1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2010
  3. Exchange Server 2010’da Delivery Mailbox Oluşturmak

Exchange Server 2010’da Delivery Mailbox Oluşturmak


Posta özelliği etkin kullanıcılar ve kişiler gibi özel alıcılar, normalde kuruluşun dışındaki kullanıcılardan posta almaz çünkü özel bir alıcı, kuruluşunuzda belirli bir posta kutusuna çözümlenen bir e-posta adresine sahip değildir. Bununla birlikte bazen dışarıdaki kullanıcıların, uygulamaların veya posta sistemlerinin kuruluşunuz içerisindeki bir adrese posta gönderebilmesini ve ardından Exchange’in bu postayı dışarıdaki bir posta kutusuna iletmesini isteyebilirsiniz.

Posta almak ve site dışına iletmek için bir kullanıcı hesabı oluşturmak amacıyla aşağıdaki adımları izleyin:

1. Exchange Management Console’u kullanarak kullanıcı için posta özelliği etkin bir kişi oluşturun. Kişiyi “Uyarı Kullanıcı Adi” olarak adlandırın (Uyarı Emre Aydın gibi). Kişi için kişinin Internet adresine başvuran harici bir e-posta adresi ayarlamayı unutmayın.

2. Exchange Management Console’u kullanarak etki alanında posta kutusu etkin bir kullanıcı oluşturun. Hesaba, uygun bir görüntü adı (Emre Aydın gibi) verin. Hesap için bir Exchange posta kutusu oluşturduğunuzdan emin olun ama hesaba özel bir izin vermeyin. Kullanıcının etki alanında herhangi bir sunucuya oturum açabilmesini engellemek için hesabı kısıtlamak isteyebilirsiniz.

3. Exchange Management Console’u kullanarak kullanıcı posta kutusunun Properties’ini açın.

4. Mail Flow Settings sekmesinde Delivery Options’u seçip Properties’e tıklayın.

5. Delivery Options iletişim kutusunda Forward To onay kutusunu seçin ve Browse’u tıklayın.

6. Select Recipient İletişim kutusunda daha önce oluşturduğunuz posta özelliği etkin kişiyi seçip OK’i tıklayın. Artık kullanıcı hesabını, iletiyi harici posta kutusuna iletmek için kullanabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap