1. Ana Sayfa
  2. Dynamics 365
  3. X++ :1- Extended Data Types Nedir?

X++ :1- Extended Data Types Nedir?

featured

Bu yazı ile yeni bir seriye başlıyorum. Bu seride X++ dilinin temel özelliklerinden bahsedeceğim. X++ C++ üzerinden geliştirilen bir nesne tabanlı dildir. Yazımı oldukça kolay olan bu dil özellikle veri yönetiminde çok güçlüdür. ERP temelde veriye dayandığı için X++ uygulamada çok kolaylık sağlıyor.

Temel veri tipleri şunlardır.

Anytype A placeholder for any data type.
Booleans Can only contain the values false and true.
Dates Contains day, month, and year.
Enums An abbreviation for enumerated text—a set of literals.
GUIDs A globally unique identifier.
Integers A number without a decimal point. To declare an integer, use the keyword int.
Reals Numbers with a decimal point; also called decimals.
Strings A number of characters. To declare a string, use the keyword str.
TimeOfDay Contains hours, minutes, and seconds. To declare a time, use the system type timeOfDay.
utcdatetime Contains year, month, day, hour, minute and second.

Bu tiplerin üzerin formatlı veri tipleri oluşturulur. Bunlara kısaca EDT diyoruz. EDT bize birçok avantaj sağlıyor. Bir örnek ile açıklamaya çalışacağım. AOT üzerinden sistemde olan EDT‘lere bakabilir ve kullanabilirsiniz. Bu seride kullanmak üzere bir yönetimi projesi başlattım. FDBookTable ve ilişkili veri tiplerini oluşturacağım.


Resim-1

Yeni Bir element ekleme ekranını açıp Data Types -> EDT String seçiyoruz.


Resim-2

FDBookId adında bir kodu EDT‘si oluşturuyorum. String Size 20 olarak belirledim. Mutlaka Label tanımlamak gerekiyor. Her veri tipine göre EDT özellikleri değişiklik gösteriyor. Table Relations ve Table References EDT üzerinden ana tablo bağlantısı yapmak için kullanılıyor. İlerde örneklerini anlatacağım.


Resim-3

Şimdi bir tane de Integer tipinde bir EDT oluşturalım.


Resim-4

Yine Label tanımlamak lazım. Integer olduğunda birçok ilişkili özellik geliyor.


Resim-5

Bu sadeye iki tane farklı tipte EDT oluşturduk. Artık bu formatlı veri tiplerini kullandığımız tüm yerlerde aynı özellikler geçerli olacak. Örneğin FDBookId kullandığım yer yerde otomatik StringSize 20 olarak gelecek. Formlar dâhil. Ayrıca EDT‘leri kodda da direk kullanıyoruz. Örneğin bir str tipinde değişken oluşturmuyoruz BookId için. Direk FDBookId tipinde değişken oluşturuyoruz.

Selamlar.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar:
www.mshowto.org

www.fatihdemirci.net

TAGs: X++, EDT, Microsoft Dynamics 365 Finance and Operation, Dynamics AX, MsDyn365FO, MsDyn365CE, MsDyn365, Power BI, Power Automate, Dynamics 365 ERP, Dynamics 365 CRM

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2005 yılında Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinden mezun oldum. Okulda ve ilk iş tecrübelerimde farklı yazılım dilleri kullandım. 2007 yılında Akşam gazetesinde işe başladım ve Microsoft Dynamics 365 (eski adıyla Axapta) ile orda tanıştım. Hiç duymadığım bir dil olan X++ kullanılıyordu. Kısa sürede adapta oldum ve kariyerimi bu alanda şekillendirdim. Bir kaç iş değişikliğinde sonra kendi firmamı kurdum. Şu anda DMR de yönetici ortak ve Çözüm mimarı olarak çalışmaktayım. 2010 yılında MCT oldum. Birçok faklı ortamda eğitimler verdim. Bloğum ve Youtube kanalımda tecrübelerimi paylaşmaktayım.

Yorum Yap