1. Anasayfa
 2. Haberler

En Hızlı 3G Turkcell’de


0

Turkcell, 3G’de 42,2 Mbps hıza ulaşarak, dünyada bu teknolojiyi deneyen üçüncü operatör oldu. 3G‘de 42,2 Mbps hıza ulaşan Turkcell, 2010 yılı içinde bu teknolojiyi de müşterilerine sunmaya hazırlanıyor.

Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, Kartal Plaza’da yaptığı 3G hız denemelerinde 42,2 Mbps hıza ulaşarak; dünyada bu teknolojiyi deneyen üçüncü operatör oldu.

Şebekesindeki mevcut çift frekans teknolojisini (Dual Carrier) kullanarak, Ericsson’la birlikte yaptığı denemelerde 40 Mbps hızlara ulaşan Turkcell, böylelikle teknoloji alanındaki liderliğini açık ara sürdürmeye devam ediyor.

Turkcell’in bugün yaptığı denemelerle Türkiye’nin Avustralya ve Polonya’dan sonra dünyada bu teknolojiyi deneyen üçüncü ülke olduğunu söyleyen Turkcell’in Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, yakın bir zamanda HSPA+ çift frekans destekli cihazlar sayesinde bu hızlara ulaşmanın mümkün olacağını belirterek şöyle konuştu: “Turkcell şebekesini HSPA+ desteğiyle kurduğu için, Turkcell müşterileri bugünün ve geleceğin 3G teknolojilerini A tipi lisansı sayesinde rahatlıkla kullanabilecek. Turkcell olarak bu yıl içinde bu hızları, şebekemizde müşterilerimize sunmaya hazır hale geleceğiz. Bundan sonraki hedefimiz, 3G’de 84 Mbps hıza ulaşmak olacak. Her zaman olduğu gibi en yeni teknolojilere yatırımımızı sürdürüyoruz. Biz Turkcell olarak şebekemizi en yeni teknolojilere sürekli hazır hale getiriyoruz.

Turkcell, Ericsson ile yaptıkları testlerde Haziran 2009’da Türkiye’de ilk kez 28 Mbps hıza ulaşmış, Temmuz 2009’da ise 3G’den sonraki mobil teknoloji olan LTE (Long Term Evolution) testlerinde170 Mbps hızı aşmıştı.

Mobil ortamda hangi hızda ne yapılabiliyor?

(*) Turkcell 2G şebekesinde şu anda 300 kbps’a kadar ulaşılabilen EDGE teknolojisi kullanılmaktadır.
(**) Turkcell, 3G şebekesini HSPA+ 21 Mbps hıza uyumlu olarak kurmuştur.


En hızlı 3G Turkcell’de

Turkcell, Ağustos 2009’da ve Şubat 2010’da, uluslararası bağımsız ölçümleme şirketi Alman P3 Communications tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir’de yapılan 3G internet hız testi ölçümlerinde tüm operatörler arasında en hızlı operatör olarak sertifikalandırıldı. P3 Communications tarafından yapılan test ve ölçümlerle Turkcell’in diğer operatörlere göre 2 kata varan oranlarda daha hızlı 3G internet hizmeti sunduğu belgelenmişti.

Kaynak: veteknoloji.com

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir