1. Ana Sayfa
 2. Microsoft Azure
 3. Azure Portal Güncellemeleri – Sanal Makine Oluşturma Tasarım Değişikliği

Azure Portal Güncellemeleri – Sanal Makine Oluşturma Tasarım Değişikliği

110818_1244_AzurePortal1.png

Microsoft Azure portalı Ekim 2018 güncelleştirmesi ile birlikte portal içerisinde alışık olduğunuz o kullanımların yerini daha farklı bir ara yüzün aldığını eminim birçoğunuz görmüşsünüzdür. Ben bugün sizlere sadece Azure portalda Sanal Makine oluşturma alanı ile gelen yeniliği anlatacağım ama Azure portal yeniliklerinin sadece bundan ibare olmadığını da belirtmek isterim. Aşağıda Microsoft Azure portalı Ekim 2018 güncelleştirmesi ile gelen yeniliklerden birkaçı;

Portal Shell ve kullanıcı ara yüzü

 • Kullanıcı deneyimi yenilendi
 • Hesap, abonelik ve dizin yönetimi iyileştirmeler
 • Tüm Kaynaklar görüntüleme (önizleme) geliştirmeleri

 

Azure mobil uygulaması

 • RBAC kullanarak erişim kontrol yönetimi

 

Hızlı başlangıç ​​Merkezi

 • Microsoft, Azure ortamınızı kurmak için en iyi uygulamalara göre ilerlendi

 

Hesaplama, ağ ve depolama (Compute, networking ve storage)

 • Sanal Makine ve Depolama Hesabı, şimdi tam ekranda
 • Sanal Makine Ölçek Setleri (VMSS) UI güncellemeleri
 • Gözatmadaki Depolama Gezgini (önizleme)
 • Sanal Makinelerde Azure Advisor bildirimleri ve diğer tümleşik deneyimler
 • Servis Kumaş Mesh yeni portal deneyimi
 • Sanal Makine bıçağında İstenen Durum Yapılandırması
 • Sanal WAN (GA) portalı deneyimi
 • Uygulama Ağ Geçidi Web Uygulaması Güvenlik Duvarı kullanıcı arayüzü güncellemeleri

 

Yönetim araçları

 • Etkinlik Günlüğü UI geliştirmeleri
 • Hizmet Kataloğu için Yönetilen Uygulamalar UI güncellemeleri
 • Yönetilen Uygulamalar yeni varsayılan genel bakış ve izleme desteği
 • Python 2 runbooks desteği ile Azure Otomasyonu

Ve diğerleri….

Yukarıda bahsettiğim gibi Azure Sanal makine oluşturmadaki yeniliğe geçmek istiyorum. Daha önceki Blade tasarım yerini yeni tasarıma devretmiş durumda ve tüm adımlar tek ekranda. Bu tasarım önceki tasarıma göre daha anlaşılır ve kolay kullanım sağlamış durumda. Azure ekibi çalışıyor ve devamlı yenilikler getiriyor. Portal hızlı bir evrim içerisinde ve yenilikleri kaçırmamak için devamlı takip etmek gerekiyor. Yeni tasarım ile ilgili ekran görüntüleri aşağıdadır.

Öncelikle yeni sanal makine oluşturmak istediğimde beni tüm bileşenlerin yer aldığı tek ekran karşılıyor. Soldan sağa giderek makine oluşturmak daha hızlı J

Resim-1

Aynı ekranda her şeye hakim olmak gerçektende hız kazandırıyor. Örneğin sanal makine boyutu için eskiden olduğu sağa açılan bir blade yok.

Resim-2

Diğer sekmekleri sizlere tek tek anlatmıyorum çünkü hepiniz yıllardır kullanıyorsunuz ve çok hâkimsiniz. Sanal makine oluşturma adımlarında son sekmedeyim ve Gözden geçir + oluştur (Summary and Create) adımı ile kontrolünüzü yapıp Azure sanal makinenizi oluşturabilirsiniz.

Resim-3

Sanal makine oluşturulmaya başlandı ve bana işlem ayrıntılarını gösteriyor.

Resim-4

Ve Azure sanal makinemiz birkaç saniye içerisinde oluşmuş durumda.

Resim-5

Microsoft, Azure platformuna olan yatırımlarına devam ediyor ve müşterilerinden gelen geri bildirimleri dikkate alıp sadece arka taraftaki mimaride değil kullanıcı deneyimini direk ilgilendiren ara yüzlerde bile en iyi kullanımı yakalamaya çalışıyor. Bende size Azure portal Ekim güncellemesi ile gelen bu yeniliklerden sadece bir tanesi olan Azure sanal makine kısmını anlattım.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

https://azure.microsoft.com/en-us/blog/azure-portal-october-update/

TAGs: , , , , , Azure portal sanal makine

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bora Tercan 1974 yılında Ankara’da doğdu. 20 seneden fazla bilişim sektöründe profesyonel iş deneyimi içerisinde; Marka bağımsız Sunucu, Yazılım, Firewall, Router, Veritabanı, Kablosuz Ağ, İnternet, Lan ve Wan vs. her türlü bilişim alt yapısının kurgulanması, projelendirilmesi, sorunsuz çalıştırılmasının sağlanması, merkezi olarak takibi, yönetilmesi ve sorunların tespit edilerek düzeltilmesi/düzelttirilmesi. Bilişim satın alma süreçlerinin takibi ve organizasyonun yapılması, Bilişim personelinin yönetilmesi, bilişim firmalarıyla işbirliği kurarak en iyi çözüme ilk elden ulaşılmasını sağlaması, iş analizi ve proje yönetimi gibi konularda 15 seneden fazlası Turizmde olmak üzere bilişim profesyoneli olarak sektör tecrübesi bulunmaktadır. Kariyerini bulut bilişim konusunda önemli projeleri olan Turizm Yazılımları geliştiren bir firmada Bilgi İşlem Yöneticisi olarak devam ettiriyor. Sahip olduğu sertifikalar; MCP MCSE MCSA MCDBA’dir.

Yorum Yap