Aruba VSX Teknolojisi Bileşenleri
 1. Anasayfa
 2. Network

Aruba VSX Teknolojisi Bileşenleri

0

Aruba VSX Teknolojisi Bileşenleri. Merhaba bu makalemizde daha önce yazmış olduğumuz Aruba VSX Teknolojisi Nedir ? konumuza devam ediyoruz. Bu bölümde Aruba VSX teknolojisinde kullanılmakta olan bileşenler hakkında bilgi vereceğiz.

Aruba VSX Bileşenleri
Resim-1

Aruba VSX teknolojisinin aktif edilmesi ve çalışması için gerekli olan bazı bileşenler bulunmaktadır. Şimdi bunları sırası ile inceleyeceğiz.

Aruba VSX Bileşenleri Nelerdir?

Inter Switch Link (ISL)

Bu bağlantı iki VSX switch arasındaki layer2 bağlantıdır. Her VSX switch eşi olan VSX switch’e bir ISL bağlantısı ile yapılandırılmalıdır. Bu aradaki bağlantı hem veri trafiği hem de eşler arası bağlantının VSX protokol değişimini denetlemek için kullanılmaktadır. ISL arabirimi varsayılan olarak cihazdaki tüm Vlan’ların bir üyesidir. İsterseniz bu bağlantıda sadece ISL Lag’ı bırakabilirsiniz. ISL büyük paketleri de gönderebilir. MTU değeri, büyük boyutlu paketleri barındırmak için otomatik olarak gerekli boyuta ayarlanır.

Bu bağlantı yığınlama yapısında aşağıdaki verileri eşitlemek için kullanılan ana hattır.

 • Arp Tablosu
 • VSX LAG lar için LACP durumları
 • MAC Tablosu
 • MSTP Durumları

ISL sürüm denetimi yapar ve VSX eşitleme yetenekleri ile geriye yönelik uyumluluk sağlar.

ISL uzun mesafelerde çalışabilir. VSX den geçen trafikte ek kapsülleme işlemi yapılmamaktadır.

Tüm ISL bağlantıları aynı hıza sahip olmalıdır. 1G, 10G, 25G, 40G veya 100G olabilir. Tavsiye edilen 40G veya 100G olmasıdır. 2 x 40G şeklinde kullanılabilir örneğin.

Aruba VSX Bileşenleri
Resim-2

PIM Dual-DR

PIM DR ve PIM routing işlemi birincil vsx cihazı tarafından işlenir. Birincil cihaz arıza durumuna geçmesi durumunda kesinti olmaması için ikincil cihaz da ayrıca PIM eşleşmesi kurabilir. PIM birleştirme mesajları gönderebilir ve çok noktaya yayın için en kısa yol ağacını oluşturabilir. Bu işlem PIM aktif – aktif yapılandırıldığında elde edilebilir.

VSX Keepalive

VSX Keepalive, 2 cihaz arasındaki bağlantının ayakta olup olmadığını kontrol eden mekanizmadır. UDP 7678 portunu kullanarak bu kontrolü sağlar. Bu L3 bağlantı noktası doğrudan 2 cihaz arasında bir bağlantı üzerinden veya yönlendirilmiş bir bağlantı üzerinden yapılabilir. OOBM portu üzerinden desteği yoktur. Bir bağlantı problemi algılanırsa ikincil cihaz herhangi bir vsx lag üyesi olan fiziksel bağlantıları özelliğine göre parçalar.

Active Forwarding

Etkin yönlendirme, uplink bağlantısı için VSX LAG’ların kullanılması durumunda ve heddef MAC aslında diğer VSX Peer deiken Kuzey -Güney trafiği bir VSX düğümüne ulaşabildiğinde yapılandırılır. ( Bu uplink yönlendiricilerinde ECMP nedeniyle olabilir ) . ISL’nin bu tür alt optimum yolundan ve gereksiz trafik yükünden kaçınmak için, aktif yönlendirme isteğe bağlı olarak uplink transit vlan SVI da yapılandırılabilir. Konfigüre edildiğinde paketleri alan vsx noktası, diğer vsx noktası adına L3 aramasını işleyecek ve trafiği ISL’e iletmeden trafiği bağlı downlink cihazına iletecektir.

Active-Gateway

Active-Gateway hem Birincil hem de ikincil VSX yapısında barındırılan uç nokta alt ağlarımızın varsayılan ağ geçidi sanal IP adresidir. Sanal MAC adresi ile birlikte yapılandırılır. Her iki VSX noktası da Aynı VMAC ile ARP isteğine yanıt verir. VSX birincil, bu VMAC kaynaklı GARP ve Broadcast Hello paketlerini periyodik olarak gönderir.VSX birincil ayrıca DHCP talebini iletir ve DHCP teklifini de sunar ( Arıza durumunda aynı işlemleri ikincil cihaz yapar. )

Linkup Delay

VSX yapısında switch ler ARP ve MAC ASIC tablolarını senkronize eder. Bu iki aşamada gerçekleşir: bir yazılım değişimi ve ASIC’lerin donanım programlaması. Bu ikinci kısım için, VSX düğümü VSX kümesine katıldığında, tam MAC ve ARP tablolarının senkronize edilmesi ve yapılandırılması ağ boyutuna bağlı olarak birkaç dakika sürebilir. Bu senkronizasyon süresi boyunca, herhangi bir geçici trafik düşüşü olmayacağından emin olmak için VSX LAG bağlantı noktaları kapalı tutulur. Bu zamanlayıcı kullanıcı tarafından yapılandırılabilir ve ağ boyutuna bağlıdır.

VSX LAG

VSX LAG, iki anahtar arasındaki iki veya daha fazla bağlantının tek bir mantıksal arabirim olarak işlev görecek bir LAG oluşturmak üzere bir araya getirildiği MCLAG (Multi-Chassis Link Aggregation) teknolojisinin Aruba CX adıdır. Tüm standart LAG ayarlarını destekler: zamanlayıcılar, L2 veya L3 karma, LACP yedeği. Hem LACP modunu aktif hem de statik modu ve yalnızca Katman 2’yi (yani yönlendirilmiş mod yok) destekler.

Bir sonraki makalemiz de görüşmek üzere.

Bu konuyla ilgili sorularınızı  alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

http://www.mshowto.org

https://www.arubanetworks.com

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

İlhan ÇİÇEK, 1983 yılında Ankara’da doğdu. Üniversite öncesi eğitimini Ankara’da tamamladı. 2007 yılında Kırgızistan - Türkiye Manas Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. 2007 yılından itibaren Ağ ve Sistem Uzmanı, Ağ Yöneticisi, Teknik Servis Müdürü, Ağ Mühendisi olarak çeşitli kurumlarda çalıştı. Temmuz 2020'den günümüze Artı ve Artı Teknoloji Hizmetlerinde Ağ Mühendisi olarak çalışmaktadır. Sahip olduğu sertifikalar : CCNA Routing and Switching,CCNP Routing and Switching, Sophos Certified Architect ,Sophos Certified Engineer Sophos Certified Technician. İlgi alanları : Kablolu ve Kablosuz Ağlar (Aruba, Cisco, HP, HPE, Huawei, Juniper,3Com), NAC Sistemleri (Cisco ISE, 802.1x), Firewall (Fortigate, Sophos, PaloAlto, Pfsense, Sonicwall)

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir