1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Yazılım Geliştiriciler için Azure: Azure API Management – Bölüm 8 (Application Insights)

Yazılım Geliştiriciler için Azure: Azure API Management – Bölüm 8 (Application Insights)

061320_1620_YazlmGeliti7.png
Ruijie Teknoloji Günü

7. bölümde Developer Portal üzerinden neler yapılabileceğine bakmıştık, bu bölümde ise bir yazılımcı olarak Azure denildiği zaman aklıma ilk gelen servis olan ve neredeyse tüm yazılım servisleri ile entegre olabilen Application Insights‘ı Azure API Management (APIM) servisine entegre edeceğim. Böylece servislerinize Application Insights eklememişseniz, APIM üzerine birkaç adımda yapabileceğiz bir entegrasyon ile servislerinizi izleyebileceksiniz.

Öncelikle bir Application Insights kaynağı oluşturarak başlamak istiyorum. Resim-1‘de göreceğiniz gibi oluştururken en az input isteyen Azure kaynaklarından birisi de Application Insights.

Resim-1

Azure Portal üzerinden APIM sayfasında sol menüde Monitoring/Application Insights menüsünden az önce oluşturduğum Application Insights kaynağını dropdown’dan seçerek ekliyorum (Resim-2).

Resim-2

Ekleyip kaydettikten sonra Postman üzerinden GetSesssions metoduna birkaç istek gönderdim. Bunlardan birinde de API Key’i değiştirerek 401Access Denied hatası aldım. Postman’de kullanmak için örnek istekleri için APIM üzerindeki Test sekmesinden ya da Developer Portal’dan görebilirsiniz. Bu isteklerin Application Insights’a nasıl yansıdığını görmek için Azure Portal üzerinden ilgili kaynağa ait portal sayfasına geliyorum. Resim-3‘te de göreceğiniz gibi Overview ekranında 1 adet Failed Request ve 3 adet Server requests görebiliyorum.

Resim-3

Overview’daki Failed Requests’in üzerinde tıklayarak ya da soldaki menüden Investigate/Failures seçeneğinden hatalı istek ile ilgili bilgileri görebiliyorum. Resim-4‘te göreceğiniz üzere sağ tarafta 401 hata kodunu görebiliyorum.

Resim-4

Daha detaylı bilgi almak için sağ altta yer alan Drill into.. 1 Operations ‘a tıkladığımda gelen Select a sample operation ‘dan Get /sessions’ı seçtiğimde Resim-5‘te göreceğiniz ekran geliyor. Burada exception ile ilgili detaylı bilgileri görebiliyorum. Metot SubscriptionKeyInvalid tipinde bir exception almış ve mesajı “Access denied due to invalid subscription key. Make sure to provide a valid key for an active subscription.” olarak görebiliyorum.

Resim-5

Investigate altında yer alan Application Map‘e baktığımda ise Resim-6‘da göreceğiniz gibi backend’e giderken ne kadar süre harcadığım kaç istek yapıldığı gibi detayları görebiliyoruz.

Resim-6

Investigate altında yer alan Live Metrics sayfasından da istekleri eş zamanı olarak izleyebilirsiniz (Resim-7).


Resim-7

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

https://docs.microsoft.com/en-gb/azure/api-management/

https://conferenceapi.azurewebsites.net/?format=json

TAGs: Azure, Azure Portal, Yazılım Geliştiriciler için Azure, API, API Management, API, Application Programming Interface, Policy, Product, Subscription, Subscriber, Demo Conference API, Application Insights, Live Metrics, Application Map

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mert Yeter, lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi'nde, yüksek lisans eğitimini ise Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Yazılım dünyasına üniversitenin ilk yıllarında aldığı QBasic ile başlayan Mert, .NET ve SQL Server gibi Microsoft teknolojileri ile devam etmiş; yüksek lisans tezini ise Linux konusunda yapmıştır. Netaş ve Ziraat Teknoloji gibi sektörün önde gelen firmalarında C#, .NET, SQL Server, Cisco Contact Center ürünleri ve Linux üzerine çalışmış, bir çok firmaya da bu konularda danışmanlık vermiştir.

Yorum Yap