1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure DevTest Labs içerisindeki Tüm Lab’larda Managed Disk Desteği Geldi

Azure DevTest Labs içerisindeki Tüm Lab’larda Managed Disk Desteği Geldi

Azure DevTest Labs içerisindeki Tüm Lab’larda Managed Disk Desteği Geldi

Geçtiğimiz günlerde çıkan ’ın yeni özelliğine gelmeden sizlere biraz ’tan bahsetmek istiyorum. herhalde geliştiriciler için eşsiz bir ortam olarak hizmet vermekte bunun nedeni production ortamının birebir benzerinin üzerinde çok hızlı bir şekilde oluşturulması ve kullanım bittiğinde tamamen kaldırlması veya durdurulmasına olanak verilerek cost saving yapılabilmesidir diye düşünüyorum. Geliştirme ortamı için yetkilerin, ve kullanılacak hizmetlerin belirlenmesi de bir o kadar basitleştirilmiş durumda. hakkıda daha fazla bilgi almak isteyenlerin bu linki incelemesini öneririm https://docs.microsoft.com/tr-tr/azure/devtest-lab/

Azure DevTest Labs’ı herhalde en basit hali ile anlatan resim aşağıdaki gibidir, gün içerisinde yazılım geliştiriciler IT Admin’lerde istedikleri test ortamının bilgisini verir ve hemen kurulmasını ister J. İşte sorun belki de burada başlamaktadır ki IT Admin’in elinde her zaman istenilen özelliklerde kaynaklar olmaya bilmektedir. İşte Azure DevTest Labs bu sorunu en hızlı ve kolay şekilde çözen Azure ortamıdır.

Resim-1

Her halde bu kadar bilgiden sonra Azure DevTest Labs’ın çıkan son güncellmesi hakkında bilgi vermem yanlış olmayacaktır. 13 Nisan’da duyurulan güncelleme ile VM OS diskleri, veri diskleri ve özel image’larda dahil olmak üzere tüm laboratuvarlarda Managed Disks (Yönetilen DiskleriI) destekliyor. Managed Diskler hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler sevgili Emre Martin’in bu yazısını kendi blogunda okuyabilirsiniz.

Yönetilen Disk desteği olmadan önce oluşturulan laboratuarda:
• Yeni VM’ler, veri diskleri veya özel image’lar Yönetilen Diskler kullanılarak oluşturulacaktır. Bu kaynakları oluştururken hala aynı kullanıcı deneyimini elde edersiniz.
• Mevcut VM’ler olduğu gibi kalır.
• Mevcut özel image’lar olduğu gibi kalır. Bu durumda, bir VM oluşturulduğunda, DevTest Labs, Özel image VHD dosyasından Yönetilen Disklerle desteklenen bir VM oluşturur.
• Mevcut veri diskleri, Yönetilen Diskler tarafından desteklenen yeni bir VM’ye bağlanıncaya kadar aynı kalır. Eklendikten sonra bir veri diski yönetilen bir diske yükseltilir ve Yönetilen Diskler tarafından desteklenmeyen mevcut VM’lere eklenemez.
• VM OS diskleri artık bir laboratuarın saklama hesabında oluşturulmadığından, laboratuarlar depolama hesaplarını otomatik olarak ölçeklendirmeyi durdurur ve herhangi bir depolama hesabı için yeni özel image kopyalanmasını da durduracaktır

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs : Azure DevTest Labs, , , , , Azure , , , Labs,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap