1. Ana Sayfa
 2. Microsoft Azure
 3. Azure Recovery Services Kurulumu – SCVMM ve Hyper-V Konfigurasyonu – Bölüm 4

Azure Recovery Services Kurulumu – SCVMM ve Hyper-V Konfigurasyonu – Bölüm 4

Bu bölümde SCVMM’de nasıl bir konfigürasyon yapılması gerektiğini göreceğiz. İlk yazıda 3 adımı tamamlamıştık şimdi sıradaki 3 adımı hayat geçirelim.

 1. Azure ve lokal ortam arasında güvenli iletişimin sağlanmasında rol oynayacak olan sertifikanın oluşturulması
 2. Azure üzerine sertifikanın yüklenmesi
 3. SCVMM ve Azure bağlantısı sağlanırken ihtiyaç duyulacak sertifika ve Vault Key’in oluşturulması
 4. SCVVMM üzerine kurulumun yapılıp Azure tanımlamasının gerçekleşmesi
 5. Azure üzerinde “uygun” Storage account oluşturulması
 6. Hyper-V Server’lar üzerine gerekli agent’ın kurulması
 7. Azure Portal üzerinde Protection grupların tanımlanması
 8. Network ayarlarının ve dönüşümlerinin belirlenmesi
 9. Sanal makineler için Replikasyon’un başlatılması

Devam:

SCVMM üzerine kurulumu yapılacak olan ufak yazılımı yine Azure Recovery sayfasından download edebiliyoruz.


Resim-1

Uygulamayı SCVMM sunucusuna indirdikten sonra kurulum ekranı ile karşılıyoruz. Basit bir kurulum var fakat kuruluma başlamadan önce SCVMM’in servisini durdurmanız gerekiyor.


Resim-2

Sonrası gayet hızlı bir şekilde geliyor kendi ön gereksinimleri (eksik var ise ) tamamlıyor ve bizden önceki adımlarda export ettiğimiz .pfx uzantılı sertifika gerekiyor. Bu sertifika Azure Portal’e yüklediğimiz .cer uzantılı sertifikanın Private key’ini barındırıyor.


Resim-3

Sonrasında etkileşim başlıyor ve Azure üzerinde oluşturulan Recovery Vault’un ismi karşımıza geliyor. Kenarı not ettiğimiz Vault Key’i de giriyoruz ve kurulum bitiyor.


Resim-4

Devamında özet sayfası ve onaylar ile kurulum yapılıyor. SCVMM sunucumuz Azure ile bağlantı kurdu ve gerekli diğer ayarlar yapılınca artık sanal makineleri replike edecektir.

Bir sonraki adımda ise local’de bulunan sanal makinelerin Azure üzerine replike edilirken kullanacağı Storage account’unu oluşturmamız gerekiyor.

Klasik bir Storage oluşturma ekranı ancak kritik nokta Geo-Redundant seçmemiz gerekir (zorunluluk). Eğer farklı bir yapı seçersek sonraki konfigürasyon adımlarında bu Storage hesabını göremeyiz.


Resim-5

Son adımımız ise Hyper-V sunucular üzerine Azure için gerekli agent’in kurulması. Yine bu agent’a Azure portal üzerinden ulaşıyoruz.

Bu ufak aracı tüm Hyper-V Server’larımızın üstüne kurmalıyız. Kendi ön gereksinimlerini indirip kuracak olan basit bir araç. Herhangi özel bir ayarı olmadığı gibi kurulumu da kolay.

Dördüncü bölümün özeti:

SCVMM ve Hyper-V sunucularımız için gerekli ayarlar yapıldı. Tüm yapı kendini Azure’a replike etmek için hazır durumda.

Daha da bekletmeyelim ve bir sonraki yazımızda Azure Portal üzerindeki son düzenlemeleri yaparak replikasyonu başlatalım.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ertan Gülen 1986 istanbul doğumludur. 10 yılı yakın bir süredir bilişim sektörünün içerisinde farklı rollerde görev almaktadır. Bilge Adam BTA‘da eğitmenlik ve danışmanlık, Microsoft Türkiye'de Server and Tools ekibinde İş Ortakları Teknoloji Danışmanı, Avnet Türkiye'de Microsoft ürünlerinden sorumlu teknik danısman gibi görevlerde bulunmuştur. Netaş Telekomunikasyon AŞ bünyesinde Kurumsal Uygulama Çözümleri uzmanı olarak çalışmaktadır. Son dönemin yükselen trendlerinden bulut teknolojileri ile ilgilenmekte, sanallaştırma ve system center projelerinin planlamasında görev almaktadır. Azure ile çok farklı projelere imza atmakta ve farklı sektörler için bulut çözümleri üretilmesine katkı sağlamaktadır. MVP: Hyper-V (2012-2013- 2014 ) MCSE: Private Cloud vExpert : (2011) Hp AIS, ASE gibi sertifikalara sahiptir.

Yorum Yap