1. Anasayfa
 2. Lync Server

Office Communicator 2007 İçerisinde İstenilen Bilgilerin Görüntülenmesini Engellemek ve GalContacts.db Dosyasını Düzenlemek


0

Office Communicator 2007 içerisinde genelde telefon vs. gibi bazı bilgilerin görüntülenmemesi sorun olabiliyor ama bu durumun birde tam tersini de düşünmek gerekir. Bazı şirketler Office Communicator 2007 tarafında her bilginin de görünüyor olmasından rahatsız olabilirler ve ayrıca network trafiği açısından düşünüldüğünde önemli bir konu olan client tarafında Office Communicator 2007 nin download ettiği GalContacts.db dosyasının da mümkün olduğu kadar küçük olmasını talep edebilmektedirler.

Bu gibi istekleri karşılamak için ise yine OCS 2007 Resource Kit araçlarından absconfig.exe dosyasını kullanabiliriz. Örnek olarak ben Home Phone bölümünün Office Communicator 2007 içinden görünmemesini istediğimi varsayarak gerekli işlemleri aşağıda açıklamaya çalıştım.

1- Öncelikle OCS 2007 Front End veya Standard Edition yüklü makineye OCS 2007 Resource Kit araçlarını aşağıdaki linkten download edip kuruyoruz.

OCS 2007 R2 Resource Kit Download

2- C:\Program Files\Microsoft Office Communications Server 2007\ResKit altındaki absconfig.exe dosyasını açıyoruz ve burada aşağıdaki ekrandaki gibi homePhone için Type of Attribute sütunundaki seçeneği None olarak işaretliyoruz.


Resim-1

3- Appy Changes ‘a basıp bir süre bekliyoruz ve aşağıdaki mesaj belirdiğinde OK ‘e basarak absconfig.exe ‘yi kapatıyoruz.

“UR regeneration process has been triggered – you may have to wait for 5 minutes for it to actually complete.You can check the event viewer entry for OCS User Replicator (Event ID: 30024) to verify that UR synchronization completed. You can then force sync the ABS files for the new settings by running abserver.exe -syncNow from the ABS install directory or the setting will take affect during the scheduled ABS sync time.”

Daha sonra event log içerisinde aşağıdaki event ‘in düşmesini bekliyoruz.

Type: Information
Event id: 30028
Category: (1009)
Source: OCS User Replicator

4- C:\Program Files\Microsoft Office Communications Server 2007\Server\Core altındaki abserver.exe ‘yi kullanarak komut satırında “abserver -syncNow” (tırnak işaretsiz) komutunu çalıştırıyoruz ve event viewer da aşağıdaki event ‘i görmek için bir süre bekliyoruz.

Type: Information
Event id: 21004
Category: (1008)
Source: OCS Address Book Server

5- Yaptığımız işlemlerin hemen etkisini görmek için bir client makinede Office Communicator 2007 ‘dan sign-out olup kapatıyoruz (Exit), daha sonra C:\Documents and Settings\<UserName>\Local Settings\Application Data\Microsoft\Communicator (eğer işletim sistemi Windows Vista ve Windows Server 2008 ise C:\Users\<UserName>\AppData\Local\Microsoft\Communicator) altındaki tüm dosyaları siliyoruz ve Office Communicator 2007 ile yeniden Office Communicator 2007 yi başlatıp sign-in oluyoruz ve Title bölümünün kullanıcılarda görünüp görünmediğini ve GalContacts.db dosyasının küçülüp küçülmediğini kontrol ediyoruz, tabiki çok az sayıda kullanıcı bulunan bir domain içerisinde bu dosyanın çok fazla küçülmeyeceğini de unutmamalıyız.

Not : Hızlı bir test ile sonuçları görmek için kesinlikle Office Communicator 2007 uygulamasını kapatıp yeniden başlatmamız gerekiyor, sadece sign-out ve sign-in bu durumda yeterli olmuyor.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

1981 Konya Doğumlu. Teknik Lise öğrencisi olduğu 95 yılı itibari ile Bilgisayar Sektöründe aktif yer almaya başladı. Teknik Servis ile başlayan serüven Programlama ile devam etti.Sistem yöneticiliği görevini 2002 den 2006 Yılına kadar sürdü. Şu anda Atakan Yazılım ve Danışmanlık' ta PDRM (Professional Development Resource Manager ) olarak çalışmaya devam etmektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP/MCT/MCP/MCSA/MCSE 2003,CCNA

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir