi, lutfen Sistem Yoneticinizle irtibata geciniz.”

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Configuring Content Filtering

Managing Anti-Spam and Antivirus Features

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

Yorumlar (1)

  1. Makale için teşekkür ederim. Çok yardımcı oldu.
    İyi Çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir