1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2010

Exchange 2010 DAG Yapısında “Failed and Suspended” Hatası


0

Demo ortamında testler sırasında DAG databaselerinden bir tanesinin pasif kopyasında “Failed and Suspended” hatasını aldım.  Aktif database sorunsuz çalışmasına rağmen demo ortamında yaşadığım kesintiden dolayı databaselerin hepsi sağlıklı olarak çalışmadı ve pasif kopya bu hatayı verdi. Hataya baktığımız zaman sunucu üzerinde desteklenenden fazla database kopyası bulunamayacağından bu hatanın alındığını ve bu nedenle replication’ın durduğunu görüyoruz.

DAG
Resim-1


Resim-2

Database Copy status bilgisini Shell üzerinden öğrenmek için

Get-MailboxDatabaseCopyStatus

komutunu kullanabilirsiniz.

Bu sorunu gidermek için Exchange Management Console bize 2 seçenek sunuyor.


Resim-3

  • Resume Database Copy

Database Copy işlemini devam ettirir. Eksik loglar taşınır ve database update edilir.

Resume-MailboxDatabaseCopy

  • Update Database Copy

Database’i kopyalar. Bu işleme seeding’de denir. Seeding yapmanın 4 yolu var.

  • Automatic: Database yaratılırken yapılır
  • Update-MailboxDatabaseCopy komutu ile yapılabilir

Update-MailboxDatabaseCopy

  • Update Database Copy Wizard  yardımıyla yapılabilir.
  • Manuel Kopyalama: Bu işlemi yapabilmek için database’i dismount etmek gerekeceğinden kesinti olacaktır.

Update Database Copy işlemini seçtiğimiz zaman Update Database Copy Wizard açılır. Bu ekranda hangi sunucuya kopyalayacağımız seçtikten sonra dosya mevcut ise nasıl davranacağını seçiyoruz. Eskisini silip yenisini yaratabiliriz veya update işlemini iptal ettirebiliriz. Bir sonraki adımda replikasyonun hemen başlayıp başlamayacağını belirliyoruz.


Resim-4

Hangi networkü kullanacağımızı belirtebiliriz. Burada DAG replikasyonu için kullandığımız networkü seçiyoruz. Database boyutumuza bağlı olarak bu işlem zaman alacaktır.


Resim-5

Database pasif kopyasında sorun olmadığından ben demo ortamında resume database copy işlemi ile logları kopyalatarak healthy duruma geri döndüm.

DAG
Resim-6

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Serkan VAROĞLU, 1982'de İzmir'de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdi. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiliği yaptıktan sonra 3 sene Bermuda'da Senior Consultant olarak çalıştı. Şu anda kariyerine İrlanda'da devam ediyor. MCSE/2000-2003, MCSA/2000,2003, MCITP: Enterprise Administrator, MCITP: Enterprise Messaging Administrator 2010, ITILv3 Foundation sertifikalarına ve 2012 yılından beri Exchange Server MVP ödülüne sahip.

Yorum Yap