CloudSpotPro– Bulut Üzerine 5651 Log Yedekleme ve İmzalama Adımları
 1. Anasayfa
 2. Üretici Teknolojileri

CloudSpotPro– Bulut Üzerine 5651 Log Yedekleme ve İmzalama Adımları

0

Kıymetli Okurlar,

Daha önceki makalelerimde sizlere Fortigate – Sophos ve Sonicwall cihazları için On-Premise olarak çalışan Loglama, Raporlama ve Hotspot yazılımlarından bahsetmiştim. Bu makalemde ise Cloud tabanlı çalışan CloudSpotPro isimli yazılımı kullanarak Cloud’a log yedekleme ve imzalama yapılandırmasından bahsedeceğim.

Öncelikle kısaca üründen ve kabiliyetlerinden bahsetmek istiyorum. CloudSpotPro isimli ürün, donanım ve bakım maliyetlerini ortadan kaldırarak Bulut teknolojisi üzerinden 5651 Log imzalama ve Hotspot – Misafir Ağı Kimlik Doğrulama hizmetleri vermektedir.

5651 Log imzalama modülü, marka bağımsız olarak SYSLOG gönderen tüm cihazlar ile entegre olarak çalışmaktadır. Hotspot modülü ise şimdilik Sophos, Sonicwall, Tp-Link, Ubnt-Unify ve Ruijie ile entegre olarak çalışmaktadır.

Kısaca bilgilendirme yaptıktan sonra şimdi yapılandırma adımlarına geçebiliriz. İlk olarak CloudSpotPro web sitesinden yeni bir cloud portal hesabı oluşturmamız gerekiyor.

CLOUDSPOTPRO WEB SİTESİNDEN YENİ HESAP OLUŞTURMAK

İlk olarak www.cloudspotpro.com web sitesine giriş yapıyoruz. Sonrasında sağ üst köşede bulunan “Log Portal” butonuna tıklıyoruz.

CloudSpotPro_Yeni_Kullanici

Resim-1

Daha önce Hotspot yapılandırması yaptıysanız ve “Hotspot Portal” linkinden bir hesap oluşturduysanız, aynı hesap ile “Log Portal” sayfasına da giriş yapabilirsiniz. Hesabınız yoksa açılan yeni sekme üzerinden “Yeni Kullanıcı Oluştur” seçeneği ile ilerliyoruz. Bundan sonraki adımlarda, standart hesap oluşturma için gerekli bilgilerin girilmesi kalıyor. Firma ve iletişim bilgilerimizi girerek 3 adımda hesabımızı oluşturuyoruz.

CLOUDSPOTPRO PORTALINA GİRİŞ VE CİHAZ EKLEME İŞLEMLERİ

Hesabımızı oluşturduktan sonra https://log.cloudspotpro.com/ adresine tekrar yönlendiriliyorsunuz. Bu adımdan sonra oluşturduğunuz hesap bilgileriniz ile portala giriş yapabilirsiniz.

CloudSpotPro_Oturum_ac

Resim-2

Başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra sol menüdan “Ürün Yönetimi” sayfasına gelerek “Yeni Ürün” butonuna tıklıyoruz. Açılan formdaki gerekli bilgileri doldurunuz.

Not: Kullanmış olduğunuz güvenlik cihazının WAN Ip bilgisinin doğruluğundan emin olun. WAN Ip log verilerini gönderecek olan güvenlik cihazının internet erişim Ip adresidir.

CloudSpotPro_Cihaz_Ekle

Resim-3

“Kaydet” butonuna tıkladıktan sonra “İşlem Başarılı. Önemli Uyarı” ekranı açılmaktadır. Bu kısımda KVKK gereği logların özel anahtar ile açılabileceğinden ve bu anahtarın sadece kullanıcıda olduğundan bahsediyor. Bu özel anahtarın kaybolması durumunda loglar kullanışsız hale geleceği için özel anahtarın sorumluluğu tamamen kullanıcıya aittir.

Not: Özel anahtarınız E-Posta olarak gönderilmiştir. Yedek olarak, bu bilgilendirme penceresini kapatmanız durumunda dosya olarak indirebilirsiniz. Lütfen E-Posta içeriğindeki açıklamaları dikkatlice okuyunuz. Özel anahtarın kaybolması durumunda Log dosyalarınız kullanışsız hale gelecektir. Sistemlerimize özel anahtarınız kaydedilmemektedir.

