1. Ana Sayfa
  2. Dynamics 365
  3. Dynamics 365 Finance and Operations Test ve Canlıya Geliştirmeler Nasıl Taşınır? 2- Dev İle Main Branch Arasında Kod Merge Yapma

Dynamics 365 Finance and Operations Test ve Canlıya Geliştirmeler Nasıl Taşınır? 2- Dev İle Main Branch Arasında Kod Merge Yapma

Image00

Bu yazıda Dynamics 365 Finance and Operations için Visual Studio içinden yaptığımız geliştirmeleri Test ve Canlı ortamlara taşımak için gerekli olan ikinci adım olan den bahsedeceğim. Merge birleştirme demek. Temelde farklı klasör ve Branch‘ler arasında kod transferi yapmak diyebiliriz. Bizim örneğimizde iki Branch var Dev ve Main. Genel yaklaşım Teste kodu Dev Build ile çıkmak sonrasında onay gelen geliştirmeler için Dev Branch‘inden Main Branch‘ine Code Merge yapmak gerekiyor ve sonrasında Main üzerinde Build oluşturup canlıya alım yapmak. Tabi bunlar yaklaşım bu konuda kesin böyle olacak diye bir şey yok. Kendi ekibiniz ve projenin şartlarına göre bu metodolojilerden birine karar vermek gerekiyor.

Şimdi gelelim Dev‘den Main‘e nasıl Merge yaparız. Öncelikle Visual Studio‘yu admin haklarıyla açıyoruz. Team Explorer-> Source Control Explorer ekranını açıyoruz. Önceki yazılarımda DevBox nasıl ‘a bağlanır anlatmıştım. O yüzden direk Azure DevOps projemi görüyorum. Bu projede faklı bir klasör yapısı kullandık.


Resim-1

Merge başlamak istediğimiz Branch üzerinden sağ tıklayıp Branching and Merging-> Merge diyoruz.


Resim-2

Source Control Merge Wizard açılıyor. Soruce Branch ve Target Branch otomatik geldi isterseniz değiştirebilirsiniz. Burada Changeset nedir ondan bahsetmek lazım. Changeset bir check-in‘deki bütün nesneleri barındıran bir yapıdır otomatik bir ID oluşur ve genelde aktarım işlemleri bu ID ile yapılır. Buradan Selected changesets seçip devam edelim. Diğer seçeneğe aşağıda değineceğim.Resim-3

Merge edilmemiş bütün Changeset‘ler listelenecek. İstedikleriniz seçebilirsiniz.


Resim-4

Seçerken Changeset‘ler arasında boşluk bırakmamaya özen gösterin. Bu durumda çok fazla Conflict oluşabiliyor ve çok uğraşmak zorunda kalıyorsunuz. Burayı düzenli ve iyi takip etmek lazım. Next ile devam ediyoruz.


Resim-5

Bir özet ekranı geliyor ve Finish dersek işlem bitmiş olacak. Ben bu ortamda henüz Merge hazır olmadığı için devam etmiyorum.


Resim-6

Gelelim diğer seçenekle ilerlersek ne oluyor ona bakalım. All changes up to a specific version seçerek ilerlersek belli tiplere göre Merge yapabiliriz.

  • Changeset: bu seçeneğini seçtiğinizde herhangi bir Changeset numarasını girebilirsiniz. Buna ek olarak buradaki (…) ‘ya tıklayarak Changeset arayabilir ve istediğiniz Changeset‘i arama penceresinden seçebilirsiniz.
  • Date: bu seçenek belli bir tarihteki değişiklikleri seçebilirsiniz.
  • Label: geliştirmenizin anlık snapshot‘ını almanıza sağlayan bir mekanizmadır eğer kullanırsanız buradan onunla ilgili seçimleri yapabilirsiniz.
  • Label Version: Label mekanizmasını kullanıyorsanız versiyonlarını seçmenize imkan tanır.
  • Workspace Version: bu seçenek ile Devbox üzerinde çalışmakta olduğunuz workspace seçmenizi sağlar.

Resim-7

Changeset seçersek belli bir Changeset numarası arayabiliriz ve gelen sonuçlarla ilerleyebiliriz.


Resim-8

Bu yazıda Branch‘ler arasında kod aktarımı için kullanılan Merge mantığından bahsettim. Teste ve canlıya kod almak için elzem değil ancak doğru stratejiyi belirleyip ilerleyip bunları otomatiğe bağlamak lazım. DevOps mühendisi bizim uygulamalarımız için çok önemli bir role haline geldi. Şimdi kodları aktardığımıza göre 3. Aşama olan Build oluşturmaya geçebiliriz.

Selamlar.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar:
www.mshowto.org

TAGs: , LCS, Azure, Azure DevOps, Merge, , MsDyn365FO, , , , , , Power Virtual Agents, Dynamics 365 nedir, ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2005 yılında Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinden mezun oldum. Okulda ve ilk iş tecrübelerimde farklı yazılım dilleri kullandım. 2007 yılında Akşam gazetesinde işe başladım ve Microsoft Dynamics 365 (eski adıyla Axapta) ile orda tanıştım. Hiç duymadığım bir dil olan X++ kullanılıyordu. Kısa sürede adapta oldum ve kariyerimi bu alanda şekillendirdim. Bir kaç iş değişikliğinde sonra kendi firmamı kurdum. Şu anda DMR de yönetici ortak ve Çözüm mimarı olarak çalışmaktayım. 2010 yılında MCT oldum. Birçok faklı ortamda eğitimler verdim. Bloğum ve Youtube kanalımda tecrübelerimi paylaşmaktayım.

Yorum Yap