0

Bu yazımızda herhangi bir client yazılımı kullanmaksızın web browser’ımız üzerinden maillerimize erişimimizi sağlayan ve yeni exchange sürümleri ile outlook mail clientına benzeyen Outlook Web Access ile ilgili erişim adreslerinin düzenlenmesi ve http to https yönlendirme işlemlerinin nasıl yapılacağını tanımlamaya çalışacağız. MicrosoftExchange 2007 mail sunucusu baz alınarak bu yazı hazırlanmıştır.

Yazımızın içeriği iki konu üzerinde toplanacaktır.

 • Windows Server 2003 üzerinde ;

İlk tanımlanacak yapı var olan URL’in ana erişim URL üzerine konumlandırılması olacaktır. Buna örnek vermek gerekirse; Exchange 2007 için  https://mail.contoso.com ana erişim adresi https://mail.contoso.com/owa adresine yönlendirilecektir. Exchange 2003 için ise bu https://mail.contoso.com adresi https://mail.contoso.com/exchange adresine yönlendirilecektir.

İkinci tanımlama ise Web sunucuya gelen HTTP isteklerinin doğru adreslere yönlendirilmesi ile olacaktır. Buna örnek vermek gerekirse; Exchange 2007 için http://mail.contoso.com ana erişim adresi https://mail.consoto.com/owa adresine yönlendirilecektir. Exchange 2003 için ise bu http://mail.contoso.com ana erişim adresi https://mail.contoso.com/exchange adresine yönlendirilecektir.

 • Windows Server 2008 üzerinde;

İlk tanımlanacak yapı var olan ana URL erişim üzerinden gelen HTTP istekleri,  Web Server üzerinde bulunan /owa dizine yönlendirilmesi olacaktır. Buna örnek vermek gerekirse; http://mail.contoso.com adresi  http://mail.contoso.com/owa adresine yönlendirilecektir. Bu tanımlamada OWA dizinini barındıran varsayılan Default Web Site  Secure Sockets Layer (SSL) yapılandırması hazırlanmamış hali ile açıklanacaktır.

İkinci tanımlanacak yapı ise Web Server’a  /owa dizini için gelen  HTTP isteğinin HTTPS yönlendirilmesi hakkında olacaktır. Buna örnek vermek gerekirse; http://mail.contoso.com adresinin https://mail.contoso.com/owa adresine yönlendirilmesi şeklinde olacaktır. Bu tanımlamada OWA dizinini barındıran  Default Web Site için Secure Sockets Layer (SSL) hazırlığını içerir şekilde açıklanacaktır.

İşlemlere başlamadan önce işlemlerde kullanılacak olan kullanıcının Exchange Server Administrator Role’a sahip olması ve hedef sunucuda Local Administrator gurubunda olması gerekmektedir.

Tanımlamalar

A. Windows Server 2003

IIS Manager kullanılarak Outlook Web Access URL’in düzenlenmesi;

1- IIS Manager’I açın. Web Sites/Default Web Site seçeneklerini açın. Default Web Site ‘ a sağ tıklayın ve Properties ‘ I seçin.

2- Home Directory seçeneğine tıklayın. A redirection to a URL seçeneğini seçin.

3- Redirect to kısmına /dizin formatına uygun olarak girin. Örneğin https://sunucuadı isteği için https://sunucuadı/exchange için Redirection to kısmına /exchange girin.

a. Eğer mail kullanıcılarınız Exchange Server 2007 üzerinde bulunan bir OWA üzerinden erişiyor ise linkte yer alan /exchange kısmını /owa olarak düzenlemeniz gerekecektir. Dolayısı ile https://<sunucuadı isteği için yönlendirme https://sunucuadı/owa olacaktır.

4- The Client will be sent to: listesinde yer alan kısımda ise A Directory Below URL Entered seçeneğini seçin

IIS Manager Kullanılarak Outlook Web Access URL düzenlemesi ve HTTPS’e yönlendirilmesi;

1- Web sunucu üzerinde Notepad yazım editor kullanılarak aşağıdaki kodları içeren bir dosya oluşturup sürücü:\inetbup\wwwroot yolu içerisine SSLRedirect.htm olarak kaydedip. Kod içerisinde yeralan <servername> kısımlarını Exchange Server 2007 Client Access Server adı ile değişiniz.

—————————————–  code ———————————

<html>

<head>

<title>HTML Redirection to https:</title>

<META HTTP-EQUIV=”Refresh”

CONTENT=”1; URL=https://<servername>/exchange”>

</head>

<body>

This page is attempting to redirect you to <a href=”https:// <servername>/exchange/”>https:// <servername>/exchange</a><br>

If you are not redirected within a few seconds, please click the link above to access Outlook Web Access.

</body></html>

——————————————– end Code —————————

2- IIS Manager’I açın. Web Sites / Default Web Site seçeneklerini genişletin. Default Web Site ‘a sağ tıklayarak açılan menuden Properties seçeneğini tıklayın.

3- Home Directory seçeneğini tıklayın ve A redirection to a URL I seçin.

4- Redirection to kısmına /exchange girin.

5- The client will be sent to: A directory below the URL entered above seçeneğini seçin.