“okudum, onayladım” yazarak cihazı ekliyoruz.

CloudSpotPro_Ozel_Anahtar

Resim-4

Mail içeriğinde de özel anahtar ve gerekli açıklamalar bulunuyor.

CloudSpotPro_Mail

Resim-5

Cihazı ekledikten sonra 30 Gün Deneme sürümünü başlatıyoruz.

Bu adımdan sonra CloudSpotPro arayüzünden yapılması gereken adımları tamamlıyoruz. Bundan sonraki işlemler için Log göndereceğimiz kaynağın arayüzüne girmemiz gerekiyor. Ben örnek olarak Sophos Firewall cihazından logları yönlendireceğim.

SOPHOS ARAYÜZÜNDEN LOG YÖNLENDİRME İŞLEMİ

Sophos Firewall cihazımızın arayüzüne giriş yaptıktan sonra “Configure > System Services > Log Settings” sayfasına gidiyoruz. Açılan sayfada “Add” butonuna tıklıyoruz ve yeni bir log kaynağı ekliyoruz.

IP Address: / Domain: exc1.cloudspotpro.com

Port: 514

CloudSpotPro_Log_Yönlendirme

Resim-6

CLOUDSPOTPRO ARAYÜZÜNDEN LOGLARIN TAKİBİ VE İNCELENMESİ

Log kaynağından yönlendirme yaptıktan sonra anlık olarak akan log kayıtlarını ve tarihçesini “Gösterge Paneli” sayfasından inceleyebilirsiniz.

CloudSpotPro_Gösterge_Paneli

Resim-7

5651 sayılı kanuna göre imzalanmış loglarınızı takip etmek ve indirmek için sol menüden “Log Dosyaları” sayfasını inceleyebilirsiniz. Hem liste hem de takvim görünümünde imzalı log dosyalarınızı görebilirsiniz.

CloudSpotPro_Log_Kayitlari

Resim-8

Bu makalemde Cloudspotpro isimli ürünü kullanarak Bulut üzerine log yedekleme ve 5651 kanununa göre logların imzalanması adımlarından bahsettim. Takıldığınız herhangi bir noktada https://cloudspotpro.com/ web siteleri üzerinden geliştirici ekip ile iletişime geçebilirsiniz.

Ayrıca https://cloudspotpro.com/support adresinden de dokümanları inceleyebilirsiniz. Umarım faydalı bir makale olmuştur. Zaman ayırıp incelediğiniz için teşekkür ederim. Tekrar görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı  alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz. 

Referanslar

www.mshowto.org 

TAGs:Cloud 5651, Cloud Hotspot, CloudSpotPro, Ruijie Cloud Hotspot, Sonicwall Cloud Hotspot, Sophos Cloud Hotspot, Tp-Link Cloud Hotspot, Ubnt Cloud Hotspot, Unify Cloud Hotspot

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Özdemir Ferman, 1994 Yılında Ankara’da doğdum. İlkokul ve Lise eğitimimi Ankara’da tamamladım. 2012 yılında üniversite eğitimim için Bolu’da ikamet etmeye başladım. 2014 yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. 2014 yılından itibaren çeşitli kuruluşlarda Satış-Pazarlama, İş Geliştirme, Grafik Tasarım, Ürün ve Kategori Yönetimi birimlerinde farklı pozisyonlarda görev aldım. 2015 yılında tekrar Ankara’ya yerleştim. Edindiğim ilişki ve tecrübeler sayesinde ve yine ilişki ve tecrübelerine sonsuz güvendiğim 2 arkadaşım ile birlikte 2018 yılında SFC YAZILIM TEKNOLOJİLERİ firmasını kurduk. Tüm zorluklara rağmen güzel işler yapmayı başarabildik ve halen firmamızı hak ettiği yerlere getirmek için büyüyen ekibimiz ile birlikte çalışmaktayız. Bilişim sektöründe kendini kanıtlamış Fortilogger – Sonlogger – Soplog – CloudSpotPro yazılımlarını geliştirmeye ve kurum / kuruluşların sektörel ihtiyaçlarını gidermeye devam etmekteyiz.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir