1. Anasayfa
 2. Exchange Server 2010

Exchange 2010 Lagged Database


0

Gecikmeli (Lagged) Database kopyaları ile Exchange 2007 SCR (Standby Continous Replication) da tanışmıştık. SCR sayesinde logların gecikmeli olarak işlenmesini görmüştük. Bu değerleri Exchange 2007′de en geç 7 gün olarak belirleyebiliyorduk.

Exchange 2010 DAG ile bu süre 14 güne uzatıldı. Backup kullanmayacaksanız, bu süre faydalı olacaktır. “Backup olmadan Exchange altyapısı mı?” diye sorabilirsiniz ama gerçekten 2010 DAG yapısını doğru planlarsanız backup ihtiyacınız olmayabilir. Bu konudan bu hafta içerisinde bahsedeceğim. Twitter, RSS ile takip ederseniz veya sitemi ziyaret ederseniz bu konuda bilgi alabilirsiniz. Ama unutmadan belirteyim Backup olmadan bir yapıyı yönetmenin her zaman büyük riskleri vardır.

Konumuza geri dönersek “TruncationLagTime” ve “ReplayLagTime” parametrelerini ayarlamak için,  ”Add-MailboxDatabaseCopy” veya “Set-MailboxDatabaseCopy” kullanacağımız komutlardır. ReplayLagTime Database Loglarının Exchange Replication Servisi tarafından ne zaman replay edileceğini belirten parametremizdir. Bu Parametrede Gün:Saat:Dakika:Saniye olarak bir değer belirtmemiz gerekiyor. Eğer herhangi bir değer girilmez ise varsayılan değer 0 saniye olarak alınacağından gecikmeli bir database olmayacaktır. TruncationLagtime ise Replay edilen logların ne zaman truncate edileceğini belirten parametremiz. Bu paratmetre içinde aynı değerler geçerli.

Örnek olarak 6 saat Replay Lag olacak DAG Database yaratmak istiyorsanız:

Add-MailboxDatabasecopy -Identity “VIPDB04″ -MailboxServer “Exch02″ -ReplayLagTime 6:00:00

komutunu kullarak yaratabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Serkan VAROĞLU, 1982'de İzmir'de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdi. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiliği yaptıktan sonra 3 sene Bermuda'da Senior Consultant olarak çalıştı. Şu anda kariyerine İrlanda'da devam ediyor. MCSE/2000-2003, MCSA/2000,2003, MCITP: Enterprise Administrator, MCITP: Enterprise Messaging Administrator 2010, ITILv3 Foundation sertifikalarına ve 2012 yılından beri Exchange Server MVP ödülüne sahip.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir