İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2010
  3. Exchange 2010 SP2 Nasıl Kurulur

Exchange 2010 SP2 Nasıl Kurulur


Bu yazıda Exchange 2010 Servis Paketi 2’nin nasıl kurulabileceğini bulabilirsiniz.

Tüm işlemlerden önce Exchange 2010 Setup’ını aşağıdaki linki kullanarak indirmelisiniz.

http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?id=28190

Exchange 2010 Sp2 kurulumunu gerçekleştirmek için ilk olarak ön gereksinimlerin tamamlanması gerekmektedir. Bundan dolayı Server Manager > Roles içerisinde IIS’e bazı bileşenlerin eklenmesi gerekir.


Resim-1

Server Manager > Roles içerisinde IIS 6 WMI Compatibility kutucuğunu işaretleyin.


Resim-2

Bu bileşenin yüklenmesinden sonra karşınıza aşağıdaki pencere gelecektir.


Resim-3

Gereksinimlerden bir diğer ise Microsoft Office 2010 Filter Packs. Microsoft Office 2010 Filter Packs’i aşağıdaki link yardımıyla Exchange Server’a yükleyin.

http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=191548


Resim-4

Tüm ön gereksinimlerinden yerine getirilmesinden sonra setup.exe’yi çalıştırın. Karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.


Resim-5

Introduction ekranını Next’e tıklayarak geçin.


Resim-6

Sözleşmeyi kabul edin ve devam edin.


Resim-7

.exe gereksinimlerin hazır olduğunu kontrol ettikten sonra karşınıza Upgrade butonu seçilebilir olarak gelecektir.


Resim-8

Yükleme tamamlandıktan sonra ise karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.


Resim-9

Eğer Exchange Server için dağıtık bir yapıda (CAS, HUB ve MB rolleri ayrı sunucularda ise) SP2 yüklemesi gerçekleştiriyorsanız hangi role ilk olarak hangi role ise daha sonra servis paketi yükleyeceğinizi tespit etmeniz gerekmektedir. Örneğin daha önceki yazılarımdan bir tanesinde değindiğim gibi, Cluster hizmeti barındıran bir Exchange mimarisine servis paketi yüklemek apayrı dikkat edilmesi gereken noktaları olan bir konudur. Eğer Exchange cluster mimarisine servis paketi yükleyecekseniz aşağıdaki yazıya göz atmanızda fayda olacaktır.

https://www.mshowto.org/exchange-2007-cluster-sp1-kurulumu.html

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

www.technet.com

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 8 sene önce

    Emre bey size sp2 kurulumu ile ilgili bir sorum olacak.
    On hazırlıkları yaptıkta sonra, kurulumu başlattım. remove exchange files a geldi 7 saat oladu hala aynı yerde sanki ilerlemiyor diye düşünüyorum. 0,5 ml yükleme yapmış kalmış sanki. burayı çok uzun süredemi gecer yoksa bir orunmu vardır acaba…