İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Windows 10
  3. Yüzüklerin Efendisi – Technical Preview Rings Nedir

Yüzüklerin Efendisi – Technical Preview Rings Nedir


SAFİR

Bu yazıda Windows IT PRO MVP Baki Onur Okutucu Windows 10’daki Rings hakkında bilgi veriyor.

Windows 10 Technical Preview o kadar hızlı gelişiyor ki neredeyse her gün yeni bir taş daha koyuyorlar üzerine. Microsoft, Windows 10 ile birlikte neredeyse herkesin geri dönüşünü değerlendirmeye alıyor. Yeni bir Build çıktığında –ki minör olanlar her gün çıkıyor- önce seçilmiş küçük bir grup ile paylaşılıyor. Bu gruba Canary (kanarya grubu) deniyor. Yazılım Test jargonunda “Canary” grubu ilk testi yapan grup oluyor. Bu grubun çoğu zaman test yaptıklarından haberi bile olmuyor. Böylece kullanıcıların karşılaşabileceği sorunlar daha hızlı tespit edilebiliyor ve daha büyük gruplara yayılmadan hızlıca geri döndürülerek sorun / sorunlar düzeltilebiliyor. Bu durptan sonra İşletim Sistemi grubu sazı devralıyor ve onlar da ilgili testleri yapmaya başlıyorlar. Teknik bir ekip olan İşletim Sistemi Grubu’ndan sonra sırada Microsoft çalışanları var. Onlar da bir süre bu yeni Build’i kullandıktan sonra eğer milyonlarca insanın bu yeni Build’i kullanmasında sakınca görmüyorlarsa bu sürüm ilgili son kullanıcılarla paylaşılıyor.


Resim-1

Neden ilgili son kullanıcılar dedim? Çünkü Windows 10 kullanıcıları kendi içinde ikiye ayrılıyor. Siz de Windows 10’u deneyenlerden biriyseniz bu 2 gruptan bir tanesi çerisindesiniz. Peki bu gruplar neler bu farkları ne?

Fast Ring & Slow Ring

Microsoft, yaptığı güncelleştirmeleri 2 farklı grupta değerlendiriyor. Daha stabil olan güncelleştirmeler ve tamamlanmış ancak henüz stabil olduğu garanti edilmeyen güncelleştirmeler. Bunlardan daha stabil olduğu düşünülen güncelleştirmeler “Slow Rings” grubundan yer alan kullanıcılara gönderiliyor. Diğer kullanıcı grubu olan “Fast Ring” grubu ise Microsoft tarafından yeni bir Build çıktığında ve içerideki testleri yapıldığında doğrudan Fast Ring grubundaki kullanıcılar ile buluşturuluyor. Slow Ring’de yer alan kullanıcılar Fast Ring’deki kullanıcıların deneyimlerinin ardından oluşan olası düzenlemeleri de içeren en güncel ve stabil sürüme sahip olabiliyorlar. Peki biz hangi grupta yer aldığımızı nereden bileceğiz? Kolay. Windows 10 ayarlarından Update bölümüne girdiğinizde sağ tarafta Preview Builds bölümünden ilgili değişikliği yapabilirsiniz.


Resim-2

Yüzük genelde bayanların ilgisini çeker biliyorum ama bu sefer herkes bir Ring peşinde J

O halde siz de Ring’inizi bir an önce seçin.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Baki Onur OKUTUCU, 1981 yılında İstanbul'da doğdu. Uzun bir süre İzmir'de yaşadı. Özellikle Windows Server, Exchange Server ve Powershell gibi teknolojilerde 15 yıldan fazla deneyime sahiptir. Office 365, Azure ve benzeri bulut çözümleri dahil olmak üzere son 5 yıldır bulut teknolojileri üzerine çalışmaktadır. 11 yıldır MVP ünvanını taşıyan Baki Onur, Türkiye'deki ilk Windows Server 2008 kitabının ve sayısız teknik makalenin yazarlığını yaptı. 70'e yakın etkinlikte (üniversite, eğitim kurumları, zirveler, paneller vs.) konuşmacı olarak bulundu. Baki Onur Okutucu ayrıca Microsoft teknolojilerinde 10.000 saatten fazla eğitim vermiş 10 yıllık MCT'dir. Okan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği yüksek lisans dercesine sahip olan Baki Onur, şimdilerde Londra'da yaşıyor ve kurucusu olduğu Clouderz Ltd'de danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyor.

Yorum Yap