İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365
  3. Office 365’te, Kullanıcı Mailbox’ı On-Premise Exchange Server’da Çalışıyorsa Davranış Şekli Nasıl Olur

Office 365’te, Kullanıcı Mailbox’ı On-Premise Exchange Server’da Çalışıyorsa Davranış Şekli Nasıl Olur


Ruijie Teknoloji Günü

ADFS’i önceki yazılarda kurmuş ve konfigüre etmiştik. Aynı şekilde Dirsync ile Active Directory Sync işlemini de gerçekleştirmiştik. Ve sonrasında Single Sing-on ile oturum açabilir hale gelmiştik. Fakat henüz önceki yazılarda da belirttiğim Exchange 2010 ile Office 365’in Exchange Online’ını beraber kullanabilir hale getirmemiştik. Yani kullanıcıları Sync etmiş fakat kullanıcı mail hesaplarını bu yapıda henüz beraber kullanabilir hale getirmemiştik. Şimdi bu durumun kullanıcı tarafındaki yansımasının nasıl olduğuna ve sorun anında işinizi kolaylaştırabilecek alanlara bakalım.

Konu başlığı yanıltıcı olmasın entegrasyonu tümüyle yaptığınızda aşağıdaki ekranlarda gördükleriniz karşınıza gelmeyecektir.

Geldiğimiz son noktada Office 365 Admin Center’da ki görüntü aşağıdaki gibi olacaktır.


Resim-1

Single Sing-on içine girdiğinizde ise göreceğiniz ekran ve eksik adımlarınız varsa yapmanız gerekenler aşağıdaki gibi olabilir. Eksik ya da atladığınız adımlar varsa bu listeyi tamamlayıp sonrasında kontrol edin. Önceki yazılarda tamamını yerine getirdiğimiz için bu adımda biz herhangi birşey yapmayacağız.


Resim-2


Resim-3

Ve önceki yazılarımızda yarattığımız bir kullanıcı ile (alper.canak@benemre.com) Lync Online’da oturum açmayı deneyelim.


Resim-4

Oturum açarken bir uyarı verdi ve aşağıdaki uygulamayı yüklememizi istedi. Bunu kullanıcı bilgisayarına yükledim ve tekrar denediğimde oturum açabildim.

Microsoft Online Services Sign-in Assistant Setup’ı Windows 7’ye yükleyelim.


Resim-5


Resim-6

Şifre sorusu karşıma geldi. Kullanıcı şifresini girerek oturum açıyorum.


Resim-7

Lync Online’ı kullanarak oturum açabildim. Zaten yapımda da bir Lync Server olmadığı için herhangi ekstra bir ayara ihtiyaç duymadım. Fakat bu kullanıcının Mailbox’ı On-Premise Exchange Server 2010’umda olduğu için sağ alt köşede uyarı veriyor. Yani yapım düzgün çalışıyor fakat entegrasyonu henüz tam olarak bitirmediğim için bir uyarı ile karşılaşıyorum. Sonraki yazılarda Exchange Online ile On-Premise Exchange Server 2010’u beraber çalıştıracağız.


Resim-8

Ayrıca aynı kullanıcı OWA’ya login olmak istediğinde ise karşılaşacağı ekran ADFS ekranı olacak. https://outlook.office365.com/owa oturum açmak istediğimde,


Resim-9

Yönlendirildiğim ADFS ekranında şifreyi girdikten sonra,


Resim-10

Bir hata oluştuğuna dair uyarı ekranı ile karşılaşacağım. Kullanıcının Mailbox’ı On-Premise yapımda durduğu ve henüz entegrasyonu tamamlamadığım için Single Sign-on’da bir yere kadar destek oluyor da diyebiliriz J


Resim-11

Tüm entegrasyon ve sonrasındaki On-Premise Exchange Server 2010’dan Exchange Online’a Migration için yazıları takip etmeye devam edin.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap

Yorumlar (2)