1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2007

Exchange 2007 Cluster’a SP1 Yüklenmesi


0

Exchange 2007 SP1 release olalı uzunca bir zaman oldu ve hatta dağıtımı gerçekleştirilen yeni DVD’lerde with SP1’li şekilde sunuluyor. Fakat henüz Exchange 2007’ye Servis Paketi 1’in geçilmediği kurumlar olduğunu biliyoruz. Özellikle Exchange 2007’nin cluster seçeneklerinden (SCC, CCR, SCR) bir tanesinin kullanıldığı kurumlarda SP1’in yüklenmesi için dikkat edilmesi gereken bir takım adımlar olduğunu hatırlatmakta fayda var. Kısacası Aktif ya da pasif node üzerinde setup.exe’yi arayüzü kullanarak yükleyemiyoruz ve uyulması gereken bazı adımlar mevcut.

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta birden fazla Exchange Server’ın bulunduğu kurumlarda sıralamadır. İlk olarak Client Access, Hub Transport, Edge Transport, Unified Messaging, ve son olarak Mailbox Server’lara SP1 kurulmalıdır. Sıralamada yapılacak bir hata Mail akışınızı durdurabilir.

1. İlk olarak Hub Transport ve Client Access Server üzerinde SP1 kurulumunu arayüzü kullanarak gerçekleştirin. Bunun için SP1’in indirdiğiniz setup’ını çift tıklayarak açmanız yeterli olacaktır.

SP1
Şekil-1


Şekil-2

2. İkinci adımda varolan Edge Transport sunucularınızda Setup’ı çift tıklayarak çalıştırın.


Şekil-3

Bu iki adımdan sonra sıra Single Copy Cluster ile yapılandırılmış yapıya SP1 yüklemeye geldi, daha önce bahsettiğimiz gibi bu işlem esnasında PowerShell kullanılması gerekli. Bu makalede MSHowto-MB01, Aktif Node ve MSHowto-MB02, Pasif Node durumundadır. Clustered Mailbox Server (CMS) adı ise MSHowtoMail’dir.

3. Tüm Resource’lar Aktif Node üzerindeyken pasif node’da aşağıdaki komutu PowerShell’de çalıştırın ve işlemlerin başarılı olmasının ardından sunucuyu restart edin.

Setup /m:upgrade


Şekil-4

4. MSHowto-MB02 halen pasif durumdayken (Restart sonrasında) Aktif Node’daki (MSHowto-MB01) CMS’yi Pasif Node üzerinde aşağıdaki komutu çalıştırarak stop edin.

Stop-ClusteredMailboxServer MSHowtoMail -StopReason “SP1 Guncellemesi”


Şekil-5

5. Resource’ların Stop edilmesinden sonra artık tüm Resource’ları MSHowto-MB02’ye taşıyabiliriz. Bu taşıma işleminden sonra CMS’nin seviyesinin yükseltilmesi işlemini gerçekleştireceğiz.

Move-ClusteredMailboxServer MSHowtoMail -TargetMachine MShowto-MB02 -MoveComment “SP1 Guncellemesi”


Şekil-6

6. MSHowto-MB02 üzerine CMS’nin taşınmasının ardından artık CMS’nin seviyesinin yükseltilmesi işlemini gerçekleştirmeye sıra geldi. Bunun için yine MSHowto-MB02’de aşağıdaki komutu çalıştırın:

Setup /upgradecms


Şekil-7

7. Ve bu işlemlerinin sonrasında son olarak MSHowto-MB01 (bu aşamada Pasif Node)’e SP1 yüklenmesine sıra geldi. Aşağıdaki komutu çalıştırın:

Setup /m:upgrade

8. Son aşamada Exchange Management Console’da versiyon numarasını 8.1 olarak görmeniz gerekli.


Şekil-8

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

How to Upgrade a Clustered Mailbox Server in a CCR Environment to Exchange 2007 SP1

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir.Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır.Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir.Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar:MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yaz