1. Anasayfa
 2. Exchange Server 2010

Exchange Server’a Windows PowerShell ile Bağlanma


0

Bilgisayarınıza Windows PowerShell ve WinRM yükledikten sonra, Exchange Server’I yönetmek için, yerel bilgisayarınızdaki Windows PowerShell’i Exchange Server’a bağlamanız gerekir. Bilgisayarınızda Windows PowerShell’i açtığınızda, yerel bilgisayarınızda Windows PowerShell oturumunda olursunuz. Oturum, Windows PowerShell’in, kullanabileceğiniz bütün komutların bulunduğu bir örneğidir.

Yerel bilgisayarınızın istemci tarafı oturumu denen Windows PowerShell oturumunda, yalnızca temel Windows PowerShell komutları bulunur. Exchange Server’a bağlanarak, Exchange Server komutlarının bulunduğu sunucu tarafı oturumu denen Exchange Server sunucu ortamına bağlanırsınız.

Başlamadan önce

Windows PowerShell ile Exchange Server’a bağlanmadan önce, Windows PowerShell’in ve WinRM’nin doğru sürümlerinin Windows Vista Service Pack 1 veya Windows Server 2008 çalıştıran bir bilgisayarda yüklü ve yapılandırılmış olduğundan emin olun. Daha fazla bilgi için bkz. Windows PowerShell’i Yükleme ve Yapılandırma.

A. Yerel bilgisayarınızdaki Windows PowerShell’i Exchange Server’a bağlama

1. Başlat > Tüm Programlar > Windows PowerShell V2 > Windows PowerShell V2’i tıklatın.

2. Aşağıdaki komutu çalıştırın:

$LiveCred = Get-Credential

3. Açılan Windows PowerShell Kimlik Bilgisi İstemi penceresinde, bir Exchange Server yönetici hesabının  kimliğini ve parolasını yazıp Tamam’ı tıklatın. İşlemi tamamladığınızda OK’i (Tamam) tıklatın.

4. Aşağıdaki komutu çalıştırın:

$Session = New-PSSession -ConfigurationName Microsoft.Exchange -ConnectionUri https://webmail.msexchangeservers.com/powershell/ -Credential $LiveCred -Authentication Basic –AllowRedirection

5. Aşağıdaki komutu çalıştırın:

Import-PSSession $Session

Exchange Server komutlarının yerel bilgisayarınızın istemci tarafı oturumuna alınmasını gösteren bir ilerleme göstergesi belirir. İşlem tamamlandığında, Exchange Server komutlarını çalıştırabilirsiniz.

B. Windows PowerShell’in Exchange Server’a Olan Bağlantısını Kesme

Exchange Server sunucu tarafı oturumunu kullanmayı bitirdiğinizde, her zaman  Windows PowerShell’in Exchange Server bağlantısını aşağıdaki komutu çalıştırarak kesin:

Remove-PSSession <Exchange Server session variable>

Örneğin, $Session değişkeni tarafından tanımlanan sunucu tarafı oturumunun bağlantısını kesmek için, aşağıdaki komutu çalıştırın:

Remove-PSSession $Session

Önemli Windows PowerShell penceresini sunucu tarafı oturumunun bağlantısını kesmeden kapatırsanız, Exchange Server’a olan bağlantınız 15 dakika boyunca açık kalır. Hesabınızın sunucu tarafı oturumuna aynı anda yalnızca iki bağlantısı olabilir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

PowerShell Nedir? – Bölüm 1

PowerShell Objeleri Nedir? Ne Değildir? Nasıl Çalışır? – Bölüm 2

Array Nedir? – Bölüm 3

PowerShell Döngüleri – Bölüm 4

Hyper-V Server 2008 R2’de PowerShell Nasıl Aktif Hale Getirilir?

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

1981 Konya Doğumlu. Teknik Lise öğrencisi olduğu 95 yılı itibari ile Bilgisayar Sektöründe aktif yer almaya başladı. Teknik Servis ile başlayan serüven Programlama ile devam etti.Sistem yöneticiliği görevini 2002 den 2006 Yılına kadar sürdü. Şu anda Atakan Yazılım ve Danışmanlık' ta PDRM (Professional Development Resource Manager ) olarak çalışmaya devam etmektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP/MCT/MCP/MCSA/MCSE 2003,CCNA

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir