0

Sharepoint’i küçük ölçekli firmalardan, büyük ölçekli firmalara kadar kullanılan en başarılı paylaşım, yönetim ve takip programı olarak özetleyebiliriz. Sharepoint ile görevler oluşturup takip edebilir, dosya sunucusu olarak kullanabilir, iş akışları ile otomatik işlemler yapabilirsiniz. Güncel veriye istediğiniz her yerden ulaşmanızı Sharepoint kolayca sağlamaktadır.

Teknolojinin ilerlemesi ile işlerimizin her zaman her yerden erişilebilir ve kontrol edilebilir olması çok daha kolay oldu. Bu kolaylığın getirdiği avantajları en üst seviyede tutan Microsoft, Sharepoint 2010 Exchange, Lync, Office ailesi ile %100 entegre çalışmaktadır.

Sharepoint 2010 ile gelen çift taraflı data okuma & yazma özelliği ile başka veri depolarına erişebilir, görüntüleyebilir ve hatta değiştirebilirsiniz. Bütün bu özellikleri bir arada barındıran Sharepoint, işlerin takibini arttırır, farkındalık yaratır, kolaylaştırır, iş yönetimi kalitenizi maksimum seviye çıkartır.

Aşağıda Sharepoint 2010’un adım adım kuruluş resimler ve anlatımları vardır.

Sharepoint kurmadan önce sürekli karşımızda bir engel oluşturmaması adına Internet Explorer’ın bir özelliği olan “Enhanced Security” özelliğini kapatıyoruz. Şart bir işlem değildir fakat “Central Admin” ekranına sürekli bağlanacaksanız fazla tıklamalardan sizi kurtaracaktır.

“Server Manager” ekranında sağ aşağıda bulunan “Configure IE ESC” kısmını tıklayınız.


Resim-1

Açılan ekranda Administrator’ler (eğer isterseniz kullanıcılar için de) Enhanced Security’i off durumuna getirin.


Resim-2

Sharepoint 2010 kurulum DVD sini ya da iso dosyasını kullanarak setup ı başlatınız. Karşınıza ilk kurulum ekranı gelecektir.


Resim-3

Sharepoint 2010’un kurulumunun en iyi yanı gereksinimleri otomatik olarak indirip kendi kurması ve ayarlamasıdır. Aşağıdaki resimde neler kurulması gerektiğini görebilirsiniz.

Kurulum için ister kendiniz bir SQL Server kurabilirsiniz, isterseniz başka bir kurulu SQL’i gösterebilirsiniz.

Next’e basarak devam ediniz.


Resim-4

Gerekli programların kurulabilmesi için karşınıza anlaşmayı onaylamanızı isteyen ekran gelecektir. Anlaşmayı onaylayıp “Next” butonuna basınız.


Resim-5

Anlaşmayı kabul ettikten sonra IIS dahil tüm gereksinimler otomatik kurulacaktır.


Resim-6

Kurulumun tüm gereksinimleri başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra Finish butonuna basın ve Sharepoint kurulumuna geçiniz.


Resim-7

Kurulum için gerekli olan ürün anahtarını girip “Continue” butonuna basınız.


Resim-8

Sharepoint lisans anlaşması gelecek karşınıza. Anlaşmayı onayladıktan sonra “Continue” butonuna basarak devam ediniz.


Resim-9

Bir sonraki adım çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Karşınıza çıkacak olan 2 seçenekten “Standalone” u seçerseniz yapınızda sadece bir adet Sharepoint olacağını bir farm yapmayacağınızı belirtmiş olursunuz ve kurulum bu şekilde gerçekleşir.

“Server Farm” ı seçerseniz Sharepoint sayınızı arttırabilir ve daha birçok özelliği kullanabilirsiniz.

Buradaki kurulumu “Server Farm” ı seçerek yapıyoruz.


Resim-10

Bir sonraki adımda karşınıza gelecek olan “Complete” ve “Stand-alone” seçenekleri ise Kuracağınız yapıdaki sunucunun tipini belirlemeniz içindir. “Complete” i seçerek devam ediniz. Böylece yapınızı büyültebilir, başka Sharepoint sunucuları ile ortak çalışabilirsiniz. “Stand-Alone” seçeneği ise SQL Express in kurulduğu ve tüm özelliklerin tek bir makineye kurulduğu seçenektir.

