Aruba VSX Teknolojisi Nedir ?
 1. Ana Sayfa
 2. Network

Aruba VSX Teknolojisi Nedir ?

0

Aruba VSX Teknolojisi Nedir? Günümüzde kurumsal ağlar 7/24 hizmet sunmak zorundadır ve bu hizmeti sağlamanın bazı zorlukları olabilmektedir. Devamlı olan mobil olma ihtiyaçları, güvenilir erişim, bulut tabanlı çalışan hizmetler ve gün geçtikte artmakta olan IOT cihazlar ile birlikte ağlarımız da yedekli yapılar ile 7/24 çalışır durumda olması gerekmektedir. Ağın kullanıldığı kurum büyüdükçe, kesintisiz erişim ve kullanılabilirlik daha kritik hale gelmektedir. Ağlarımızda yaşanabilecek bir kesinti üretkenlik, kullanıcı memnuniyeti ve gelir kaybına sebep olabilir.

Aruba VSX nedir?

Kampüs ağlarımızdaki ve veri merkezimizdeki switchler ağımızın kalbidir. Ve bu cihazlar yüksek erişilebilirlik (HA) ve güçlü performans sağlaması gerekmektedir. Bu gereksinimi karşılamak için Aruba VSX teknolojisi ihtiyaç duyulan basitlikte iyi performans ve yüksek kullanılabilirlik sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bu işlemler sürekli durum senkronizasyonu gerçekleştiren modern bir ağ işletim sistemi olan AOS-CX ile yapılabilmektedir.

Kesintisiz Güncellemeler

HA ( Yüksek Erişilebilirlik) , uzun süreler boyunca sürekli olarak çalışan bir sistem veya bileşen anlamına gelmektedir. Günümüzde bu kuruluşlarımız için 7/24 kesintisiz hizmet vermek anlamına gelmektedir. Kampüs ve veri merkezi anahtarlarının yüksek kullanılabilirliği için planlama, yedekleme ve yük devretme işlemlerini ele almaya yönelik karmaşık görevleri içerir. Bu, yönlendirme ve yönlendirme tabloları dahil olmak üzere gerçek zamanlı ağ durumuna kopyalanmayı ve erişmeyi içerir. Aruba VSX, Multi-Chassis Link Aggregation(MC-LAG) ve equal-cost multi-path ( ECMP) gibi mevcut HA teknolojilerinin en iyi yönlerini birleştirerek yüksek kullanılabilirlik sorunlarını çözmek için yeni ve yenilikçi bir yaklaşım sunmaktadır. Bu sayede cihaz güncellemelerinde trafik kaybı olmadan güncelleme yapılmasını sağlamaktadır.

Aruba VSX Avantajları

 • Canlı yazılım yükseltmelerinde kesinti olmadan Yüksek Erişilebilirlik
 • Kampüs ve Veri Merkezi ağlarının yedekliliği
 • AOS-CX aracılığıyla sürekli yapılandırma senkronizasyonu
 • L2 ve L3 için esnek aktif-aktif ağ dizaynı
 • Yapılandırma için operasyonel basitlik ve sorun giderme

Bu özellikleri sayesinde kampüslerimizde kullanılan Core, Aggregation ve TOR switchlerde hizmet kesintisiz güncelleme yapılabilir.

VSX, Aruba CX 6400 ve Aruba CX 8000 serisi cihazlarda çalışmaktadır. Bu cihazlar Core, Aggregaiton, leaf and spine olarak hem yüksek performans hemde yüksek erişilebilirlik için kullanılabilir. Modüler, veritabanı odaklı bir tasarım ile işlemler başarısız olduğunda, bilinen en iyi durumlarını kullanarak yeniden başlayabilir ve işlemleri devam ettirebilirler. AOS-CX, aynı zamanda Aruba VSX uygulamasını mümkün ve benzersiz kılan bir mikro hizmet mimarisine de sahiptir.

VSX’in 2 switch üzerinde etkinleştirilmesi ile yüksek erişilebilirlik ve yedeklilik sağlanır. Her cihaz bağımsız olarak kontrol sistemlerini korur, fakat MAC ve ARP adresleri gibi önemli bilgileri birbirleri ile senkronize ederler. Bu yapı sayesinde spanning tree yapılandırmasına gerek olmayan loop-free topoloji oluşturur. VSX aynı zamanda mstp ve pvstp+ yapıları ile de uyumlu olarak çalışabilmektedir.

