1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2010

Exchange 2003’ten Exchange 2010’a Geçiş (Migration) – Bölüm 3


0

Exchange Server 2003’ten Exchange Server 2010’a geçiş makalesinin üçüncü bölümünde Offline Address Book’un ve mail akışının düzenlenmesi konusuna değineceğiz.

Offline Address Book’un Düzenlenmesi

Offline Address Book’un yeni kurduğunuz Exchange Server 2010’a Move edilmesi, belkide en çok dikkat etmeniz gerekenler listesinin tepesinde yer alıyor diyebilirim. Yapacağınız küçük bir hata tüm adres listenizin kontrolünü kaybetmenize yol açabilir.

Yeni kurduğunuz Exchange Server 2010 üzerinde > Exchange Management Console (EMC) > Microsoft Exchange > Organization Configuration > Mailbox > Offline Address Book > Default Offline Address List > Sağ Klik > Move’a tıklayın.

Exchange 2003'ten Exchange 2010'a Geçiş
Resim-1

Browse diyerek Exchange Server 2010’u seçin ve Move diyerek devam edin.


Resim-2


Resim-3


Resim-4

Bu işlemin sonrasında Resim-25’tekine benzer bir görüntü görüyor olmanız gerekiyor.


Resim-5

Finish diyerek işlemi tamamlayın. Burada dikkat! Default Offline Address List üzerinde Sağ klik > Update ve gelen uyarı ekranında Yes’e tıklayın.


Resim-6

Recipient Update Server (RUS)’un Düzenlenmesi

OAL’ten sonra sıra yine çok kritik aktarımlardan bir tanesi olan Recipient Update Server (RUS)’e geldi.

Kurulum sonrasında Exchange Management Console (EMC) > Microsoft Exchange > Organization Configuration > Hub Transport > E-mail Address Policies içerisindeki Default Address Policy’nin Server’ını Exchange Server 2010 arayüzünden değiştiremezsiniz.


Resim-7

Bunun için 2010 üzerinde ki Exchange Management Shell’de aşağıdaki komutlar çalıştırılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken nokta; custom yaratılmış farklı adres defterleri var ise bunlar için de aşağıdaki komutlar uyarlanarak upgrade için kullanılmalıdırlar. Detay için buraya tıklayabilirsiniz. (Komutlar düzgün olarak çalışmaktadır fakat kopyala – yapıştır esnasında tırnak işaretlerine dikkat edin.)

Get-EmailAddressPolicy | where {$_.RecipientFilterType –eq “Legacy”} | Set-EmailAddressPolicy –IncludedRecipients AllRecipients

Set-AddressList “All Users” –IncludedRecipients MailboxUsers

Set-AddressList “All Groups” –IncludedRecipients Mailgroups

Set-AddressList “All Contacts” –IncludedRecipients MailContacts

Set-AddressList “Public  Folders” –RecipientFilter {RecipientType –eq “PublicFolder”}

Set-GlobalAddressList “Default Global Address List” -RecipientFilter {(Alias -ne $null -and (ObjectClass -eq ‘user’ -or ObjectClass -eq ‘contact’ -or ObjectClass -eq ‘msExchSystemMailbox’ -or ObjectClass -eq ‘msExchDynamicDistributionList’ -or ObjectClass -eq ‘group’ -or ObjectClass -eq ‘publicFolder’))}

Mail Akışının Düzenlenmesi

Mail akışının yönünü eski Exchange Server 2003’ten yeni Exchange Server 2010’a yönlendirmeden önce Hub Transport Server üzerinde Send Connector oluşturmanız gerekir.

Exchange Management Console (EMC) > Microsoft Exchange > Organization Configuration > Hub Transport > Send Connectors > Sağ Klik > New Send Connector’e tıklayın.


Resim-8

Karşınıza gelecek olan New Send Connector ekranında isim olarak bir isim yazdıktan sonra alt kısımdan Internet seçeneğini seçin.


Resim-9

Address space penceresinde Add’e tıklayın ve açılacak yeni pencerede Address satırına * işaretini koyun. Bu şekilde tüm domain’leri işaret etmiş oluyorsunuz. Farklı Subdomain’leriniz varsa ve bu Connector’un bu Subdomain’lere de hizmet etmesini istiyorsanız alt taraftaki kutucuğuda işaretleyebilirsiniz.


Resim-10

Next ile devam ettiğinizde gelen yeni pencerede eğer bir smart host kullanımınız varsa bunu yoksa ise MX kaydı kullanılarak maillerin route edilmesini seçebilirsiniz.


Resim-11

Connector’ün ilişkilendirileceği Hub Transport Server’ınızıda seçtikten sonra Next ile devam edin ve karşınıza gelecek pencerede New’e tıklayın.


Resim-12

Son noktada aşağıdaki gibi bir görüntü karşınıza gelecektir.


Resim-13

Send Connector’ü yarattıktan sonra Exchange Management Console (EMC) > Microsoft Exchange > Organization Configuration > Hub Transport > Receive Connector’de ki Default Receive Connector üzerinde Anonymous’un işaretli olduğunu kontol edebilirsiniz.


Resim-14

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Migrating from Exchange 2003 to Exchange 2010

Upgrade Exchange 2003 to Exchange 2010 – Part II

Exchange 2007 migration overview

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir.Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır.Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir.Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar:MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yaz