Küçük firmalar için daha ekonomik ve yeterli bir çözümdür.

Install’ a basarak kurulumu başlatınız.


Resim-11

Kurulumun ilerlediğini göreceksiniz. “Trial” yazmasının sebebi girdiğimiz ürün anahtarından dolayıdır.


Resim-12

Sharepoint kurulumu tamamlandıktan sonra “Central Admin” ve diğer ayarlar için bir sihirbaz çalışır. “Run the Sharepoint Product Configuration Wizard Now” kutusu işaretli iken “Close” butonuna basınız ve bu sihirbazı başlatın.


Resim-13

Sharepoint Farm ayarlarının yapıldığı sihirbazı “Next” butonuna basarak başlatınız.


Resim-14

Bu sihirbazı çalıştırdığınızda bazı servislerin Restart edileceğini söyler. Bu uyarının amacı siz bu sihirbazı daha sonra da çalıştırabilirsiniz. Bu esnada bu servisler restart edileceği için size hizmet kesintisi yaşanacağını bildirmek içindir.


Resim-15

Bir sonraki ekranda bir Sharepoint ağına mı bağlanacaksınız yoksa bir Sharepoint ağı mı yapacaksınız diye bir ekran gelecektir.

Hali hazırda bir Farm olmadığı için “Create a New Server Farm” diyerek yeni bir Farm oluşturuyoruz ve “Next” e basıyoruz.


Resim-16

Karşınıza SQL Database’inin ve Database adının sorulduğu ekran gelecektir. Database Access Account kısmına o Database e bağlanmak için yetkili bir kullanıcı adı ve parola yazmanız gerekir.

İstenilen bilgileri doldurduktan sonra “Next” butonuna basınız.


Resim-17

Farm’ın güvenliği için sizden bir şifre isteyecektir. (bu şifre Sharepoint kurulduktan sonra PowerShell komutu ile değiştirilebilir) Bu şifre başka bir sihirbaz çalıştırılıp bu Farm’a bağlanılmak istendiğinde sorulacaktır. Şifreyi belirleyip “Next” butonuna basınız.


Resim-18

Bir sonraki ekran sizlerin “Central Admin” ekranına erişmeniz için hangi portu kullanacağınız ve hangi authentication methot u seçeceğiniz gösterir.

Bir standartınız var ise buraya o port numarasını yazabilirsiniz. (ör: 2222 gibi. Bu port Sharepoint kurulduktan sonra Powershell komutu ile değiştirilebilir)

Bağlantı metodu olarak NTLM i seçip “Next” butonuna basınız.


Resim-19

Tüm ayarları bitirdikten sonra karşınıza son durumu gösteren bir ekran gelecektir. Buraya kadar yaptıklarınızı değiştirmek için geri gelebilirsiniz. Eğer yapılan işlemler doğru ise “Next” butonuna basarak sihirbaz kurulumunu başlatın.


Resim-20

Gerekli ayarların yapıldığını belirten son ekran karşımıza gelecektir. Bundan sonra ki kısımlar Sharepoint içerisinde site açmaktır.


Resim-21

Sharepoint 2010 un kurulumunu böylece tamamlamış olduk. Bir sonraki makalemde sizlere Sharepoint içerisinde bir site nasıl oluşturulur, Infopath ile form oluşturma ve Sharepoint e kaydetme, Sharepoint ile dış kaynaktan veri okuma gibi konuları işleyeceğim.

Bu konuyla ilgili sorularınızı  alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc262485.aspx

http://technet.microsoft.com/en-us/Sharepoint/ee518643.aspx

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinde Birim Yöneticisi olarak görev almakta olan Fatih Teke, Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahiptir. Ayrıca Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor unvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Active Directory, Exchange Server, Symantec EndPoint Protection, Skype For Business, Teams, SCCM, SCOM, Powershell Scripting ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir