1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2010
  3. Exchange 2010 Sp3’te Hata Çözümü : “Unable to Open Exchange Management Console”

Exchange 2010 Sp3’te Hata Çözümü : “Unable to Open Exchange Management Console”

Bu yazıda sizlere Exchange  Server 2010 Sp3 üzerinde karşılaşılabilen bir hatanın çözüm yollarından söz edeceğim. Aşağıdaki maddelerden biri veya birçoğu sizin probleminiz için çözüm olabilir.  Exchange Server bildiğiniz üzere çok dikkat isteyen bir altyapıya sahip. Bende gerçek ortamda aldığım bir hatayı çözene kadar neleri denediğimi sizlerle paylaşmak istedim. İlk olarak hatayı nasıl fark ettik derseniz OWA ya çok geç bağlanıyorduk bazen bağlanamıyorduk! ve ayrıca EMC panele erişmek istediğimde aşağıdaki hata ile karşılaştım.

The attempt to connect to http://……./Powershell using “Kerberos” authentication failed : Closing remote server shell instance failed with the following error message : The WinRM client cannot complete the operation within the time specified. Check if the machine name is valid and is reachable over the network and firewall exception for Windows Remote Management service is enabled.


Bu yazım içerisinde  adım adım hangi metodları denediğimi sizlere aktarmaya çalışacağım.

Klasik yaptığımız çözüm metodları arasından restart gibi işlemlerin zaten yapıldığını varsayarak yazıma başlıyorum.

1) Hata ile ilgili aklıma Features sekmesinden WinRM IIS Extension yüklü olup olmadığını kontrol etmek geldi. Benim yapımda yüklüydü fakat yinede ben silip tekrar yükledim. Bu benim için çözüm olmadı.

2) Daha sonra ise IIS >Powershell > Modules içerisinden Kerbauth kontrolünü gerçekleştirdim.  Module Type Native veEntry Type Local olması gerekiyordu ve aşağıda gördüğünüz üzere problemsiz gözüküyor. Her ihtimale karşı 2 gün öncesine ait olan backup içerisindeki kerbauth dosyasını problem yaşadığımız güne ait olan kerbauth dosyası ile değiştirdik. Bu benim için çözüm üretmedi.

3) C:\Windows\System32\inetsrv\config içerisinde yer alan application.config dosyasının kontrolünü gerçekleştirdik ve herhangi bir sorun olmadığını gördüm.

4) Bazen kullanıcılar çok fazla security gruplara üye oluyor. Bu durumda bazen Kerberos Token aşırı şişiyor ve bu probleme sebep oluyor. Gereksiz gördüğünüz gruplar varsa kullanıcıyı çıkarınız veya alternatif olarak farklı kullanıcı ile deneme yapınız veya yeni kullanıcı oluşturup deneyiniz.

5)  Ben test etmek amaçlı EMC paneli Windows  7 makina üzerine kurdum fakat malesef buda çözüm olmadı.

6) Regedit kullanarak  HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Exchange Server\v14\AdminTools açtıktan sonra NodeStructureSetting kaydı mevcut ise siliniz. Sildikten sonra Mevcut Exchange Server organizasyon yapınızı yeniden keşfeder. Benim için bu adımda çözüm olmadı.

7 ) Servisleri kontrol ettiğimizde herşeyin normal olduğunu gördük, hatta Windows Servisleri ve güvenlik duvarı kontrolünü de gerçekleştirdik ve herhangi bir problem yoktu

Sunucuya konsoldan değil de RDP üzerinden bağlanmak istediğimizde bağlanamıyorduk ki benim RDP hakkım vardı ! Sunucu çok yavaş çalışıyordu! Gerekli kontrolü yaptığımızda  RDP hakkımda herhangi bir değişiklik yoktu.

Son olarak ise aklımıza;

Dism komutları ile Windows Server 2008 R2 Standart  sunucumuzu Windows Server 2008 R2 Enterprise yapmıştık, yapma sebebimiz ise 32 Gb Ram’ in artık yetmiyor olmasıydı ve bildiğiniz üzere Windows Server 2008 R2 Standart sürümü en fazla 32 Gb Ram desteği mevcut. Daha sonra girdiğimiz lisansın KMS Lisansı olduğunu fark ettik ve doğal olarak birçok servis çalışıyor gözükmesine rağmen çalışmıyordu, lisansı mak lisansı olarak değiştirdik ve sorunumuz çözüldü.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981 İstanbul doğumlu. Mersin Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama bölümünü bitirdi.11 yıldır bilişim sektöründe çeşitli kademelerde görev aldı.3 yılı aşkın süredir bir yazılım firmasında Sistem Destek Uzmanı olarak çalışıyor. MCITP:EA ve Symantec Technical Specialist (STS) sertifikalarına sahip.

Yorum Yap