Azure Backup ile Azure File Share Yedekleme
 1. Anasayfa
 2. Microsoft Azure

Azure Backup ile Azure File Share Yedekleme

0

Bugünkü yazımda sizlere Azure File Share içerisinde yer alan verilerin yedeklenmesi hakkında bilgiler vereceğim. Tabi ki bu yedekleme işlemlerini Azure Backup ile gerçekleştireceğim. Öncesinde sizlere kısa bir şekilde Azure File Share‘den bahsedeceğim. İsterseniz başlayalım.

Azure File Share, Microsoft Azure bulut platformunun bir parçası olan, paylaşımlı dosya depolama hizmetidir. Bu hizmet, SMB (Server Message Block) protokolü veya NFS (Network File System) aracılığıyla bulutta dosya paylaşımını sağlar, böylece kullanıcılar ve uygulamalar dosyalara ağ üzerinden erişebilir. Azure File Share, Windows, Linux ve macOS işletim sistemleriyle uyumludur ve hem bulut tabanlı hem de yerel (on-premises) uygulamalar için esnek dosya depolama seçenekleri sunar.

Azure Portal servislerinden Recovery Services vault’u  ya da Backup Center’ı aratın ve ilgili vault içerisindeki “Yedekleme” sekmesine dönün. “Yedekleme” düğmesine tıklayarak yedekleme görevini başlatın. “Depolama hesabı” ve “Azure file share” seçeneklerini belirleyin.
İlgili Azure File Share’ı seçin ve “Etkinleştir” butonuna tıklayarak yedeklemeyi başlatın.

Resim-1

Bu adımlar, Azure’da bir File Share yedeklemesi yapmanın temel işlemleridir. Yedekleme sıklığı, saklama süreleri ve diğer ayarlar iş ihtiyaçlarınıza göre ayarlanmalıdır. Azure Backup, veri kaybı riskini azaltmanın yanı sıra, yasal ve iş sürekliliği gereksinimlerini karşılamak için de etkili bir çözümdür.

Bir başka Azure makalesinde görüşmek üzere.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org 

TAGs: Azure, Azure Backup, Azure Backup file share, azure file share, azure file share backup

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 20 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir