1. Ana Sayfa
  2. Dynamics 365

Dynamics 365 Fırsatlar üzerinde Kanban görünümü

Dynamics 365 Fırsatlar üzerinde Kanban görünümü
0

Dynamics 365 ile 2020 yılının mart aylarından itibaren fırsatlar üzerinde Kanban görünümü getirildi.Özellikle fırsatların durumunu görmek ve değişiklik yapmak için fırsatların detaylarına girmek zorunda olmamak ise harika göründü bana.Farklı crm uygulamalarında benzer yapılar varken dynamics 365’te olmaması ise şaşırtıyordu beni, ama tabi hızla gelişmeye devam eden dynamics platformu buradaki eksikliğini tamamlamış görünüyor. Hatta harikalar yaratmış diyebiliriz.

Peki Kanban nasıl aktif hale getirilir ?

Bu sorumuzun cevabını ise, adım adım ilerleyerek anlatalım.

Ilk aşamada, make.powerapps.com üzerinden solutions (çözümler)’e gelelim ve ister yeni bir çözüm oluşturalım, isterseniz var olan bir çözüm üzerinden fırsatları açalım. Ben burada var olan bir çözüm üzerinden ilerliyor olacağım.

Resim-1

Fırsatlara geldikten sonra görünümlere(view) gelelim ve hangi görünüm üzerinde Kanban şeklinde görüntü istiyorsak ilgili görünümü açalım. Ben burada “son fırsatlar” görünümünü kullanacağım. Görünüm açıldıktan sonra ise, aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterilen, Switch to Classic(Klasik Görünüme Geç) butonuna tıklayalım.

Resim-2

Klasik görünüm düzenleme formu açıldıktan sonra aşağıdaki ekran görüntüsünde ok ile işaretlenmiş olan, sağ taraftaki özel denetimler butonuna tıklayalım.

Resim-3

Karşımıza açılan pencerede, denetim ekle butonuna tıklayarak, listeden Kanban’ı bulalım ve ekleyelim. Ardından aşağıdaki ekran görüntüsünde de görüldüğü gibi, hangi cihazlarda bu görünümün kullanılacağını da seçelim. Ben burada tüm cihazlarda bu görünümü kullanmasını istediğim için hepsini işaretledim. Seçimlerimizi yaptıktan sonra tamam diyerek pencereyi kapatıyoruz, ardından görünüm düzenleme penceresini de kaydet ve kapat diyerek kapatıyoruz.

Resim-4

Powerapps görünüm düzenleme ekranına döndükten sonra, öncelikle sayfayı bir kez yeniliyoruz ki klasik görünümde yaptığımız değişiklikler powerapps ekranında da algılansın. Sonrasında ise, publish diyerek yaptığımız değişiklikleri dynamics ortamımıza yayınlıyoruz.

Resim-5

Artık Fırsatlara giderek, yeni görünümümüzü inceleyelim bakalım. Aşağıdaki ekran görüntüsünde Kanban görüntümüzü görebilirsiniz. Burada Kanban görünümünde, 2 farklı seçenek sunulmuş bulunmakta. Fırsatları, durumuna göre, ya da iş süreçlerindeki akış adımlarına göre görebiliyoruz. Aslında burada bizim istediğimiz alanlardaki değerlere göre de gruplama yapma imkanı verse daha güzel olurmuş.

Resim-6

Şimdi gelelim diğer özelliklere. Öncelikle en çok sevdiğim kısmı, Kanban türü durum iken, durumlar arasında kayıtları geçiş yaptırmak. Kayıtları gruplar arasında, sürükle bırak yaparak taşıyabiliyorsunuz. Taşıma işlemini yaptığınızda, kayıt otomatik olarak güncelleniyor. Ama daha güzeli ise, hangi duruma çekerseniz kaydı, o duruma ait bir pop-up acılıyor ve veri girmenizi istiyor

Resim-7  Fırsatı taşıyoruz

Resim-8 – Fırsatı Kazanıldı alanına bırakıyoruz

Resim-9 – Fırsatı kapatmak için gerekli ekranımız açılıyor ve değerlerimizi giriyoruz.

Aslında fırsat ekranlarını yoğun kullanan kullanıcılar için harika bir ekran olmuş. Çok hoşuma giden bir diğer detay ise, verilerin detayına gitmek istediğimizde ekrandan çıkmak zorunda kalmadan, detay görünümünü popup olarak açıyor olması. Gerçekten düşünülerek tasarlanmış ve kullanıcı deneyimi harika olmuş.

Hadi o ekranı da görelim. Bunun için Kanban ekranındaki fırsatın adına tıklıyoruz, ve karşımıza aşağıdaki gibi popup üzerinde, kaydın detay ekranı geliyor.

Resim-10

Umarım bu yazım sizlere faydalı olmuştur.

Hoşçakalın, sağlıkla kalın, MSHOWTO ile kalın.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Dynamics 365, Dynamics CRM, satış için d365, dynamics 365 yönetimi, Dynamics 365 CE 2020 Wave 1, D365 CE, satış için dynamics 365, D365 Satış, dynamics 365 fırsatlar, Kanban, Kanban Görünümü

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Yazar Hakkında

11 yılı aşkın bir süredir Yazılım sektörünün içerisindeyim. Yazılım ile alakalı farklı eğitimleri ve sertifikasyonlarını alarak bu sektör içerisinde son 9 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yazılım sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonda görev aldım. Şu an Vakıf Emeklilik şirketinde DBAdmin - CRM Danışmanı olarak çalışmaktayım. MCP, MCPD, MCSE, MCITP ve MCT sertifikalarına sahibim. Halen aktif olarak bireysel yazılım eğitimleri vermeye devam etmekteyim.

Yorum Yap