İlginizi Çekebilir
Kerberos Policy Nedir?
 1. Ana Sayfa
 2. Server 2008
 3. Wsus – Microsoft Windows Server Update Service 3.0 Kurulumu – Bölüm 1

Wsus – Microsoft Windows Server Update Service 3.0 Kurulumu – Bölüm 1


WSUSMicrosoft Windows Update Service (), domaininizde yer alan başta Microsoft işletim sistemlerinizin ve diğer bütün Microsoft uygulamalarının güncelliğinin tek bir merkezi noktadan yönetilebilme ve raporlanabilme olanağı sağladığımız ücretsiz bir servistir. Başka bir yönden bakacak olursak Windows updatelerini windows’un sitesinden tek tek her OS için gidip almak yerine hepsini yanıbaşımıza getirmiş oluyoruz. önceki yıllardan buyana adını SUS ve  WUS olarakta bizlere duyurmuştur.

Sistemimizde bir Wsus server barındırmaya karar vermek için sisteminizin buyuk bir kısmının virüse teslim olmasını beklememenizi tavsiye ederim. Şimdi ise WSUS 3.0 ile bu servisin son halini inceleyelim.

Wsus için hardware gereksinimleri:

Hardware gereksinimleri, client sayınız ve nekadar uygulamanın updateden faydalanacağı hususuna göre değişiklik göstereceği gibi, ortalama 300 clientli bir Wsus hardware gereksinimi şöyledir;

 • 1 GHz. İşlemci
 • 1 GB Ram
 • Sistem için 1 GB, Wsus depolama alanı için 6 GB ve Sql için 2 GB boş disk alanı gerekmektedir.

 

Wsus için Software gereksinimleri:

Wsus 3.0 2003 sp1 ve sonrası işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir. Gereksinimleri şöyledir;

Server 2003 için:

 

Server 2008 için:

 

Wsus 3.0 Download

WsusSetup.exe uygulamasına çift tıkladıktan sonra;

1. Karşımıza çıkacak karşılama ekranına ileri diyerek geçelim.

2. Birsonraki ekranda göreceğimiz 2 yükleme seçeneğinden konsol yüklemesi dahil full yükleme seçeneğini seçerek ileri diyelim.

3. Lisans sözleşmesi sayfasınıda okuyarak geçtikten sonra,

4. Burada karşımıza gelen Güncelleştirme Kaynağı seçiminde yerel olarak depolayacağımızı belirterek ilerliyoruz.

WSUS
Resim-1

5. Bu kısımda veritabanının nerede tutulacağına karar veriyoruz.


Resim-2

6. Wsus IIS ile entegre çalışacağı için bu bölümde yeni bir virtual directorymi yarayılacağını yoksa warsayılanınmı kullanılacağına karar veriyoruz. Eğer kurulumu yaptığımız server IIS i üzerinde başkabir web sitesi yada uygulama çalıştırmıyorsak burada varsayılan siteyi seçerek devam ediyoruz.


Resim-3

7. Yükleme bilgilendirme sayfasınıda inceledikten sonra sihirbazı sonlandırıyoruz.

8. Sonlandırmanın ardından “başlamadan önce” bilgilendirme ekranını okuyarak ilerliyoruz.

9. Bilgilendirme ekranı ardından Microsoft müşteri deneyimleri programına katılmak isterseniz burayıda işaretleyerek ileri diyoruz.

10. Bu adımda updateleri microsoftun sitesindenmi yoksa var olan başka bir Wsus serverdenmi almak istediğimize karar veriyoruz. Bizim ilk serverimiz olduğu ve ortamımızda başkabir wsus server bulunmadığı için burada Microsoft update sitesinden alacağımızı belirterek ileri diyoruz.


Resim-4

11. Bu adımda ise varsa Proxy serverimizin adı ve ip numarasını giriyoruz.


Resim-5

12. Bu bölümde ise bağlantının sağlıklı bir şekilde kurulup kurulamayacağının testini yapıyoruz. Test sonucu olumsuz olması taktirde öncelikle Proxy bilgilerinizi gözden geçirebilir sonrasında, sistemde firewall varsa onun üzerinden aşağıdaki adreslere http ve https ile erişim sağlamalısınız.

 • http://windowsupdate.microsoft.com
 • http://*.windowsupdate.microsoft.com
 • https://*.windowsupdate.microsoft.com
 • http://*.update.microsoft.com
 • https://*.update.microsoft.com
 • http://*.windowsupdate.com
 • http://download.windowsupdate.com
 • http://download.microsoft.com
 • http://*.download.windowsupdate.com
 • http://wustat.windows.com

 

13. Bu bölümde Wsus server üzerine indireceğimiz güncellemelerin hangi dilde olacağına karar veriyoruz. Burada seçeceğiniz dil yada diller organizasyonunuzda kullandığınız işletim sistemleri ile aynı dillerde olmak zorundadır.


Resim-6

14. Bu bölümde ise hangi ürünlerin güncellemelerini alacağımızı belirliyoruz.


Resim-7

15. Bu bölümde seçtiğimiz ürün sınıflarına ait hangi çeşit yamaları yükleyeceğimize karar veriyoruz.


Resim-8

16. Bu bölümde ile Wsus üzerine Microsoft update sitesinden güncellemeleri nasıl, ne zaman ve hangi aralıklarda alacağımızı belirliyoruz. Güncelleme paketlerini otomatik almamız ve hergün kullanıcıların olmadığı bir saate almamız bizim için iyi olacaktır.


Resim-9

17. Bu sekmede iste yönetim konsolunun açılmasını ve güncelleme işleminin hemen başlamasını sağlıyoruz. İstersek bu işlemi daha sonrada yapabiliriz.


Resim-10

18. Son ekranımızda ise bize konfigürasyon için yapmamız gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir. Sihirbazımıza son diyerek kapatıyoruz.

WSUS Yönetim Konsolu Kurulumu

Wsus serveri barındırdığımız sistem üzerinde bir client pc’ye yönetim konsolunu yükleyebilir ve yönetimimizi bu  pc üzerindende yapabiliriz. Bunun için Yönetim Konsolunu gerekli pc üzerine yüklemeliyiz. Tabiki bu yüklemenin başarı ile gerçekleşebilmesi için konsolun kurulacağı pc nin domainde olması ve gerekli componentlerin yüklenmesi gerekmektedir.

Wsus Yönetim Konsolu bileşenleri;

 1. Net Framework 2.0
 2. Microsoft Report Wiever
 3. Microsoft Managment Console 3.0 (XP,Server 2003)
 4. Wsus 3.0 kurulum Paketi

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Step 1: Review WSUS 3.0 Installation Requirements

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Alper Kaynak 1982 yılında İsviçre Winterthur’da doğdu ilk öğrenimini yurt dışında, orta öğrenimini de Eskişehir’de tamamladıktan sonra İktisat ve Bilişim Teknolojileri ve Programlama bölümlerini bitirdi. Microsoft Sistem Mühendisliği, Hp ASE System Mühendisliği ve Cisco eğitimleri ile beraber sektörde kurumsal firmalarının bilgi işlem departmanlarında görev aldıktan sonra, Sentim Bilişim Teknolojileri ve ProLine Bilişim Teknolojileri gibi sektör öncüsü firmalarda destek mühendisi olarak görev yapmış olup, şuanda Bilge Adam Kurumsal, Sistem Platform Danışmanlığı yapmakta ve Microsoft Türkiyede Altyapı Ürünleri Teknoloji Danışmanı olarak çalışmalktadır.

Yorum Yap