1. Ana Sayfa
  2. C#
  3. Enum (Enumeration) Bölüm – 1

Enum (Enumeration) Bölüm – 1

Merhabalar, bu yazımda sizlere C# dilinde sabitler yani nesnesinden bahsediyor olacağım. Ugulama geliştirme sürecinde kullandığımız değerlerin sabit olduğu durumlarda programı daha okunabilir hale getirmek için kullanırız. Örnek olarak veritabanın’ da yer alan kayıtların durumunu control etmek için farklı sayısal değerler kullanıyoruz ve proje geliştirme sürecinde ekipte yer alan herkesin o değerleri kullanmasını sağlamanız gerekiyor. Bu alan için birden fazla değişken tanımlayarak süreci yönetebilirsiniz veya enum nesnesinden faydalanarak bu ve benzeri bir çok durumu yönetebilirsiniz. Sayılar akılda kalıcı olmayacaktır ama, o sayılar için bir isimlendirme yaparsanız süreç daha kolay ilerleyecektir. Günlük hayatımızdan örnek verecek olursak, telefonumuzdaki numaralar için verdiğimiz ait olan kişinin adı soyadı gibi düşünebilirsiniz.

Örnek bir tanımlama şekli aşşağıdaki gibidir.

Yukarıdaki örnekte, veriler için bir durum belirleyip o nesneye proje içerisinde yönetebilir duruma geliryoruz. Tanımladığımız değerlerine eğer bir atama yapılmazsa default olarak Başlangıç index(sayısal) değeri 0’dır. Eğer biz tanımlama yapacak isek, aşşağıdaki gibi düzenleyebilirsiniz.

 

nesnesiyle çalışırken metotlardan faydalanarak, üzerinde işlemler yapabilirsiniz. Bunlar

 

.GetNames => içerisinde verdiğiniz enum tipi içerisinde tanımlanmış olan değerleri string[] array olarak teslim eder.

Örnek Kullanım :

 

    Yukarıdaki kullanımda ise, değerini kendi tipinde teslim alıyoruz. Parse default olarak

Yukarıdaki metotlara kullanarak İşlemleri sürdürebilirsiniz veya ToString() metodunu parametreli kullanarak da, bazı benzer İşlemleri yapabilirsiniz.

ToString() metodunun kullanımı ise, aşşağıdaki gibidir. Parametre olarak verebileceğiniz değerleri tablo formatında eklenmiştir.

Parametre Değeri Parametre Çıktısı

G veya g değerinin string(metinsel) değerini teslim eder.

D veya d değerinin index(sayısal) değerini teslim eder.

X veya x Enum değerinin Hexadecimal değerini teslim eder.

Kullanım şekli :

Bir sonraki bölümde, enum nesnesi üzerinde detaylı olarak özelliklerine bakıyor olacağız.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar:
www.mshowto.org

TAGs:Enum (Enumeration) kullanımı

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 Ankara doğumluyum, Lise ve Üniversite Eğitimini Açık Öğretim üzerinden tamamladım ve 2009 yılında BilgeAdam ile yazılım hayatına atıldım Öğrenci olarak başladığım kurumda 2009 yılından bu yana farklı görevlerde çalıştım. Şuan Bilgeadam beşiktaş şubesinde aktif olarak danışmanlık ve yazılım eğitmenliği yapmaktayım. Yeni teknolojileri araştırıp öğrenmeyi seven biriyim. İşim gereği hem geliştirdiğim projeler olsun eğitim verdiğim öğrenciler olsun aktif olarak kendimi güncel tutmak işimin gereği ve bu bildiklerimi paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Yorum Yap