İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2010
  3. Exchange 2010’da Default Database’i Kaldırmak

Exchange 2010’da Default Database’i Kaldırmak

Exchange 2010 organizasyonunda ilk Mailbox server kurulduğu zaman yaratılan ilk database’i kaldırmak istediğimizde aşağıdaki hatayı alacağız:

This mailbox database contains one or more mailboxes or arbitration mailboxes. Before you can remove this mailbox database, you must disable, move or remove user mailboxes and move arbitration mailboxes.

Bunun nedeni bu database içerisinde Arbitration mailboxların bulunması. Arbitration mailboxlar Exchange 2010 ile gelen ileti denetleme özelliğinin çalışması, Distribution group üye değişiklikliğ onayları gibi işlemler için kullanılan mailboxlardır.

Arbitration Mailboxları yeni bir database yarattıktan sonra taşıyıp ilk yaratılan mailbox database’i kaldırmanız mümkün.

Arbitration Mailboxları bulmak için:

Get-Mailbox -Arbitration

Arbitration Mailboxları taşımak için:

Get-Mailbox -Arbitration -Database ”varsayılan_database_ismi” | New-MoveRequest -TargetDatabase “tasinacaklari_database_ismi”

Eğer yanlışlıkla arbitration mailboxları silerseniz, geri getirmek için “/PrepareAD” işlemini tekrarlamanız yeterli olacaktır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Serkan VAROĞLU, 1982'de İzmir'de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdi. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiliği yaptıktan sonra 3 sene Bermuda'da Senior Consultant olarak çalıştı. Şu anda kariyerine İrlanda'da devam ediyor. MCSE/2000-2003, MCSA/2000,2003, MCITP: Enterprise Administrator, MCITP: Enterprise Messaging Administrator 2010, ITILv3 Foundation sertifikalarına ve 2012 yılından beri Exchange Server MVP ödülüne sahip.

Yorum Yap

Yorumlar (1)