Her switch kendi kontrol plane yapısını koruyarak diğer cihazın durumu ne olursa olsun hizmet vermeye devam etmektedir. Yüksek erişilebilirlik için bu cihazlar aktif – aktif paket iletimini kullanır ve yüksek erişilebilirlik sağlamak için OSPF ve BGP gibi popüler yönlendirme protokollerini de destekler.

Resim-1

Eski işletim sistemleri ile karşılaştırdığımız da Aruba AOS-CX işletim sistemi yapılandırmaların her iki cihazda da aynı uygulandığını sağlamak için akıllı senkronizasyon sağlar. Ayrıca, Aruba Network Analytics Engine (NAE), ağ operatörüne HA sağlık bilgisi sağlamak için anahtarların kullanılabilirlik durumu hakkında sürekli olarak gerçek zamanlı veriler toplar. Ayrıca bu veriler sayesinde anormal olayların tespiti ve çözümü de kolaylaşır.

VSX’in Faydaları

En önce bu teknoloji, Core ve Aggregation cihazlarında daha iyi yüksek kullanılabilirlik sunar. Ayrıca, VSX Layer2 için tek bir cihaz olarak çalışmak üzere, aynı model tipindeki iki ArubaOS-CX cihazlarını birbirine bağlar. VSX aynı zamanda Layer3 içinde bağımsız ortamlar sağlar.

Control Plane

 • Çift kontrol yapısı
 • Birleşik yönetim (Eşitlenmiş yapılandırma ve kolay sorun giderme)
 • Kesintisiz canlı yazılım yükseltmesi
 • 8400 serisi ve 6400 serisi cihazlarda cihaz düzeyinde yedeklilik

Layer 2 distributed LAGs (aggregation switches to access switches)

 • Active-Active Loop-Free L2 Multipathing
 • Hızlı yük devretme
 • Basit yapılandırma
 • Spanning Tree ihtiyacı yok.

Layer 3 distributed LAGs (core switches to aggregate switches)

 • VSX çifti üzerinde Distributed Layer 3 ( Bazı seçenekler: Route Only Ports, Switched Virtual Interfaces(SVIs), or LAG SVIs)
 • Aktif-Aktif First Hop Gateway
 • Layer3 ECMP + Layer2 VSX LAG

Active Gateway

 • Aktif-Aktif First Hop Gateway (VIP)
 • VRRP/HSRP gerekmez
 • Basit yapılandırma
 • DHCP Relay yedekliliği
 • IP Çoklu Ağ Desteği

Daha sonra yayınlanacak makalemizde VSX Componentleri üzerine konuşuyor olacağız.

Aruba VSX nedir
Resim-2

Tüm ayrıntılarıyla bu yazıda Aruba VSX nedir konusuna değindik. Bir sonraki makalemiz de görüşmek üzere.

Bu konuyla ilgili sorularınızı  alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

http://www.mshowto.org

https://www.arubanetworks.com

TAGs: Aruba, Aruba Networks, Aruba VSX, VSX Avantajları, Aruba VSX Yedeklilik, Aruba Virtual Switching Extension

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

Yazar Hakkında

İlhan ÇİÇEK, 1983 yılında Ankara’da doğdu. Üniversite öncesi eğitimini Ankara’da tamamladı. 2007 yılında Kırgızistan - Türkiye Manas Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. 2007 yılından itibaren Ağ ve Sistem Uzmanı, Ağ Yöneticisi, Teknik Servis Müdürü, Ağ Mühendisi olarak çeşitli kurumlarda çalıştı. Temmuz 2020'den günümüze Artı ve Artı Teknoloji Hizmetlerinde Ağ Mühendisi olarak çalışmaktadır. Sahip olduğu sertifikalar : CCNA Routing and Switching,CCNP Routing and Switching, Sophos Certified Architect ,Sophos Certified Engineer Sophos Certified Technician. İlgi alanları : Kablolu ve Kablosuz Ağlar (Aruba, Cisco, HP, HPE, Huawei, Juniper,3Com), NAC Sistemleri (Cisco ISE, 802.1x), Firewall (Fortigate, Sophos, PaloAlto, Pfsense, Sonicwall)

Yorum Yaz