0

Exchange Server 2007’de Content Filter agent, Exchange 2003’deki Exchange Intelligent Massage Filter (IMF)’ın bir sonraki versiyonudur. Exchange 2003’de Antigen kurarak yapabildiğimiz içerik filtrelemesini Exchange 2007 üzerinde gelen bir güvenlik bileşeni ile yapabiliyoruz.

Content Filter agent çok sayıdaki anti-spam agent’lardan biridir. Edge Transport server rolüne sahip bilgisayar üzerine kurulan bu anti-spam agent’lar konfigüre edildiği zaman mesaj üzerinde etkili olarak, organizasyonunuza girebilecek spam sayısını en aza indirecektir.

Anti-Spam Agent’ların Hub Transport Server üzerine kurulması:

Edge Transport server rolü ayrı bir Exchange Server 2007 üzerine kurulduğu için tek bir Exchange’i olan ortamlarda Anti Spam Agent’ların manual olarak bu server’a kurulması gerekecektir.

Hub Transport Server üzerine kuracağımız bu agent’lar için Exchange Management Shell üzerinde çalıştırmamız gereken komut:

install-antispamagents.ps1


Şekil – 1

Komutu uyguladıktan sonra değişikliklerin etkili olabilmesi için Microsoft Exchange Transport servisini yeniden başlatın.

İşlemler sırasında Exchange Management Konsolu açıksa kapatıp yeniden açın. Organization Configuration altında Hub Transport’a gelin. Sağ bölümde Anti-Spam tabının gelmiş olduğunu görmelisiniz.


Şekil – 2

Content Filter agent her bir mesaja SCL (Spam Confidence Level) değeri atar. Bu değer 0 ila 9 arasındadır. SCL değeri yüksek olan mesajın spam olma ihtimali daha yüksektir.

Content filter agent’ı konfigüre ettiğinizde, atanan SCL değerine göre, mesajı silmek, reddetmek, karantina altına almak gibi işlemleri yapabilirsiniz. Örneğin bir ileti SCL olarak 7 ve üzerinde bir değer aldığında bu iletiyi sil, 6 aldığında reddet, 5 aldığında karantina altına al gibi.

Not: 11MB’dan büyük maillerin taraması IMF tarafından yapılır, Content Fiter taramasından geçmez. Exchange’de varsayılan olarak alınan maximum ileti boyutunun 10 MB olduğunu düşünürsek bu konuda çok da endişe etmenize gerek olmayacaktır.

Content filter agent’ın SCL değerlerini nasıl belirleyeceğine gelince, Content Filter agent sizin belirlediğiniz kelimelerle bu işlemi yapacaktır. Bu kelimeler bağımsız tek kelime olabileceği gibi bağlı kelimelerde olabilir. Onayladığınız kelimelere Allow, onaylamadığınız kelimelere Block koyarak ayarlama yapabilirsiniz. Content Filter gelen bir mesajda Allow edilmiş bir kelime bulduğunda SCL değerini 0 olarak atar. Block’lanmış bir kelime bulduğunda ise 9 SCL değerini verir.

Makalenin ikinci bölümünde content filtering konfigürasyonunu adım adım gerçekleştireceğiz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

 

Bölüm 2 için tıklayınız

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir