1. Ana Sayfa
  2. C#

C# Dapper Kullanımı

C# Dapper Kullanımı
+ - 0

Bugün sizlerle C# ile birlikte Dapper kullanımını öğreneceğiz. Dapper, Stackoverflow tarafından geliştirilen ve birçok veri tabanını destekleyen ORM aracıdır. Performanslı bir ORM aracı olduğu için genellikle büyük yapılarda kullanılmaktadır. Visual Studio geliştirme ortamında proje açalım ve Dapper kullanımına bakalım.

Resim-1

Create A New Project seçeneğini seçelim.

Resim-2

Console Application proje şablonunu seçelim.

Resim-3

Projemize bir isim verelim ve Create seçeneği ile projemizi oluşturalım.

Resim-4

Tools>Nuget Package Manager>Manage Nuget Packages For Solution seçeneğini tıklayalım.

Resim-5

Dapper paketini aratalım ve seçip Install seçeneğine tıklayarak yükleme işlemini gerçekleştirelim.

Resim-6

SQL Server üzerinde bir tablomuz ve olsun ve Dapper ile bu tabloya kayıt ekleyelim.

Resim-7

Dapper kullanırken dikkat etmemiz gereken tek nokta veri tabanı kolonları ile aynı isimde sınıfımızı oluşturmamız olacaktır. Bunun sebebi Dapper otomatik olarak Map yani eşleştirme işlemi yapar.

Resim-8

Dapper ile kayıt eklemek için gerekli kodları yazalım ve sonrasında programı çalıştırdığımızda kayıt eklendiğini göreceğiz. Daha sonrasında ise aşağıda yazdığımız kod ile veri tabanında bulunan kayıtları Dapper ile listeyelebiliriz.

Böylece Dapper kullanımını görmüş olduk.

Bir sonra ki makalede görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: .net,dotnet,c#,dapper,dapper orm,C# dapper kullanimi,dapper kullanimi,dapper nedir,orm

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap