1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2010
  3. Exchange 2010 SP1 için Küçük Bir Tip and Trick

Exchange 2010 SP1 için Küçük Bir Tip and Trick


Microsoft Exchange Server 2010 Sp1 ile birlikte güvenlik yapısı biraz daha geliştirildi. Shared permissions yapısından Strict split permissions yapısına geçilmiş durumda. Bir örnek ile açıklamak gerekirse, Exchange Server Administrator, artık tüm organizasyonların değil, bağlı bulunduğu organizasyonu yönetebilir duruma getirilmiştir. Diğer organizasyonları için RBAC aracını kullanarak gerekli izinlerin atanması gerekmektedir.

Peki, New-Mailbox ini kullanabilmek için SP1 yüklü organizasyonlarda ne işlem yapılması gerekiyor?

Yöntem A) RBAC Split Permissions referansı kullanılarak yeni/gerekli izinleri atayabilirsiniz.

Yöntem B) Ben Halimden memnundum arkadaş,  Strict Split Permissions dan Shared permissions ‘a döndür beni.

Shared permissions ‘a dönmek için;

1) setup.com /PrepareAD /ActiveDirectorySplitPermissions:false

2) New-ManagementRoleAssignment “Mail Recipient Creation_Organization Management” -Role “Mail Recipient Creation” -SecurityGroup “Organization Management”
New-ManagementRoleAssignment “Security Group Creation and Membership_Org Management” -Role “Security Group Creation and Membership” -SecurityGroup “Organization Management”
New-ManagementRoleAssignment “Mail Recipient Creation_Recipient Management” -Role “Mail Recipient Creation” -SecurityGroup “Recipient Management”

3) Sunucuyu restart edelim.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1985 Adana doğumluyum. Marmara Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunuyum. 2005 yılından beri aktif olarak IT sektöründeyim. Şu an Microsoft TechNet Türkiye Forumlarında Modaratörlük yapıyorum. MCT, MCSE, MCTS ve HP ML/DL Series APS sertifikalarına sahibim.

Yorum Yap