1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2010
  3. Posta Kutusunda Silinmiş Öğe Bekletme Süresini Belirlemek

Posta Kutusunda Silinmiş Öğe Bekletme Süresini Belirlemek


Ruijie Teknoloji Günü

Normalde bir kullanıcı Outlook’ta bir iletiyi sildiğinde, ileti Deleted Items klasörüne düşer. İleti, kullanıcı elle silene veya Outlook’un Deleted Items klasörünü temizlemesine izin verene kadar Deleted Items klasöründe kalır. Kişisel klasörlerde bu ileti kalıcı olarak silinir, bu yüzden geri yükleyemezsiniz. Sunucu tabanlı posta kutularında ileti aslında Exchange veritabanından silinmez. Bunun yerine ileti, gizli olarak işaretlenir ve silinmiş öğe bekletme süresi olarak adlandırılan bir süre boyunca tutulur.

Standart işlem, birkaç farklı yoldan değiştirilebilir. Bir kullanıcı Deleted Items’ı atlamak için Shift+Delete’e basabilir. Yönetici olarak, kullanıcıların öğe silmesini engellemek için ilkeler oluşturabilir ve uygulayabilirsiniz (Shift+Delete’i kullansalar bile). Ayrıca öğeleri süresiz saklamak için bir ilke de yapılandırabilirsiniz.

Varsayılan bekletme süresi ayarları, kuruluştaki her posta kutusu veritabanı için yapılandırılır. Aşağıdaki adımları izleyerek her kullanıcı için bu ayarı geçersiz kılabilirsiniz:

1. Exchange Management Console’da kullanıcı adını çift tıklayarak kullanıcının Properties iletişim kutusunu açın.

2. Mailbox Settings sekmesinde Storage Quotas’ı çift tıklayın. Böylece Storage Quotas iletişim kutusu açılır.

3. Deleted Item Retention bölmesinde Use Mailbox Database Defaults onay kutusunu temizleyin.

4. Keep Deleted Items For (Days) metin kutusuna silinen öğelerin bekletileceği gün sayısını girin. Default bekletme süresi 14 gündür. Saklama süresini 0 olarak ayarlar ve silmeyi engelleyen ilkeler kullanmazsanız İletiler saklanmaz ve kurtarılamaz. Saklama süresini 0 olarak ayarlar ama silmeyi engelleyen ilkeler kullanırsanız iletiler, ayarlanan ilkeye göre saklanır.

5. Silinen iletilerin, posta kutusu veritabanı yedeklenene kadar kalıcı olarak kaldırılamayacağını da belirleyebilirsiniz. Bu seçenek silinen öğelerin en azından bir yedeklemede arşivlenebilmesini sağlar. İki kere OK’i tıklayın.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap