1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2013
  3. Exchange Server’da E-posta Dağıtım Grupları İçerisindeki Üye Sayısını Bulmak

Exchange Server’da E-posta Dağıtım Grupları İçerisindeki Üye Sayısını Bulmak

Dağıtım grupları kesinlikle hepimiz için bir kolaylık. Firmamızın yapmış olduğu duyuruların gönderildiği gruptan tutunda muhasebe departmanındaki kişilerin içerisinde bulunduğu gruplara kadar birçok grup oluşturuyoruz ve kullanıyoruz.

Firmamızda çalışan kişiler gruplara gönderilmiş e-postaları yanıtlamak için “Tümünü yanıtla” butonuna bastığında kaç kişiye gideceğini pek önemsemez. Fakat büyük yapılarda bu işlem gerçekten çok fazla kişiye e-posta göndermek olabiliyor.

İhtiyaç durumunda bir dağıtım grubunun içerisinde kaç kişi var sorusuna yanıt vermek için hazırlanmış olan bir script’i kullanarak bu sayıyı nasıl elde edeceğimizi anlatacağım.

Öncelikle bu linki kullanarak scripti indiriniz.

Script’i indirdikten sonra çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi ekrana sayıları yazacaktır. Ayrıca scriptin bulunduğu yere bir csv dosyası oluşturacak ve aşağıdaki detayları içerisine yazacaktır.


Resim-1

Csv dosyası içeriği


Resim-2

Eğer sadece grup içerisindeki sayıyı öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki komutu kullanarak bu işlemi yapabilirsiniz.

(Get-DistributionGroupMember “Grubun Adı”).Count


Resim-3

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

www.microsoft.com

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada danışman olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahip olan Fatih Teke, Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor ünvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis, basketbol ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Symantec EndPoint Protection, Exchange, TMG, Lync, SCCM, SCOM ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Elinze sağlık hocam fakat script rar olarak iniyor ve şifre sormakta 🙂