1. Ana Sayfa
 2. Exchange Server 2010
 3. Posta Kutusu Kısıtlamalarını, İzinlerini ve Depolama Sınırlamalarını Yapılandırmak

Posta Kutusu Kısıtlamalarını, İzinlerini ve Depolama Sınırlamalarını Yapılandırmak


Ruijie Teknoloji Günü

Teslim kısıtlamalarını, izinleri ve depolama sınırlamalarını ayarlamak için posta kutusu özellikleri kullanılabilir.

Kişiler İçin İleti Boyutu Sınırlamaları Ayarlamak

Kişiler için ileti boyutu sınırlamalarını, kullanıcılar için kısıtlamalar ayarladığınız gibi ayarlarsınız.

The Size Of Any Attachment Is Greater Than Or Equal To Limit taşıma kuralını kullanarak, ileti ekleri ile ilgili kısıtlamalar ayarlayabilir ve ileti, sınırı aşan bir eke sahip olduğunda ne yapılacağını belirleyebilirsiniz. Bazen belirli kullanıcılar için Özel durumlar belirlemek isteyebilirsiniz. Örneğin, bazı kullanıcıların, işlerinin bir parçası olarak büyük dosyalar gönderebilmeleri gerekebilir.

Aşağıdaki adımları tamamlayarak teslim kısıtlamaları ayarlayabilirsiniz:

 1. Exchange Management Console’da kullanıcı adını çift tıklayarak posta kutusu etkin kullanıcı hesabının Properties iletişim kutusunu açın.
 2. Mail Flovv Settings sekmesinde Message Size Restrictions’ı çift tıklayın. Şekil 6-6’da gösterildiği gibi aşağıdaki gönderme ve alma kısıtlamalarını ayarlayabilirsiniz:
 • Sending
  Message Size Kullanıcının gönderebileceği ileti boyutuna kısıtlama getirir. Değer, kilobayt (KB) cinsinden ayarlanır. Giden bir ileti sınırı aşarsa ileti gönderilmez ve kullanıcı bir teslim edilmedi (non-delivery report-NDR)alır.
 • Receiving Message Size Kullanıcının alabileceği ileti boyutuna kısıtlama getirir. Gelen ileti sınırı aşarsa ileti teslim edilmez ve gönderici bir NDR alır.
 1. OK’i tıklayın.

Her Posta Kutusu İçin İleti Gönderme ve Alma Kısıtlamalarını Belirlemek

Varsayılan durumda kullanıcı posta kutuları herkesten ileti kabul edecek şekilde yapılandırılmıştır. Bu davranışı geçersiz kılmak İçin aşağıdakini yapabilirsiniz:

 • Sadece listelenen kullanıcılardan, kişilerden veya gruplardan gelen iletilerin kabul edileceğini belirtebilirsiniz.
 • Belirli kullanıcılardan, kişilerden veya gruplardan gelen iletilerin reddedileceğini belirtebilirsiniz.
 • Sadece kimlik denetimi yapılmış kullanıcıların (yani Exchange sistemine veya etki alanına oturum açmış kullanıcıların) kabul edileceğini belirtebilirsiniz.

Aşağıdaki adımları tamamlayarak gönderme ve alma kısıtlamaları ayarlayabilirsiniz:

 1. Exchange Management Console’da kullanıcı adını çift tıklayarak posta kutusu etkin kullanıcı hesabının Properties iletişim kutusunu açın.
 2. Mail Flow sekmesinde Message Delivery Restrictions’ı çift tıklayın.
 3. Sadece kimlik denetimi yapılmış kullanıcılardan gelen iletilerin kabul edilmesini isterseniz, Require That Are Senders Are Authenticated onay kutusunu seçin.
 4. Kabul edilmeyenler listesi dışındaki tüm e-posta adreslerinden gelen iletilen kabul etmek için Accept Messages From’un altında A!l Senders’ı seçin.
 5. Sadece listelenen kullanıcılardan, kişilerden veya gruplardan gelen iletilerin kabul edileceğini belirtmek için Only Senders İn The Follovving List seçeneğini seçin ve ardından, kabul edilecek alıcıları aşağıdaki adımları izleyerek ekleyin:
 • Select Recipient iletişim kutusunu görüntülemek için Add’i tıklayın.
 • Bir alıcı seçin ve ardından OK’i tıklayın. Gerektiği kadar işlemi tekrar edin.
 1. Hiçbir alıcının reddedilmeyeceğini belirtmek için Reject Messages From altında No Senders’ı seçin.
 2. Belirti alıcılardan gelen iletileri reddetmek için Reject Messages From altında Senders İn The Follovving List’i seçin ve ardından kabul edilmeyecek alıcıları, aşağıdaki adımları izleyerek ekleyin:
 • Select Recipients iletişim kutusunu görüntülemek için Add’i tıklayın.
 • Bir alıcı seçin ve OK’i tıklayın. Gerektiği kadar işlemi tekrarlayın.
 1. OK’i tıklayın.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

www.technet.com

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap