1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Sentinel Office 365 Entegrasyonu

Azure Sentinel Office 365 Entegrasyonu

Azure Sentinel nedir?

Azure Sentinel bulut tabanlı SIEM ürünüdür. Bu yazımda Azure Sentinel’e Office 365R;i nasıl entegre edebileceğinizden bahsedeceğim.Bu da aslında Azure Sentinel‘in verilerle beslenmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Bu veriler Office 365, AWS, Azure gibi bulut tabanlı olabileceği gibi Cisco ASA, F5, Fortinet, Palo Alto gibi diğer vendorlar da olabilir veya SIEM çözümleri (Splunk, HP ArcSight, ve IBM QRadar) ile entegre edebilirsiniz.

Azure Sentinel Neler Yapabilir ?

  •  Yapay zeka (AI) ile tehdit algılama ve müdahale işlemlerimizi daha akıllı ve hızlı hale getirebilirsiniz.
  • Tehditlere karşı en kısa sürede yanıt verip çözüm sunar.
  • Azure Sentiel  ile birden fazla sorgu yazabilir bu sorguları eş zamanlı çalıştırabilirsiniz.

 

Konumuza dönecek olursak ilk olarak Azure portalına eriştikten sonra Azure Sentinel’i açıyoruz. Overview arayüzünde Data connectors sekmesini tıklıyoruz. Office 365 ile entegrasyon yapacağımız için Office 365 ’ ü seçiliyken Open connector page i tıklıyoruz.

Resim-1

Configuration altında yer alan Add tenant i tıklıyoruz ve eklemek istediğimiz tenant i buraya tanımlıyoruz ve Install solution ı tıklıyoruz.

Resim-2

İşlemim başarılı şekilde tamamlandı.

Resim-3

Dikkat ettiyseniz eğer mailbox auditing yapmak istiyorsanız yapmanız gereken ek bazı adımlar olduğunu belirtiyor. Nasıl mailbox auditing yapabileceğinize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://docs.microsoft.com/tr-tr/microsoft-365/compliance/enable-mailbox-auditing

Resim-4

Loglarımın gelip gelmediğini kontrol etmek için Workbooks sekmesini tıklıyorum. Office 365 I seçtikten sonra View template i tıklıyorum.

Resim-5

Loglarımın geldiğini gözlemliyorum. Tekrar hatırlatmakta fayda var şuan toplanan loglarım içerisinde mailbox auditing mevcut değil.

Resim-6

Dashboard’un içerisinde zamana göre aktiviteler, aktivite tipine göre kullanıcıların bilgilerini görebilirsiniz. Kısacası burada kullanıcı aktiviteleri listelenmekte.

Resim-7

Gerçekleşen son aktiviteleri de aşağıdaki şekilde görebilirsiniz.

Resim-8

Aynı şekilde Sharepoint & OneDrive Workbooks’unu seçip View template’ini tıklıyorum. Tenant eklerken Sharepoint kutucuğuda seçili olduğundan Sharepoint ile alakalı ilgili logları da toplayabiliyorum.

Resim-9

Sharepoint ve OneDrive’a ait bilgiler görünmeye başladı.

Resim-10

Bağlı olan IP bilgisi ve sayısı yine bu bölümde yer almakta

Resim-11

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar
www.mshowto.org
https://docs.microsoft.com/en-us/azure/sentinel/

TAGs: azure sentinel, azure sentinel nedir, Azure Sentinel Office 365 Entegrasyonu,azure sentinel vs splunk,azure sentinel training,Azure Sentinel ,azure sentiel nasıl çalışır ? azure sentiel ne işe yarar?, azure sentiel maliyeti nedir?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2008 yılından itibaren bilişim camiasının içerisindeyim. 11 Yıllık dönem içerisinde teknikerlikten başlayarak bir çok farklı pozisyonda çalıştım. Dünyanın en büyük sigorta şirketleri arasında yer alan Allianz Türkiye’ de Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalıştıktan sonra kariyerimde değişiklik yaparak UAE’ nin en büyük bankası Emirates NBD bankasında kıdemli teknoloji mühendisi olarak devam etmektiyim. Profesyonel iş yaşantımın dışında yönetim kadrosunda yer aldığım www.mshowto.org sitesinde gönüllü yazarlık ve yöneticilik yapmaktayım. 15+ konferansda konuşmacı olarak yer aldım. 150+ makale ve 7 E-Kitap yayınladım. İki defa TRT Kent Radyosunda söyleşi yapma deneyimini yaşadım. MCSE, MCPS, MS ve Tenable Certificate of Proficiency ünvanlarına sahibim. Aynı zamanda 2 yıl Microsoft Enterprise Mobility MVP ünvanına layık görüldükten sonra uzmanlık alanı değiştirerek Cloud and Datacenter MVP olarak devam etmekteyim.

Yorum Yap