6- Custom Errors seçeneğini seçin. Görüntülenen ekranda HTTP Error 403;4 ‘ü bulun ve 403;4 e tıklayıp Edit ‘ e tıklayın.

7- Browse butonuna tıklayarak tanımlama başlangıcında oluşturulan dosyayı ilgili yolu kullanarak seçin.

8- OK tıklayarak değişiklikleri saklayın.

9- Komut satırını çalıştırarak iisreset /noforce komutunu çalıştırarak IIS’I yeniden başlatın.

B. Windows Server 2008

SSL seçeneğinin Default Web Site üzerinde veya OWA sanal dizini üzerinde ihtiyaç duyulmadan IIS 7.0 üzerindeki işlemler;

IIS Manager üzerinde Outlook Web Access URL düzenlemesi.

1- Internet Information Services (IIS) Manager eklentisini açın.

2- Yerel bilgisayarı genişletin. Sites altında Default Web Site ‘ I seçin.

3- Default Web Site Home panelinde Features  View seçeneği seçili değil ise bu seçeneği seçin.

4- IIS başlığı  altında HTTP Redirect‘i çift tıklayın.

5- Redirect request to this destination kutucuğunu seçip /owa girişini yapın.

6- Redirect Behavior altında yer alan Only Redirect  request to content in this directory (not subdirectories) seçeneğini seçin.

7- Status Code listesi içerisinden Found (302) yi seçin.

8- Actions panelinde Apply ‘a  tıklayıp değişiklikleri uygulayın.

9- Yeni yapılandırmanın aktif olarak kullanılabilmesi için komut satırını çalıştırarak IISReset komutunu çalıştırın.

SSL yapısının zorunlu olduğu durumlarda IIS 7.0 üzerindeki işlemler;

IIS Manager üzerinde Outlook Web Access URL  düzenlemesi HTTPS yönlendirmesi.

1- Internet Information Services (IIS) Manager eklentisini açın.

2- Yerel bilgisayarı genişletin. Sites altında Default Web Site ‘ I seçin.

3- Default Web Site Home panelinde Features  View seçeneği seçili değil ise bu seçeneği seçin.

4- IIS başlığı  altında HTTP Redirect ‘I çift tıklayın.

5- Redirect request to this destination kutucuğunu seçip /owa girişini yapın.

6- Redirect Behavior altında yer alan Only Redirect  request to content in this directory (not subdirectories) seçeneğini seçin.

7- Status Code listesi içerisinden Found (302) yi seçin.

8- Actions panelinde Apply ‘a  tıklayıp değişiklikleri uygulayın.

9- Yeni yapılandırmanın aktif olarak kullanılabilmesi için komut satırını çalıştırarak IISReset komutunu çalıştırın.

Windows Server 2008 üzerinde üst dizinler için yönlendirme yapıldığı zaman bu değişiklik alt dizinlerede yayılır. Örneğin yönlendirme işlemleri /owa sanal dizini için ayarlamalar bir önceki tanımlamada görüleceği üzere Default Web Site üzerinde HTTP Redirect seçeneği ile yapıldı. Bu tanımlama ana dizin altında yeralan /Autodiscover, /Exchange, /Public gibi sanal dizinleride etkileyecektir. Dolayısı ile bu yönlendirme işlemi istenmeyen sanal dizinler için kaldırılmalıdır.

Bu işlemleri şu şekilde yapabiliriz:

IIS Manager Kullanılarak Sanal Dizinler üzerinde yönlendirilmenin kaldırılması:

1- Fiziksel yollara (physical path) sahip dizinler için sanal dizin seçilerek Features View seçilerek HTTP Redirection çift tıklanıp açılan pencerede Redirect request to this destionation seçeneğinin temizlenip Apply butonuna tıklayın.

2- Fizisel yollara sahip olmayan /Exchange, /Exchweb ve /Public gibi sanal dizinler için Redirect request to this destionation seçeneği pasif olacaktır. Bu senaryo için komut satırında %WINDIR%\System32\Inetsrv dizini içerisinde aşağıdaki komut çalıştırılmalıdır.

appcmd set config “default web site/exchange” /section:httpredirect /enabled:false -commit:apphost

3- Ek bir seçenek olarak sanal dizin fiziksel bir yola sahip değil ise eğer komut satırında %WINDIR%\System32\Inetsrv dizini içerisinde aşağıdaki komut çalıştırılmalıdır.

appcmd unlock config “default web site” /section:httpredirect -commit:apphost

Bu komut sonrasında ilgili sanal dizine ait Features View tabında yer alan HTTP Redirect seçeneğini çift tıklayarak Redirect request to this destionation onay kutucuğunu temizleyerek. Apply seçilip değişiklikler uygulanır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

1981 Konya Doğumlu. Teknik Lise öğrencisi olduğu 95 yılı itibari ile Bilgisayar Sektöründe aktif yer almaya başladı. Teknik Servis ile başlayan serüven Programlama ile devam etti.Sistem yöneticiliği görevini 2002 den 2006 Yılına kadar sürdü. Şu anda Atakan Yazılım ve Danışmanlık' ta PDRM (Professional Development Resource Manager ) olarak çalışmaya devam etmektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP/MCT/MCP/MCSA/MCSE 2003,CCNA

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir