1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2013
  3. Exchange 2013 iç ve Dış Ulaşım Ayarlarının (Outlook Anywhere – OWA) Yapılması

Exchange 2013 iç ve Dış Ulaşım Ayarlarının (Outlook Anywhere – OWA) Yapılması


Server yapınıza şirket içinden ve dışından farklı isimler ile erişebilirsiniz. Örneğin şirket içerisinden Exchange ismi ile şirket dışarısından ise adı ile erişebilirsiniz. Şimdi bu ayarların nasıl yapıldıklarına bakalım.

Exchange Admin Center üzerinden  > Server > Servers içerisinde bulunan Exchange sunucunuzu kalem işaretine basarak düzenleyiniz.


Resim-1

Karşınıza çıkan ekranda sol en altta bulunan “ Anywhere” linkini tıklayınız. Burada şirket içi ve şirket dışarısından Anyhwhere tanımında kullanılacak isimler yer almaktadır. External kısmına mail.fatihteke.com yazabildiğim gibi iç kısma exchange2013.fatihteke.local bilgisini girebiliyorum. Şirketiniz için gerekli dış erişim ismini yazıp Save’e basınız.


Resim-2

Aynı sırada sağda bulunan “Virtual Directories” kısmına geliniz ve OWA ayarlarını editleyiniz.


Resim-3

External URL kısmına aynı şekilde dış erişim için kullandığınız ismi yazınız ve Save ile ekranı kaydedip kapatınız.


Resim-4

Aynı şekilde ECP ekranı için de yapınız.


Resim-5

OWA, ECP ve Outlook Anyhwere için dış ayarlarınızı Exchange tarafında yapmış oldunuz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinde Birim Yöneticisi olarak görev almakta olan Fatih Teke, Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahiptir. Ayrıca Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor unvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Active Directory, Exchange Server, Symantec EndPoint Protection, Skype For Business, Teams, SCCM, SCOM, Powershell Scripting ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)