İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2010
  3. Exchange 2010’da Onay Gerektiren Posta Kutuları Oluşturmak

Exchange 2010’da Onay Gerektiren Posta Kutuları Oluşturmak

Exchange yönetilen taşıma, belirli alıcılara gönderilen tüm e-posta iletilerinin bir yönetici tarafından onaylanmasını gerektirir. Herhangi türdeki bir alıcıyı yönetilen alıcı olarak yapılandırabilirsiniz ve Exchange bu alıcılara gönderilen tüm iletilerin bir onaylama sürecinden geçmesini sağlar.

Dağıtım grupları, varsayılan ayar olarak, yönetim kullanan tek alıcı türüdür. Dağıtım grupları üyeliği kapalı olup, sahibinden onay gerektirebilir veya açık olabilir. Herhangi bir Exchange alıcısı açık bir dağıtım grubuna katılabilirken kapalı gruba katılmak bir onay gerektirir. Grup sahipleri katılım ve çıkarma istekleri alabilir ve bu İstekleri onaylayabilir veya reddedebilir.

Dağıtım grupları yönetilen veya yönetilmeyen gruplar olabilir. Yönetilmeyen gruplarda onaylanan herhangi bir gönderici (varsayılan ayar tüm göndericilerdir) gruba ileti gönderebilir. Yönetilen gruplarda, iletiler grubun üyelerine dağıtılmadan önce onay için yöneticilere gönderilir. Bunun tek istisnası yönetici tarafından gönderilen iletilerdir. Yöneticiden gelen iletiler anında teslim edilir çünkü yönetici uygun iletinin nasıl olacağı konusunda yetki sahibidir.
Bir dağıtım grubunun varsayılan yöneticisi grubun sahibidir.

Onay gerektiren posta kutuları onay bekleyen iletileri depolamak için kullanılır. Exchange Server 2010’u yüklediğinizde varsayılan arbitration posta kutusu oluşturulur. Yük dengeleme ve diğer nedenlerden dolayı Enable-Mailbox cmdlet’ini kullanarak diğer posta kutularını Arbitration posta kutusu türüne dönüştürebilirsiniz. Temel sözdizimi aşağıdadır:

Enable-Mailbox [-Identity] Kimlik-Arbitration

Kullanımı:

enable-mailbox mshowto.org/users/moderatedmail -Arbitration

Aşağıdaki komutu kullanarak ise arbitration  posta kutusu oluşturabilirsiniz:

New-mailbox moderatedmail –arbitration –userprincipalname

moderatedmail@mshowto.org

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap