İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Haberler
 3. Yazarımız Asil Mutlu’nun Veri Yönetimi Kitabı Yayında

Yazarımız Asil Mutlu’nun Veri Yönetimi Kitabı Yayında

032418_0936_YazarmzAsil1.png

Mshowto Bilişim topluluğu yazarlarından Asil Mutlu‘nun geçtiğimiz günlerde KODLAB‘dan kitabı yayına çıktı. Kitapta yazarımız, sizlere bir kurumun en değerli kaynağının yani “Verinin” bütünlüğünü sağlamanın yanı sıra iş süreçlerinin kesintisiz olarak hizmet verebilmesi verebilmesinin sağlanabilmesi için ’ un sunmuş olduğu System Center Data Protection Manager’ ın anlaşılabilmesi ve sorunsuz veri korumasının sağlanabilmesi amacı ile hazırlamıştır. Yazarımız ’nun kitabını birçok kitapçı ve online kitap satış sitesinden bulabileceğiniz gibi Babil,Nezih ve Kitap Seç‘ten de alabilirsiniz. Kendisini birkez daha tebrik ediyoruz ve satışında başarılar diliyoruz.


Yazarın Özgeçmişi

Yazarımız 2007 yılında Süleyman Demirel Üniversitesinde Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Ege Bölgesi Sanayi Odasında mesleki hayatına başlamıştır. Burada bir çok farklı platform üzerinde çalışmaya başladıktan sonra Merkezileştirilmiş Yönetim üzerine eğilerek Microsoft’ un System Center ürün ailesi üzerinde çalışmalarını arttırmış ve bu noktada özel ilgi alanı olarak belirlediği bu ürün ailesi üzerine bir çok projeler gerçekleştirmiştir.

Farklı firmalarda edindiği tecrübeler sayesinde sektörel anlamda Müşteri, Entegratör ve Üretici firmalarda farklı pozisyonlarda görev almıştır. Bilgi Teknolojileri alanında yapmış olduğu bir çok farklı projeler, eğitimler ve seminerler ile gelen yeni nesillere yön göstermek amacı ile çalışmalarını sürdürmektedir. Şuanda kurucu ortağı olduğu PENETWORKS Bilgi Teknolojilerinde yöneticiliğin yanı sıra gerektiğinde işin mutfağına halen inmekte ve bilgilerini aktararak projeler gerçekleştirmektedir.

Kitabın Önsözü

Veri güvenliğinin her geçen gün dahada önem kazanması ile bir çok üretici bir çok farklı iş yüklerinin ve verilerinin korunmasına yönelik çözümler sunmaktadır. Günümüzde işletmelerin kullandığı iş yüklerinin çoğunluğunun Microsoft tabanlı olması ve bu platfomların koruma altına alınarak iş süreçlerinin devamlılığını sağlamak açısında Microsoft’ un sunmuş olduğu System Center Data Protection Manager microsoft iş yüklerinin yanısıra farklı üreticilerin iş yüklerinide koruma altına alabilme imkanı sunmaktadır.

İlk olarak System Center Data Protection Manager 2007 ile hayatımıza giren Windows ortamları için kullanımı kolay ve en iyi kalitede yedekleme ve kurtarma çözümü sunmak için disk, teyp ve bulut tabanlı depoları sorunsuz bir şekilde kullanır. Her çaptaki Windows müşterileri için uygun maliyetli, güvenli ve güvenilir bir ölçeklenebilir ve yönetilebilir koruma çözümü sağlar.

Bu kitap sizlere kurumunuz da bulunan iş yüklerinin ve verilerin System Center Data Protection Manager ile en verimli ve efektif şekilde korumayı sağlayabilmeniz açısından bir eser haline getirilmiştir. DPM’ in en iyi şekilde anlaşılması ve yapılandırılabilmesi için referans alınacak bir çok önemli bilgiyi içinde barındırmaktadır.

Eserde neler öğrenilecek, yazılış amacı, eser kimlere hitap ediyor

 • Bu eserde System Center Data Protection Manager ile iş yüklerinin nasıl korunulacağı, kritik durumlarda korunan verilerin tekrardan nasıl geri kurtarılacağı ve DPM’ in yapılandırılmasının en doğru şekilde nasıl yapılabileceğini öğreneceksiniz.
 • Bir kurumun en değerli kaynağının yani “Verinin” bütünlüğünü sağlamanın yanı sıra iş süreçlerinin kesintisiz olarak hizmet verebilmesinin sağlanabilmesi için Microsoft’ un sunmuş olduğu System Center Data Protection Manager’ ın anlaşılabilmesi ve sorunsuz veri korumasının sağlanabilmesi amacı ile hazırlanmıştır.
 • Bu eser işi itibari ile Yedekleme Operatörleri, Sistem Yöneticiler ve Yedekleme Yöneticilerine hitap ederken kendini bu alanlarda geliştirmek isteyen her BT personeline hitap etmektedir.

 

Kitabın içeriği

 1. DPM 2016 Yenilikleri
 2. Modern Yedekleme Alanı (MBS)
 3. DPM Servisleri, Yerel Hesaplar ve Grupları
 4. DPM Sunucu Dağıtımının Planlanması
 5. için Planlama
 6. için Planlama
 7. için Planlama
 8. İş Yükü Korumanın Planlanması
 9. İş Yükü Kurtarmanın Planlanması
 10. DPM için Güvenlik Planlaması
 11. DPM Tarafından Kullanılan SQL Server Instance Değiştirmesi
 12. DPM Server’ın Yeni Bir Sunucuya Taşınması
 13. DPM Disk Havuzları
 14. Modern Yedekleme Alanları ve Tekilleştirme
 15. DPM Ajanlarının Dağıtılması
 16. Teyp Kütüphaneleri
 17. Koruma Grubu Yapılandırması
 18. DPM Uzaktan Yönetim Yapılandırması (Remote Administration)
 19. DPM Rol Tabanlı Erişim ve Yapılandırması
 20. Bandwidth ve Network Trafik Kontrolü
 21. DPM Scale-Out Koruma
 22. Hyper-V Ortamlarının Korunması
 23. SQL Sunucuları ve Veritabanlarının Korunması
 24. Exchange Server Mimarilerinin Korunması
 25. Sharepoint Server Mimarilerinin Korunması
 26. Windows Cluster’ların DPM İle Korunması
 27. Tabanlı Sistemlerin Korunması
 28. Azure Recovery Service Vault Yapılandırması
 29. Online Koruma İçin DPM Sunucunun Ayarlanması
 30. DPM Sunucularının İzlenmesi

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Asil Mutlu, DPM,, Veri Yönetimi,,Microsoft,Linux,Disk-Tabanlı Yedekleme,Teyp-Tabanlı Yedekleme,Bulut-Tabanlı Yedekleme

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap