1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2010

Exchange Server Sertifikası ve Dikkat Edilmesi Gerekenler


2

Exchange Server üzerinde kullanılan ve kullanıcı erişimlerinde güvenli iletişimi sağlayan sertifikalar özellikle yaşanan problemlerin ana kaynağını oluşturmaktadır. Bu noktada özellikle kullanıcı-sunucu erişimlerinde kullanılacak sertifikalar için aşağıdaki formatta olmasına dikkat ederseniz en az hata ile Exchange yapınızı kullanmış olursunuz.

Bu bilgileri verirken özellikle Autodiscovery,OWA, RPC/HTTPs ve ActiveSync üzerinde yaşanan problemler’e çözüm olacak bir yapıyı paylaşacağım.

Bu yapıda sertifikanızı oluştururken aşağıdaki bilgilerin sertifika içerisinde olduğundan emin olun.

  • Subject Name (Common Name) kısmında ActiveSync erişiminde kullanılacak adresin FQDN‘inin olmasına dikkat edin.Bu aynı zamanda RPC/HTTPs içinde kullanılacaktır (örneğin: mail.communicationsservers.com)
  • DNS Name = Internet Published OWA URL (OWA URL içerisinde yer alan FQDN ) (örneğin: webmail.communicationsservers.com)
  • DNS Name = CAS machine NETBIOS name (CAS Sunucunun Netbios Adı) (örneğin: MSEXCCAS01)
  • DNS Name = CAS machine Full Computer  Name (CAS Sunucunun FQDN’i) (örneğin: MSEXCCAS01.communicationsservers.local)
  • DNS Name = Internal Domain Name (FQDN ) (SMTP Domain Adı) (örneğin: communicationsservers.local)
  • DNS Name = autodiscover.<InternalDomainName> (AutoDiscover için kullanılacak iç SMTP Domain adı) (örneğin: autodiscover.communicationsservers.local)
  • DNS Name = autodiscover.<ExternalDomainName> (AutoDiscover için kullanılacak dış SMTP Domain adı) (örneğin: autodiscover.communicationsservers.com)

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Yazar Hakkında

1981 Konya Doğumlu. Teknik Lise öğrencisi olduğu 95 yılı itibari ile Bilgisayar Sektöründe aktif yer almaya başladı. Teknik Servis ile başlayan serüven Programlama ile devam etti.Sistem yöneticiliği görevini 2002 den 2006 Yılına kadar sürdü. Şu anda Atakan Yazılım ve Danışmanlık' ta PDRM (Professional Development Resource Manager ) olarak çalışmaya devam etmektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP/MCT/MCP/MCSA/MCSE 2003,CCNA

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. That\’s not just the best answer. It\’s the bestest answer!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir