İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dynamics 365
  3. Dynamcis 365 Etkinlik Varlığındaki PartyList Alanında Belirli Varlıkları Nasıl Gösteririz?

Dynamcis 365 Etkinlik Varlığındaki PartyList Alanında Belirli Varlıkları Nasıl Gösteririz?

Dynamics CRM - Dynamics 365
Ruijie Teknoloji Günü

Dynamics 365 üzerindeki hali hazırda bulunan etkinlik varlıkları üzerindeki from – to gibi PartyList alanlar, Örneğin Randevu varlığı üzerindeki Zorunlu / İsteğe Bağlı Katılımcılar alanları, kayıtları seçmek istediğinizde birden fazla varlık arasından seçim yapmanızı sağlar. Bu alan genelde kullanım anında karmaşıklık yaratır, ve genellikle hatalı kayıtların seçilmesi gibi durumlar ortaya çıkar. Özellikle seçim yapmadan herhangi bir metin girerek arama yapmak istediğinizde ise, ihtiyacınız olmayan hatta kullanmamanız gereken varlıklarda da arama yaparak performansa da etki eder.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde, Randevu varlığı üzerindeki Katılımcı alanına bir değer seçmek istediğimizde, karşımıza çıkan varlık listesini görebilirsiniz.


Resim-1

Peki, Seçim listesinde yalnızca gerekli varlıkları nasıl gösterebiliriz ?

Etkinlik üzerindeki Parti Listesi alanından varlıkları gizlemek

Bu işlem aslında, basit bir JS(Javascript) kodu yazılarak ve Parti Listesi alanının bulunduğu formun yüklenme anında çağrılarak gerçekleştirilebilir.

Öncelikle hikayemiz, Randevu varlığı üzerindeki, Katılımcılar alanında sadece Müşteri Adayı (lead) ve Kişi(contact) varlığını göstermek istediğimizi düşünelim.

Kullanacağımız Javascript kodu aşağıdaki gibi olmalıdır.

İlgili javascript kodu ile bir JS dosyası oluşturduktan sonra, ilgili form üzerinde javascript dosyasını tanıtmalısınız. Ardından, form özelliklerinde aşağıdaki gibi, OnLoad fonksiyonuna ilgili fonksiyonumuzun ismini de yazarak kaydedelim.Resim-2

Formumuzu kaydedip publish ettikten sonra tekrar Randevu varlığında Katılımcı alanını açtığımızda aşağıda gördüğünüz gibi, sadece Contact(kişi) ve Lead(Müşteri Adayı) varlıklarının görüntülendiğini göreceksiniz.

Resim-3

Umarım bu yazımız sizlere yardımcı olmuştur.

Hoşçakalın, sağlıkla kalın, MSHOWTO ile kalın.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs:  .NET Web Uygulamaları ile CRM, Özelleştirmeler, Dynamics 365, Dynamics 365 CE, dynamics 365 özelleştirme D365 Özelleştirme, dynamics 365 etkinlik partisi, parti listesi

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

11 yılı aşkın bir süredir Yazılım sektörünün içerisindeyim. Yazılım ile alakalı farklı eğitimleri ve sertifikasyonlarını alarak bu sektör içerisinde son 9 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yazılım sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonda görev aldım. Şu an Vakıf Emeklilik şirketinde DBAdmin - CRM Danışmanı olarak çalışmaktayım. MCP, MCPD, MCSE, MCITP ve MCT sertifikalarına sahibim. Halen aktif olarak bireysel yazılım eğitimleri vermeye devam etmekteyim.

Yorum Yap