0

Exchange 2007 SP1 release olalı uzunca bir zaman oldu ve hatta dağıtımı gerçekleştirilen yeni DVD’lerde with SP1’li şekilde sunuluyor. Fakat henüz Exchange 2007’ye Servis Paketi 1’in geçilmediği kurumlar olduğunu biliyoruz. Özellikle Exchange 2007’nin cluster seçeneklerinden (SCC, CCR, SCR) bir tanesinin kullanıldığı kurumlarda SP1’in yüklenmesi için dikkat edilmesi gereken bir takım adımlar olduğunu hatırlatmakta fayda var. Kısacası Aktif ya da pasif node üzerinde setup.exe’yi arayüzü kullanarak yükleyemiyoruz ve uyulması gereken bazı adımlar mevcut.

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta birden fazla Exchange Server’ın bulunduğu kurumlarda sıralamadır. İlk olarak Client Access, Hub Transport, Edge Transport, Unified Messaging, ve son olarak Mailbox Server’lara SP1 kurulmalıdır. Sıralamada yapılacak bir hata Mail akışınızı durdurabilir.

1. İlk olarak Hub Transport ve Client Access Server üzerinde SP1 kurulumunu arayüzü kullanarak gerçekleştirin. Bunun için SP1’in indirdiğiniz setup’ını çift tıklayarak açmanız yeterli olacaktır.

SP1
Şekil-1


Şekil-2

2. İkinci adımda varolan Edge Transport sunucularınızda Setup’ı çift tıklayarak çalıştırın.


Şekil-3

Bu iki adımdan sonra sıra Single Copy Cluster ile yapılandırılmış yapıya SP1 yüklemeye geldi, daha önce bahsettiğimiz gibi bu işlem esnasında PowerShell kullanılması gerekli. Bu makalede MSHowto-MB01, Aktif Node ve MSHowto-MB02, Pasif Node durumundadır. Clustered Mailbox Server (CMS) adı ise MSHowtoMail’dir.

3. Tüm Resource’lar Aktif Node üzerindeyken pasif node’da aşağıdaki komutu PowerShell’de çalıştırın ve işlemlerin başarılı olmasının ardından sunucuyu restart edin.

Setup /m:upgrade


Şekil-4

4. MSHowto-MB02 halen pasif durumdayken (Restart sonrasında) Aktif Node’daki (MSHowto-MB01) CMS’yi Pasif Node üzerinde aşağıdaki komutu çalıştırarak stop edin.

Stop-ClusteredMailboxServer MSHowtoMail -StopReason “SP1 Guncellemesi”


Şekil-5

5. Resource’ların Stop edilmesinden sonra artık tüm Resource’ları MSHowto-MB02’ye taşıyabiliriz. Bu taşıma işleminden sonra CMS’nin seviyesinin yükseltilmesi işlemini gerçekleştireceğiz.

Move-ClusteredMailboxServer MSHowtoMail -TargetMachine MShowto-MB02 -MoveComment “SP1 Guncellemesi”


Şekil-6

6. MSHowto-MB02 üzerine CMS’nin taşınmasının ardından artık CMS’nin seviyesinin yükseltilmesi işlemini gerçekleştirmeye sıra geldi. Bunun için yine MSHowto-MB02’de aşağıdaki komutu çalıştırın:

Setup /upgradecms


Şekil-7

7. Ve bu işlemlerinin sonrasında son olarak MSHowto-MB01 (bu aşamada Pasif Node)’e SP1 yüklenmesine sıra geldi. Aşağıdaki komutu çalıştırın:

Setup /m:upgrade

8. Son aşamada Exchange Management Console’da versiyon numarasını 8.1 olarak görmeniz gerekli.


Şekil-8

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

How to Upgrade a Clustered Mailbox Server in a CCR Environment to Exchange 2007 SP1

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

2005 senesinde www.mshowto.org web sitesini kurmuştur. Sitenin fikir ve isim babasıdır. Son yıllarda Microsoft'ta çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir