İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. C#
  3. C# İle Excel’e Veri Yazmak

C# İle Excel’e Veri Yazmak

# İle Excel’e Veri Yazmak. Bu yazımda sizlerle MS SQL veri tabanından alacağımız verileri Excel içerisine yazdırma işlemini gerçekleştireceğiz. Yapacağımız işlemler veri tabanı hazırlama ve # kodlamaları olarak iki kısımda gerçekleşecektir.

-Veri Tabanı Hazırlama

SQL Server Management Studio ortamını açalım ve kullanacağımız veri tabanını oluşturalım.


Resim-1

Databases sekmesine sağ tıklayalım ve New Database seçeneğini seçelim.


Resim-2

Database Name kısmına kullanacağımız veri tabanı adını yazalım bu işlemi gerçekleştirdikten sonra OK tuşuna basalım ve veri tabanı oluşturma işlemini gerçekleştirelim.


Resim-3

Oluşturduğumuz veri tabanını açalım ve Tables sekmesine sağ tıklayıp Table seçeneğini seçelim ve verilerimizin tutulacağı tabloyu oluşturalım.

Resim-4

Tablomuza alanlarımız ekleyelim ve tablomuzdaki ID değerimiz seçili iken alt tarafta bulunan Identity Specification seçeneğini Yes olarak değiştirelim. Veri tabanına her kayıt eklendiğinde bu alandaki kayıtlar otomatikman birer birer artacaktır.


Resim-5

Tablomuza isim verelim ve kaydedelim.


Resim-6

Tablomuza sağ tıklayalım ve Edit Top 200 Rows seçeneğini seçelim böylelikle tablomuza kayıt girme işlemini gerçekleştirmiş olacağız.


Resim-7

Tablomuza birkaç kayıt ekledik böylece veri tabanı kısmını tamamladık artık C# tarafında işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz.

C# Excel işlemleri

IDE ortamını açalım.


Resim-8

File>New>Project bağıntısını izleyelim ve proje oluşturma işlemlerine başlayalım.


Resim-9

Visual C#>Windows>Windows Forms Application seçeneğini seçelim proje adı ve kayıt edileceği yeri seçip projemizi oluşturalım.


Resim-10

Formumuza bir adet bir adet Button kontrolü ekleyelim. DatagridView kontrolü ile veri tabanımızda bulunan verileri listeleyeceğiz, Button ile verilerimizi Excel’e aktaracağız.


Resim-11

SqlConnection sınıfı ile tanımlamış olduğumuz veri tabanımıza bağlantı sağlayalım. Veri tabanımızdan alacağımız verileri sorgumuzda belirtelim.

SqlCommand sınıfı ile sorgumuzu ve bağlantımızı çalıştıralım ve veri tabanımızdan verilerimizi alalım.

SqlDataAdapter sınıfı ile almış olduğumuz aldığımız verileri DataTable nesnesinin içerisinde tablo yapısı kullanarak verilerimizi DataGridView nesnemizin DataSource(veri kaynağı) özelliğinden yararlanarak verilerimizi ekranda göstermiş olduk.

Almış olduğumuz verileri Excel ortamına aktarabilmemiz için öncelikle Excel programının DLL dosyasını programımıza tanıtmamız gerekmektedir.


Resim-12

Solution Explorer penceresinde bulunan References sekmesine sağ tıklayalım ve Add Reference seçeneğini seçelim.


Resim-13

Microsoft.Office.Interop.Excel.dll dosyasını projemize ekleyelim.


Resim-14

Öncelikle bir Excel nesnesi oluşturalım oluşturduğumuz nesneye bir çalışma sayfası ekleyelim. Excel satır ve sütunlardan oluştuğundan satır ve sütunların başlangıç değerlerini girelim. Veri göstereceğimiz ekrandaki kayıtları foreach döngüsü ile satır ve sütunlara yerleştirelim.

Programımızı F5 tuşuna basarak çalıştıralım.


Resim-15

“Excel Oluştur” butonuna tıklayalım ve bilgileri Excel’e aktaralım.


Resim-16

Böylece verilerimizi Excel ortamına aktarma işlemini gerçekleştirmiş olduk. Bir sonra ki makalede görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs : C#, , Visual Studio, , , DataGridView, , ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Hocam biz Excele veri eklerken bir sorun yaşıyoruz. Bir Tarihi Excele çekmek istediğimizde bir int ifade olarak geliyor. Nedeni nedir ?